Nawadnianie wynurzalne

Wynurzalny system nawadniania to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i oszczędność czasu. Podlewanie trawnika i roślin ogrodowych za pomocą automatycznego nawadniania umożliwia precyzyjny wybór pory podlewania oraz dopasowanie ilości wody do roślin - wystarczy odpowiednio zaprogramować sterownik, a resztę wykona sam system. Do wyboru mamy gotowe zestawy do podlewania trawników lub pojedyncze elementy do stworzenia indywidualnego projektu.

Instalacje do nawadniania ogrodu składają się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Nawadnianie wynurzalne polega na umieszczeniu pod ziemią ciągu niewidocznych, wysuwających się z podłoża zraszaczy, które precyzyjnie i równomiernie nawadniają ogród i wraz ze sterownikami umożliwiają zaplanowanie pory podlewania.

Zraszacze i głowice wynurzalne ‒ jakie warto wybrać?

Nawadnianie trawnika może być praktycznie bezobsługowe dzięki zraszaczom i głowicom, które chowają się pod ziemię i wyłaniają na czas podlewania. Z uwagi na zróżnicowane wymiary i ukształtowanie powierzchni do podlania, do wyboru są zraszacze i dysze o różnym zasięgu nawadniania:

 • zraszacze turbinowe (rotacyjne) ‒ poruszają się w zakresie 0 - 360º, podlewając spory obszar (o kształcie koła lub wycinka koła) wokół siebie (możliwe jest ustawienie na stałe kąta obrotu zraszacza). Ich zasięg wynosi 5‒11 m. Dzięki zastosowaniu filtra urządzenie zabezpieczone jest przed zapchaniem zanieczyszczeniami, a zawór odwadniający chroni przed zamarznięciem wody i uszkodzeniem zraszacza;
 • zraszacze wahadłowe ‒ odpowiednie dla kwadratowej lub prostokątnej powierzchni. Mają ruchomą głowicę, poruszającą się wahadłowo, która pozwala na łatwe ustawienie kierunku zraszania. Urządzenie wyposażone jest w filtr siatkowy chroniący przed zanieczyszczeniami oraz zawór odwadniający zabezpieczający przed zamarznięciem wody i uszkodzeniem. Z reguły lepiej sprawdzają się w nawadnianiu ogrodów na długich i wąskich działkach;
 • zraszacze statyczne ‒ nie mają ruchomej głowicy, można jednak regulować zakres ich działania. Podlewają trawnik o powierzchni koła lub wycinka koła. Ich wydajność jest stosunkowo wysoka. Sprawdzają się na mniejszych powierzchniach trawników, mają zasięg 2‒5 m. Zraszacze statyczne mogą być wyposażone w dysze zraszające, dzięki którym łatwo można wyregulować przepływ wody i promień zraszania. Dysze są wyposażone w sitko chroniące przed zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie.

Jakie są zalety instalacji automatycznego systemu nawadniającego?

 • Automatyczny system nawadniający pozwala zaoszczędzić cenny czas, który możemy poświęcić na inne czynności pielęgnacyjne w ogrodzie, kiedy system zraszaczy podlewa za nas.
 • System nie ma negatywnego wpływu na estetykę otaczającego krajobrazu i nie przeszkadza w użytkowaniu ogrodu. Dzięki zraszaczom wynurzalnym możemy bez problemu kosić trawę czy grać w piłkę, bez konieczności chowania węży ogrodowych.
 • Podlewanie jest dopasowane do wymogów poszczególnych roślin, a woda zostaje dostarczona dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
 • Odpowiednio ustawiony system nawadniający jest bezobsługowy. Oznacza to, że po odpowiednim ustawieniu sterownika można spokojnie jechać na wakacje i wrócić do pięknego, zadbanego ogrodu.
 • Automatyczny system nawadniania ogrodu pozwala oszczędzać wodę, gdyż dzięki odpowiednim końcówkom zraszacze dostarczają jej roślinom dokładnie tyle, ile potrzebują. Zaprogramowanie systemu na podlewanie w nocy minimalizuje straty wody przez parowanie.

