Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Złączki do nawadniania wynurzalnego

Złącza do nawadniania wynurzalnego służą do prowadzenia i rozgałęziania systemów automatycznych oraz podłączenia elektrozaworów i zraszaczy. W zależności od potrzeb masz do dyspozycji łączniki czyli złącza proste, zakrzywione kolanka oraz rozgałęźniki w postaci trójników i czwórników. W ofercie znajdziesz też redukcje do zmiany średnicy oraz korki i zawory odwadniające montowane na końcu linii. Dzięki zaworom możesz ręcznie sterować przepływem wody w systemie. Wszystkie złącza do nawadniania automatycznego wykonane są z wytrzymałego plastiku – są trwałe i mogą być zakopane w ziemi. Skręcane złączki zapewniają szczelne połączenie. Najczęściej spotykana średnica to 25 mm (1”), która dopasowana jest do rur montażowych stosowanych w nawadnianiu wynurzalnym. Najlepiej montować rury i złącza tej samej marki tworząc kompletny system.

Wszystkie produkty(70)

z4
7,88 zł/ szt.
10,88 zł / szt.
27% taniej
39,99 zł/ szt.
12,90 zł/ szt.
34,49 zł/ szt.
39,99 zł/ szt.
11,99 zł/ szt.
12,90 zł/ szt.
2,99 zł/ szt.
12,99 zł/ szt.
4,99 zł/ szt.
8,99 zł/ szt.
13,99 zł/ szt.
15,99 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Złączki do nawadniania wynurzalnego

Jednym z kluczowych punktów troski o piękny ogród jest jego prawidłowe nawodnienie. Szczególnie wymagające pod tym względem są trawniki, które często podlewa się za pomocą systemu nawadniania wynurzalnego. Jednym z najważniejszych elementów takiego systemu są złączki, umożliwiające poprowadzenie przewodów w sposób zapewniający najbardziej efektywne wykorzystanie wody.

Złączki do nawadniania wynurzalnego – rodzaje

Złącza pozwalają na stworzenie rozgałęzienia przewodów nawadniających lub doprowadzających wodę do głowic oraz rozmieszczenie ich w konkretnych miejscach. Do złączek określonego rodzaju można podłączyć elektrozawory i zraszacze. Które złączki są stosowane najczęściej?

 • Kolanko – umożliwia podłączenie głowicy wynurzalnej do końca rury montażowej. Przy pomocy kolanka można też połączyć system nawadniający z domową instalacją wodną.
 • Złączka narożna – służy do podłączania zraszaczy w miejscach, w których instalacja skręca pod kątem 90°.
 • Nypel – posiada gwint, pozwalający na połączenie dwóch prostych przewodów. Nyple wykorzystuje się do rozbudowy systemu nawadniającego.
 • Trójnik – umożliwia rozgałęzienie linii i podłączenie zraszacza wynurzalnego lub innego osprzętu nawadniającego (elektrozaworu).
 • Czwórnik do zaworu – pozwala podłączyć zawory w studzience tak, by nie zajmowały dużo miejsca.
 • Zawór regulujący i zamykający – jak sama nazwa wskazuje, służy do regulacji i zamykania zraszaczy. Jest skonstruowany w taki sposób, by nie przeszkadzać w trakcie koszenia trawnika.
 • Zawór odwadniający – montuje się go w najniżej położonym miejscu instalacji. Chroni ją przed działaniem ujemnych temperatur. Dzięki takim zaworom woda jest usuwana z instalacji w czasie, kiedy system nie jest używany (zawór automatycznie otwiera się, gdy ciśnienie w układzie spada poniżej określonego poziomu, zazwyczaj około 0,2 bara).

Wszystkie złącza do nawadniania wynurzalnego są wykonane z wytrzymałego tworzywa lub mosiądzu. Ich średnica musi odpowiadać średnicy przewodów w instalacji. Standardowa wielkość to 25 mm (1”).

Nawadnianie wynurzalne – wady i zalety

Podlewanie roślin, zwłaszcza świeżych nasadzeń i upraw, jest konieczne przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ obecnie opady nie dostarczają im wystarczająco dużo wody. Systemy nawadniania wynurzalnego niosą w tym kontekście wiele korzyści.

 • Automatyczne sterowanie – zazwyczaj systemy wynurzalne są sterowane automatycznie, co zwalnia użytkowników z konieczności pamiętania o uruchomieniu i wyłączeniu podlewania.
 • Oszczędność czasu – ręczne podlewanie dużych grządek to długotrwały proces. Jego automatyzacja pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Dzięki temu ogród można pozostawić bez opieki przez dłuższy okres (np. w trakcie urlopu) bez obaw o to, że rośliny uschną.
 • Optymalna pora podlewania – w upalne dni pora nawadniania ma duże znaczenie. Nie powinno odbywać się ono w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia (ryzyko poparzenia liści). Nawadnianie automatyczne pozwala podlewać rośliny o dowolnej porze – również we wczesnych godzinach porannych lub późną nocą, kiedy jest to najkorzystniejsze.
 • Optymalne wykorzystanie wody – dobrze dobrane elementy i złączki do nawadniania wynurzalnego pozwalają na optymalne wykorzystanie wody. Częścią systemu mogą być zarówno kroplowniki, jak i mikrozraszacze oraz głowice, podlewające większy obszar.
 • Łatwość modyfikacji – dzięki różnego rodzaju złączkom do nawadniania wynurzalnego, system można szybko zmodyfikować – skrócić lub rozbudować – zależnie od potrzeb.

Wadą instalacji wynurzalnych może być ich koszt i konieczność ukrycia przewodów pod ziemią. Oznacza to, że albo trzeba będzie rozkopać istniejący ogród, albo zaplanować nasadzenia już na etapie budowy domu bądź tworzenia ogrodu.

Co więcej, system nawadniania utrudnia większe prace w ogrodzie, ponieważ trzeba uwzględnić przebieg linii nawadniających. Założenie systemu w gotowym ogrodzie może być problematyczne również np. z powodu ścieżek, podjazdów czy małej architektury ogrodowej. Warto o tym pamiętać w momencie wyboru odpowiedniego sprzętu.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.