Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Apteczki, gaśnice

Wszystkie produkty(9)

z1

(1)
154 zł/ szt.

(2)
179 zł/ szt.

84,99 zł/ szt.

(1)
39,99 zł/ szt.

(1)
29,49 zł/ szt.

(2)
135 zł/ szt.

(4)
57,49 zł/ szt.

(3)
309 zł/ szt.

(5)
129 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Apteczka pierwszej pomocy i gaśnica – sprzęt BHP, o którym często zapominamy. Stanowią one obowiązkowy element zestawu BHP każdego warsztatu i dużego zakładu pracy, ale warto również pamiętać o nich na co dzień. O ile w domu właściwie zawsze mamy chociaż zestaw plastrów opatrunkowych, o tyle gaśnica nie jest popularnym wyposażeniem gospodarstwa domowego – mimo że jedno z większych zagrożeń w domu stanowi pożar na kuchence. Udzielając pomocy (każdego rodzaju), zadbajmy przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.

Co powinno być w apteczce, a co jest zbędne?

W apteczce powinny znaleźć się podstawowe środki opatrunkowe, takie jak gaza, przylepiec, plastry opatrunkowe czy bandaż do mocowania opatrunku. W tej ostatniej roli świetnie sprawdzi się również elastyczna siatka Codofix dostępna w kilku rozmiarach.

Wyposażenie apteczki powinno także objąć rękawiczki ochronne (popularnie nazywane chirurgicznymi), maseczkę do sztucznego oddychania i chustę trójkątną.

Aby wygodnie podzielić gazę bądź uciąć bandaż lub przylepiec, potrzebne będą nożyczki z zaokrąglonymi (bezpiecznymi) czubkami. Do mocowania chusty trójkątnej przydadzą się agrafki.

W apteczce nie należy przechowywać i udostępniać wszelkiego rodzaju leków (nigdy nie wiemy, jak zadziałają na konkretną osobę, zwykle nie mamy też uprawnień do ich podawania), kropli żołądkowych ani środków przeciwbólowych. Na wyposażeniu apteczki nie powinno być również ligniny ani waty – pomimo że kojarzą się z opatrunkiem.

Gaśnice – rodzaje i zastosowanie

Gaśnice stanowią niezbędny element wyposażenia BHP. Ich liczba oraz typ powinny być dobrane do wielkości warsztatu czy zakładu pracy i do zagrożeń występujących na ich terenie. Co istotne, nie każdej gaśnicy można użyć do gaszenia każdego rodzaju pożaru.

Gaśnice do użytku w obrębie miejsca pracy, warsztatu, a w szczególności zakładów pracy, muszą spełniać wymogi polskich norm (PN) zgodnych z normami europejskimi (EN).

Co oznaczają litery na gaśnicach?

Zastosowanie określone jest w czytelny sposób – poprzez oznaczenie literowe na korpusie gaśnicy. Do najpopularniejszych gaśnic należą te przeciwpożarowe typu AB/E i ABC/E.

Oznaczenia literowe występujące na gaśnicach:

  • A – do gaszenia pożarów ciał stałych, które paląc się, nie tylko powodują płomień, ale także ulegają rozżarzeniu, np. drewna, papieru, gumy1;
  • B – do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które paląc się, ulegają stopieniu, np. benzyny, polietylenu, smoły2;
  • C – do gaszenia pożarów gazów palnych, np. metanu, acetylenu, propanu3;
  • D – do gaszenia pożarów metali palnych, np. magnezu, sodu, uranu4;
  • F – do gaszenia pożarów łatwopalnych środków gotujących (oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce)5;
  • dodatkowe oznaczenie na gaśnicy literą E oznacza, że można nią gasić urządzenia elektryczne pod napięciem powyżej 1 kV.

Przed użyciem gaśnicy należy zwrócić uwagę na oznaczenia informujące, czy zbiornik ma stałe ciśnienie (litera X), czy po uruchomieniu gaśnicy musimy odczekać, aż się ono wytworzy (litera Z).