Oprócz wszystkich zalet automatycznego systemu nawadniania ogrodu znajdzie się też kilka wad. Największą jest dość wysoki koszt założenia takiej instalacji, który zależy od ilości użytych elementów systemu, ich jakości oraz pracy jakiej trzeba wykonać zakopując całą sieć. Jest to jednak opłacalna inwestycja, dzięki której możemy cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok. System nawadniający najlepiej zaplanować przed założeniem ogrodu, kiedy mamy już sprecyzowany układ nasadzeń, ścieżek i małej architektury, ponieważ późniejsze zmiany będą wiązały się z pracami roboczymi i przekopywaniem terenu.

Złączki do zraszaczy wynurzalnych

Czego użyć do podłączenia zraszaczy w ogrodzie? W ofercie Leroy Merlin do dyspozycji jest kilka typów złączek do zraszaczy. Przyda się przede wszystkim kolanko, które umożliwia połączenie rury zasilającej z łącznikiem zraszacza. Kolano pozwala zamontować zraszacz na końcu linii nawadniającej. Do dyspozycji są również trójniki, dzięki którym można łatwo zamontować zraszacz na odejściu, w miejscu łączenia rur montażowych. W ofercie dostępne są także rozdzielacze z szybką i łatwą techniką łączenia „Quick&Easy”, umożliwiające montaż lub demontaż rury poprzez przekręcenie złącza gwintowego bez użycia narzędzi. Do podłączania zraszaczy służą też łączniki, dzięki którym można podłączyć zraszacz w linii rury montażowej lub obok, z opaską do nawiercania lub z trójnikiem czy kolanem z gwintem wewnętrznym. Złączki do zraszaczy wynurzalnych dostępne w ofercie Leroy Merlin mają średnice od 12,5 mm (1/2”) do 25 mm (1”).

Akcesoria do nawadniania wynurzalnego ‒ jak je wykorzystać ?

Do wygodnego podlewania przyda nam się puszka poboru wody, umożliwiająca pobieranie wody w każdym miejscu ogrodu. Należy doprowadzić do niej wodę z instalacji wodociągowej. Pobór wody rozpoczyna się w momencie podpięcia węża do puszki, po jego wyjęciu przepływ jest automatycznie zatrzymywany. Urządzenie posiada pokrywę chroniąca przed dostawaniem się zanieczyszczeń w czasie, gdy puszka jest nieużywana. Jest to trwała, odporna na mróz instalacja, która pozwala na wygodne pobranie wody w każdym miejscu ogrodu. Jeżeli musimy odprowadzić wodę z systemu nawadniającego, to najlepiej zainwestować w zawór odwadniający, który umożliwia spuszczenie wody z instalacji, co zapobiega jej uszkodzeniu podczas mroźnych dni. Natomiast zawór regulujący i zamykający służy do płynnej regulacji i zamykania pojedynczych zraszaczy lub całych sekcji. Przy pracach wykonawczych niezbędna będzie pomoc montażowa, czyli uchwyt przeznaczony do wycinania otworów w rurze bez użycia wiertarki.

Zestawy do nawadniania wynurzalnego

W ofercie Leroy Merlin znajdziemy też kompletny zestaw do automatycznego nawadniania, charakteryzujący się łatwością montażu. Komplet zawiera wszystkie podstawowe elementy niezbędne do wykonania instalacji nawadniania wynurzalnego. W zestawie znajduje się puszka podłączeniowa, dwie puszki poboru wody, rozdzielacz, złączki, gwinty i zawór odwadniający. Jeżeli zestaw jest za mały do naszego ogrodu, możemy go dowolnie powiększać, dokupując nowe akcesoria.

