Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Węże, złączki, zraszacze

Wąż ogrodowy wyposażony w pistolet zraszający i szybkozłącze, to zestaw minimum, który pozwoli nawodnić mały ogród. Świetnym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce jest wąż ogrodowy rozciągliwy – pod wpływem ciśnienia wody, wąż rozciąga się i kurczy w trakcie użytkowania. Jeśli cenisz sobie wygodę, lepszym rozwiązaniem będzie wózek lub bęben na wąż ogrodowy. Wózek ułatwia transport i przechowywanie, a bęben z automatycznym zwijaniem zamontowany na ścianie, sprawia że zwinięcie węża ogrodowego jest niezwykle proste i trwa kilka sekund. Dodatkowym elementem systemu mogą być zraszacze ogrodowe – mobilne, z różnymi funkcjami pozwalają podlać powierzchnie o różnej wielkości i o różnym kształcie. Oprócz zraszaczy podłącz prysznic ogrodowy i ciesz się orzeźwieniem w upalne dni.

Wszystkie produkty(268)

z14
149 zł/ szt.
199 zł/ szt.
(7)
39,99 zł/ szt.
(3)
59,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Długość i średnica węża ogrodowego powinna być dopasowana do wielkości ogrodu i rodzaju wykonywanych czynności. To samo dotyczy zraszaczy, pistoletów i końcówek zraszających. Odpowiednio dobrane złączki do węży wpłyną na szczelność całego systemu nawadniającego. Warto przed zakupem zastanowić się, jak i czym chcemy nawadniać ogród, aby otrzymać najlepsze efekty.

Wąż ogrodowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Węże ogrodowe służą do podlewania roślin i transportu wody. Parametry takie jak średnica czy liczba warstw materiału, z którego zbudowany jest wąż, wpływają na jego wytrzymałość, trwałość oraz wygodę użytkowania. Wybór optymalnego węża ogrodowego powinien być również uzależniony od wielkości ogrodu i miejsca do jego przechowywania.

W ofercie Leroy Merlin znajdują się węże z armaturą i bez. Wąż ogrodowy z armaturą to gotowy do użycia zestaw składający się z węża, przyłącza kranowego, szybkozłączy i pistoletu. Warto też zwrócić uwagę na węże rozciągliwe, które nie tylko posiadają pełną armaturę, ale także, dzięki swym właściwościom, są zdecydowanie łatwiejsze w przechowywaniu i zajmują dużo mniej miejsca niż zwykłe węże.

Przy wyborze węża ogrodowego należy mieć na uwadze jego główne parametry, takie jak:

 • średnica węża ogrodowego – bezpośrednio wpływa na wielkość strumienia i ciśnienie wody. Oznacza to, że im więcej wody wąż może transportować, tym większe jest ciśnienie i zasięg wody po zamontowaniu pistoletu, zraszacza lub końcówki zraszającej. Trzeba również pamiętać, że utrzymanie wysokiego ciśnienia w długich wężach będzie zdecydowanie łatwiejsze przy mniejszych średnicach, a samo ciśnienie może zależeć od ciśnienia w kranie lub od tego jakiej pompy użyjemy. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów, w sklepach Leroy Merlin dostępne są węże o średnicy od 12,5 mm (1/2”) do 25 mm (1”);
 • długość – wybór długości węża ogrodowego powinien być podyktowany nie tylko wygodą, ale też wielkością obszaru do nawodnienia. Ze względu na różne zapotrzebowania klientów w naszej ofercie znajdują się węże o długości od 5 do 50 m;
 • liczba warstw i typ oplotu – ma ogromne znaczenie dla trwałości produktu. Węże z większą liczbą warstw materiału są bardziej wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Dostępne w naszych sklepach węże ogrodowe mają od 1 do 5 warstw;
 • marka – wśród najpopularniejszych marek narzędzi i akcesoriów ogrodowych do nawadniania w naszej ofercie znajdują się produkty takich firm jak Geolia, Cellfast oraz Gardena.

Wózki i wieszaki na węże, czyli sposób na łatwe podlewanie

Jeżeli cenimy sobie wygodę podczas nawadniania, warto zastanowić się nad skorzystaniem z szerokiej oferty wózków, zwijaczy i wieszaków.

