Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Pompy nawadniające

Nawadnianie ogrodu podczas sezonu to jedna z podstawowych czynności jakie musimy wykonać, aby mieć zadbaną i bujną roślinność. Przy podlewaniu z pomocą przyjdą pompy ogrodowe, które zasilą zraszacze lub napełnią wodą wiadra i konewki. Przy wyborze pompy nawadniającej należy zwrócić uwagę na jej wydajność czyli ile wody jest w stanie przepompować w określonym czasie. Ważna jest także wysokość zasysania i podnoszenia wody - musimy dobrać te parametry w zależności od tego, gdzie znajduje się punkt poboru wody i na jaką odległość/wysokość chcemy przetransportować wodę.

Wszystkie produkty(14)

z1
z

Dowiedz się więcej

Ogród, który ma pięknie wyglądać i zdrowo wzrastać, musi być systematycznie nawadniany. Jeśli woda nie może być w tym celu czerpana z wodociągu, który zapewnia właściwe ciśnienie – tylko przykładowo ze studni lub ze zbiorników na deszczówkę – warto pomyśleć o zakupie odpowiedniej pompy nawadniającej. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu urządzenie?

Rodzaje pomp nawadniających do ogrodu

Wybierając pompę nawadniającą, należy sprawdzić kilka podstawowych parametrów: jej wydajność, wysokość zasysania/podnoszenia wody oraz pobór mocy. Ponadto pompę należy dobrać zależnie od rodzaju zbiornika, z którego woda ma być pompowana.

  • Pompy nawadniające powierzchniowe (samozasysające) – przeznaczone do czerpania wody z płytkich, powierzchniowych studni, bo wysokość ssania tego typu pomp nie przekracza 6-8 m (mogą też czerpać wodę ze zbiornika na deszczówkę). Ograniczona jest również odległość, na jaką może być pompowana woda. Dostępne są pompy powierzchniowe elektryczne (wymagające podłączenia do źródła zasilania) oraz spalinowe (mobilne, lecz generujące zanieczyszczenia i znacznie większy hałas).
  • Pompy nawadniające zanurzeniowe – montowane w wodzie, więc mogą być wykorzystane w studniach, w których lustro wody jest nisko. Wysokość podnoszenia wody zależy od rodzaju i mocy pompy. Niektóre z nich mogą czerpać wodę z głębokości ponad 40 m. Pompy nawadniające zanurzeniowe mają wodoszczelną i odporną na korozję obudowę, która chroni je przed uszkodzeniem, a także awaryjną blokadę (wyłącznik pływakowy) – zabezpiecza je przed pracą „na sucho”. Są łatwe w montażu, proste w obsłudze i mogą być stosowane w przydomowych ogrodach.
  • Pompy nawadniające głębinowe – czerpią wodę z odwiertów i studni głębinowych. Wysokość tłoczenia w tego rodzaju pompach może dochodzić do 160 m. Im większa wysokość tłoczenia, tym mniejsza wydajność pompy. Pompa głębinowa musi być stale zanurzona w wodzie, która ją chłodzi. Tego typu pompy montuje się głównie w głębokich studniach wierconych. Pracują w rurach osłonowych, często o niewielkiej średnicy, np. 10 cm, dlatego zwykle mają postać wydłużonego walca. Najmniejsze pompy głębinowe mają średnicę około 5 cm. Zaletą pomp głębinowych jest ich oszczędna i cicha praca, natomiast minusem – wysokie koszty instalacji.

Przydatne w podlewaniu ogrodu mogą być również centrale deszczowe – wykorzystują wodę deszczową zgromadzoną w zbiorniku, a gdy jej zabraknie, pobierają wodę z wodociągu. Tego typu system ma pompę zasysającą, zabezpieczenie przed pracą „na sucho” oraz czujniki sygnalizujące ewentualną awarię.

Pompa nawadniająca – na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

  • Wydajność pompy – określa ilość wody przepompowywanej w określonym czasie przez dane urządzenie. Producenci najczęściej podają maksymalną ilość wody, jaką dana pompa jest w stanie przetłoczyć w ciągu godziny. Wydajność pompy powinna być dostosowana do rozmiarów danej studni lub zbiornika. Co przy tym ważne, urządzenie pracujące „na sucho” może szybko ulec awarii. Aby do tego nie dopuścić, należy oszacować, w jakim tempie napływa woda do studni czy zbiornika. W tym celu powinno się wypompować wodę i sprawdzić, po jakim czasie napłynie ponownie. W razie potrzeby można zamontować zbiornik hydroforowy, który gromadzi zapas wody i pozwala swobodnie korzystać z rezerw.
  • Moc pompy nawadniającej – od mocy i jakości silnika zależy bezawaryjna oraz sprawna praca pompy. Duży wpływ na to mają również warunki, w jakich pracuje urządzenie, oraz jego prawidłowa obsługa.
  • Kosz ssawny – pełni funkcję filtra, montowanego na końcu węża zasysającego wodę. Kosz zatrzymuje większe zanieczyszczenia, które mogłyby uszkodzić lub zatkać pompę.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.