Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Krany ogrodowe, ujęcia wody

Krany ogrodowe stanowią ujęcie wody, którą wykorzystasz m. in. do podlewania roślin, zasilania myjki ciśnieniowej czy też napełniania wiadra i konewki. Kupując kran do ogrodu pamiętaj o tym, aby dobrać średnicę podłączenia, a w razie potrzeby zastosuj przejściówkę lub redukcję. Do wybory masz też różne średnice na wyjściu – te najbardziej popularne to 1/2” i 3/4”, do których z łatwością dobierzesz przyłącze kranowe np. do montażu węża ogrodowego za pomocą szybkozłączy. Najczęściej krany zewnętrzne wykonane są z mosiądzu, jednak spotyka się również plastikowe krany ogrodowe zakończone żłobkowanym nyplem, na którym mocowany jest wąż ogrodowy przy pomocy obejmy. Ciekawym rozwiązaniem jest słupek z kranem ogrodowym – możesz zamontować go w głębi ogrodu, dzięki czemu będzie dodatkowym miejsce poboru wody i oryginalną ozdobą posesji.

Wszystkie produkty(16)

z1

9,88 zł/ szt.
11,88 zł / szt.
16% taniej

(2)
9,88 zł/ szt.
12,88 zł / szt.
23% taniej

499 zł/ szt.

(2)
109 zł/ szt.

499 zł/ szt.

499 zł/ szt.

499 zł/ szt.

(4)
49,88 zł/ szt.

(19)
145 zł/ szt.

(4)
109 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Kran ogrodowy jest zewnętrznym ujęciem wody, wykorzystywanym do podlewania roślin i wykonywania różnych innych przydomowych prac. Montując go, należy pamiętać, aby prawidłowo dobrać średnicę kranu do instalacji lub – ewentualnie – zastosować redukcję. Odpowiednie przyłącze kranowe za pośrednictwem szybkozłączy pozwala na błyskawiczny montaż potrzebnego sprzętu (węży ogrodowych, myjki ciśnieniowej i innych).

Ogrodowe ujęcia wody – co jest najważniejsze?

  • Materiał – ogrodowe ujęcia wody najczęściej są wykonane z mosiądzu, ale spotyka się również krany stalowe, żeliwne lub zrobione z tworzywa. Te ostatnie są zakończone żłobkowanym łącznikiem (nyplem), do którego za pomocą obejmy mocuje się wąż ogrodowy. Sprawne działanie takiego kranu zależy m.in. od jakości mocowania.
  • Lokalizacja – ujęcie wody można zainstalować w dowolnym miejscu na posesji, o ile jest tam dostęp do instalacji. Z tego względu kran najczęściej montuje się bezpośrednio na ścianie domu lub tuż przy niej. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem w dużych ogrodach bywa wolnostojący słupek z kranem ogrodowym, który może być nie tylko ujęciem wody, ale również ozdobą ogrodu. Ujęcie tego rodzaju warto zaplanować już na etapie budowy domu, aby zawczasu przygotować instalację. Kran może również czerpać wodę ze zbiornika na wodę opadową. Jest montowany i mocowany stabilnie do podłoża w dowolnym miejscu na posesji: w centralnym miejscu ogrodu, przy ścieżce, w pobliżu budynków gospodarczych. Może mieć prosty lub ozdobny kształt, być wykonany z marmuru, granitu, mieć formę ozdobnej rzeźby.
  • Sposób uruchamiania – najczęściej stosuje się krany z zaworem motylkowym lub z dźwignią, ale dostępne są również tzw. krany czerpalne, wyposażone w zawór grzybkowy.

Rodzaje kranów ogrodowych

Większość kranów ogrodowych jest montowana kilkadziesiąt centymetrów nad podłożem. Na tyle wysoko, by dało się wygodnie podłączyć wąż ogrodowy lub napełnić wodą pojemnik, np. wiadro.

W ogrodach najczęściej montuje się krany czerpalne. Zawór czerpalny pozwala na regulację ciśnienia wody. Może dostarczać ją do kilku miejsc jednocześnie (np. zawór czerpalny kombinowany ma wylewkę do mycia narzędzi i rąk oraz drugą, służącą do podłączenia szybkozłączki węża ogrodowego). W komplecie znajdują się zwykle uszczelka oraz złączka do węża ogrodowego. Kran tego typu może być podłączony wyłącznie do sieci wodociągowej (nie da się go podłączyć do zbiornika z deszczówką).

Poza tym dostępne są krany ogrodowe o różnych formach. Bez trudu można je dopasować do otoczenia. Przykładowo obudowy z granitu czy piaskowca będą wyglądały dobrze, niezależnie od miejsca montażu. Podobnie jak proste, uniwersalne modele. Te ozdobne, np. w formie rzeźb wykonanych z kamienia, które maskują ujęcie wody, to domena ogrodów klasycznych, pałacowych. Krany żeliwne oraz mosiężne są zaś bardzo trwałe i odporne, a do tego występują w wielu formach oraz kolorach (złoto, odcienie zieleni imitującej naturalną patynę, brązy, szarości, czerń itd.).

Dlaczego warto zainstalować ogrodowe ujęcie wody?

Kran ogrodowy jest bardzo praktycznym urządzeniem, a w przypadku większych ogrodów – wręcz koniecznością. Na mniejszych działkach nie jest niezbędny, choć i tam warto go zamontować.

Kran znajdujący na środku ogrodu ułatwia podlewanie roślin. Węże nawadniające mogą być krótsze, więc manewrowanie nimi jest łatwiejsze (długi wąż wypełniony wodą dużo waży). W takiej sytuacji łatwiej również korzystać z przenośnych zraszaczy, nawadniania kroplującego lub ogrodowego prysznica.

Zamontowanie zewnętrznego kranu pozwala na wykonywanie wielu tzw. „brudnych prac” (płukanie zebranych warzyw i owoców, mycie narzędzi ogrodniczych, czyszczenie brudnych butów i innych). To z kolei ułatwia utrzymanie porządku w domu i przyspiesza pracę. Co jednak najważniejsze, znacznie zwiększa komfort funkcjonowania.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.