 • Wózki na węże ogrodowe znacznie usprawniają ich transport przy nawadnianiu, a także umożliwiają ich szybkie zwijanie i rozwijanie bez ryzyka splątania czy odkształcenia. Ułatwia to utrzymanie porządku, a odpowiednie przechowywanie i zabezpieczenie znacząco wpływa na trwałość węży.
 • Zwijacze do węży są dedykowane dla użytkowników zainteresowanych jedynie opcją zwijania i rozwijania, bez funkcji komfortowego transportu. Dzięki specjalnej rączce ze sztucznego materiału, lekkie i małe zwijacze bez problemu można samodzielnie przenieść, a dołączona do nich korbka zapewnia łatwe nawijanie oraz utrzymanie czystości.
 • Bębny z wężem ogrodowym to zabudowane, kompaktowe zestawy do podlewania zawierające komplet przyłączy wraz z końcówką zraszającą. Bębny mogą być przenośne i z funkcją mocowania do ściany. Te ostatnie, z racji zasięgu świetnie sprawdzają się na małych przestrzeniach.
 • W utrzymaniu porządku pomoże również wieszak na wąż ogrodowy mocowany do ściany. W naszej ofercie dostępne są zarówno metalowe, jak i plastikowe wieszaki. Należy jednak pamiętać, że dłuższe, a co za tym idzie cięższe węże, nie powinny być wieszane na uchwytach ściennych.
 • W sklepach Leroy Merlin dostępny jest również zestaw do podłączenia wózka na wąż ogrodowy, który dzięki dwóm złączkom i dwumetrowej długości świetnie sprawdzi się przy podłączeniu wózka z kranem ogrodowym.

Opisane powyżej produkty są dostępne w wariancie z wężem lub bez. Jeżeli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, możemy wybrać długość węża (od 11 do 30 m) i jego średnicę (10 lub 12,5 mm).

Należy pamiętać, że funkcję automatycznego zwijania posiadają tylko bębny ogrodowe, montowane do ściany. Pozostałe akcesoria mają ręczne korbki. Z kolei teleskopowe uchwyty są standardowo montowane w wózkach do węży ogrodowych, co zdecydowanie ułatwia ich transport.

Producenci, których artykuły można znaleźć w naszych sklepach, to Geolia, Cellfast, Claber, Gardena oraz Hozelock.

Pistolety i końcówki zraszające – czym najlepiej podlewać?

Wybór odpowiedniego pistoletu i końcówki zraszającej znacząco wpływa na jakość podlewania i komfort użytkowania. W zależności od rodzaju końcówki możemy sterować strumieniem wody i zmieniać jego postać.

Spośród wielu rodzajów końcówek zraszających można wyróżnić:

 • dysze – z powodu swojego kształtu i bardzo prostej budowy mają tylko jeden rodzaj strumienia wody, którego siłę kontroluje się za pomocą obracanej końcówki;
 • lance – posiadają wiele opcji regulacji strumienia wody, a dzięki teleskopowi możliwe jest łatwe dotarcie z wodą w odległe miejsca ogrodu;
 • pistolety – tak samo jak lance, mają możliwość regulacji strumienia wody, przez co są bardzo precyzyjne, jednak z powodu braku teleskopu i w związku z bezpośrednim montażem na wężu ogrodowym nawadnianie jest ograniczone do zasięgu ręki;
 • prysznice ogrodowe – prysznic ogrodowy to stojący na statywie lub w ziemi zraszacz, którego wysokość, dzięki ruchomemu teleskopowi, można odpowiednio regulować.

W zależności od potrzeb można wybrać pistolety oraz końcówki:

 • zawierające przyłącza w zestawie;
 • na podstawie liczby strumieni (od 1 do 8);
 • marki Geolia lub Gardena.

Zraszacze powierzchniowe – wygoda i mobilność

Zraszacz ogrodowy powierzchniowy pod względem funkcjonalności można umieścić pomiędzy ręcznymi końcówkami zraszającymi a nawadnianiem podziemnym, takim jak np. linia kroplująca. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość ustawienia urządzenia w każdym miejscu w ogrodzie, a także brak konieczności trzymania zraszacza w ręku w trakcie podlewania.

Zraszacze powierzchniowe różnią się od siebie w zależności od:

 • maksymalnej powierzchni zraszania (od 50 do powyżej 300 m²);
 • kształtu zraszanej powierzchni (koło, koło i prostokąt, prostokąt, wycinek koła);
 • rodzaju zraszacza (obrotowy, statyczny, wahadłowy);
 • ułożenia na podłożu (zraszacz stawiany z podstawą lub wbijany na szpilce);
 • stopnia regulacji przepływu wody;
 • możliwości łączenia szeregowego;
 • marki – w ofercie Leroy Merlin dostępne są zraszacze marek Geolia i Gardena.

Złączki do węży – czym się różnią?

Aby węże i akcesoria nawadniające dobrze do siebie pasowały, spełniały swoje funkcje i nie przeciekały, trzeba odpowiednio dobrać do nich złączki. Można wśród nich wyróżnić kilka głównych typów:

 • szybkozłącze – element montowany na jednym lub dwóch końcach węża, dzięki czemu możliwe jest podłączenie kolejnych elementów systemu nawadniającego i jego rozbudowa. Szybkozłącza służą do podłączenia węża do przyłącza kranowego z wodą lub do końcówki zraszającej;
 • nypel – to rodzaj złączki, łączący dwa odcinki węża. W ofercie znajdują się nyple żłobkowane, na które wciska się wąż ogrodowy i zaciska opaskami (cybantami) lub nyple do szybkozłączy, do których wpina się szybkozłącza;
 • trójnik – to rodzaj łącznika, który pozwala rozdzielić wąż ogrodowy; podobnie jak w przypadku nypli, trójniki mogą być żłobkowane lub dedykowane szybkozłączom ;
 • reparator – jest niezbędny podczas naprawy węży ogrodowych, ale może również posłużyć za element przedłużający. Reparator wstawia się na miejsce uszkodzonego fragmentu, tak aby połączyć ze sobą oba końce.

Wszystkie złączki do węży posiadają odpowiednie średnice dedykowane wężom ogrodowym. Dzięki temu idealnie pasują i zapobiegają sączeniu się wody. W naszej ofercie dostępne są złączki o średnicach od 12,5 mm (1/2”) do 25 mm (1”).

W zależności od typu podłączenia złączki możemy wyróżnić:

 • szybkozłącze – dzięki odpowiednio wyprofilowanym końcom zapewnia łatwy i szybki montaż węża, który wsuwa się w szybkozłącze;
 • przyłącze żłobkowane – wyróżnia się żłobieniami na końcu, przez co możliwy jest montaż tylko “na wcisk” z pomocą opasek zaciskowych;
 • złącze skręcane – element należy skręcić na obu końcach.

Złączki do węży mogą być wykonane z mosiądzu lub plastiku. W zależności od materiału są trwalsze i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Niektóre z dostępnych szybkozłączy wyposażone są w funkcję „stop”. Umożliwia ona odpięcie urządzenia bez konieczności zakręcenia wody w kranie, ponieważ automatycznie odcina dopływ wody.

Akcesoria do węży – dodatkowe elementy warte uwagi

Gdy już jesteśmy odpowiednio zaopatrzeni w węże i zraszacze ogrodowe, właściwie dopasowane końcówki, złączki oraz wózki, warto przyjrzeć się dodatkowym akcesoriom. Wśród nich znaleźć można m.in.:

 • licznik do wody,
 • transporter do węża ogrodowego (element zapobiegający skręcaniu się węża).

Opaski zaciskowe, obejmy, cybanty – do czego je stosować?

W ogrodnictwie opaski zaciskowe służą do łączenie nypli i trójników żłobkowych z wężem ogrodowym. Cybant i obejma spełnią swoje funkcje jedynie, gdy będą odpowiednio dopasowane do średnicy węża. Znajdujące się w naszej ofercie akcesoria zaciskowe różnią się średnicą, której wielkość, w zależności od modelu, wynosi od 12,5 do 51 mm. Wykonane są ze stali, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Dzięki nowoczesnej konstrukcji produkty z motylkiem z tworzywa sztucznego umożliwiają zacisk bez użycia narzędzi, co w przypadku zacisków ze stali nierdzewnej jest niemożliwe.