Projektowanie i instalowanie sieci nawadniania ‒ zasady

Przed kupnem i montażem systemu nawadniania pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

 • Na początku warto sporządzić plan ogrodu z uwzględnieniem granic działki, nawierzchni utwardzonych, wiat, elementów małej architektury, trawników, oczek wodnych, nasadzeń drzew i krzewów oraz roślin na rabatach. Ustalmy, które powierzchnie mają być nawadniane przez zraszacze, a które nie. Następnie zapoznajmy się z parametrami urządzeń, które chcemy zastosować, aby móc ustalić zasięg działania zraszaczy.
 • Kolejnym krokiem jest wybór rozmieszczenia zraszaczy. Maksymalna odległość między zraszaczami nie powinna przekraczać ich zasięgu nawadniania. Optymalny rozstaw głowic powinien uwzględniać nakładanie się końcowych zasięgów nawadniania. Należy zwrócić uwagę na wysokość wynurzania zraszaczy i czy na drodze nie stoi żdana przeszkoda. W przypadku trawników wynosi ona ok. 6 cm. Zraszacz powinien być odpowiednio umocowany w ziemi. Jeżeli zamontujemy go za głęboko, może zarastać trawą, natomiast zamontowany zbyt płytko może zostać uszkodzony przez kosiarkę.
 • Gdy określimy lokalizację zraszaczy, podzielmy je na sekcje, kierując się wydajnością. Aby ograniczyć powstawanie miejsc za suchych lub za mokrych, starajmy się pogrupować zraszacze tego samego typu, pasujące do roślin o podobnych wymaganiach. Nigdy nie należy umieszczać zraszaczy statycznych i rotacyjnych w tej samej sekcji ze względu na różnice w prędkości zraszania i wydatku wody. Ilość wody dostarczana w takim samym czasie będzie różna dla poszczególnych zraszaczy. Liczba sekcji jest uzależniona od wielkości ogrodu, ciśnienia i wydatku wody. Jeżeli mamy duży ogród, a ciśnienie wody jest słabsze, należy zaprojektować więcej sekcji. Na koniec dobieramy odpowiedni sterownik, który najlepiej umieścić wewnątrz budynku. Dzięki niemu możemy ustawić godziny podlewania ogrodu.

Problem pojawia się, gdy chcemy zamontować system w ogrodzie, który został już wcześniej urządzony. Duża liczba roślin może stwarzać niemałe problemy dla początkującego ogrodnika, dlatego projekt i montaż możemy zlecić fachowcom, ale musimy się liczyć z wyższymi kosztami. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną instalację nawadniania wynurzalnego, dobrze jest wykorzystać planery dostępne online do zaprojektowania takiej instalacji. Pamiętajmy, że rury należy prowadzić pod trawnikami z jak najmniejszą ingerencją w rabaty. Warto zaprojektować rozmieszczenie przewodów w taki sposób, aby w miarę możliwości omijały utwardzone nawierzchnie.

Jak dbać o system nawadniający?

Jeśli zdecydujemy się na założenie automatycznego systemu nawadniania, musimy pamiętać o jego konserwacji. Aby system działał bezawaryjnie przez długi czas, warto kontrolować go przynajmniej dwa razy do roku, szczególnie przed zimą. Zamarznięcie wody pozostawionej w rurach może skutkować uszkodzeniem rur i innych elementów nawadniających. Dlatego warto zabezpieczyć instalację przed uszkodzeniem poprzez umieszczenie zaworów odwadniających (w najniższym punkcie systemu), które usuwają pozostałości po każdym nawadnianiu. Wodę można również usunąć sprężonym powietrzem z kompresora, przy czym należy pamiętać żeby nie stosować zbyt wysokiego ciśnienia. Istotną rolę w systemie nawadniania pełnią także filtry wyłapujące zanieczyszczenia i chroniące elementy instalacji przed zapchaniem.

Ile kosztuje system automatycznego nawadniania?

Na całkowity koszt instalacji wpływa wiele czynników, m.in. wielkość terenu. Średnia cena materiału i robocizny wynosi od 10 do nawet 20 zł za metr kwadratowy. Oprócz wielkości ogrodu należy wziąć pod uwagę rodzaj istniejącej czy projektowanej roślinności, ukształtowanie terenu, dostęp i wydajność źródła wody oraz dostęp do sieci elektrycznej w celu podłączenia sterownika. Ostateczny koszt będzie inny dla każdego ogrodu, jednak z pewnością system nawadniający będzie kosztował mniej, jeżeli wykonamy go samodzielnie. Z drugiej strony system wykonany przez profesjonalistów to gwarancja prawidłowego działania instalacji.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie źródła wody?

Pomiaru ciśnienia na zaworze czerpalnym dokonuje się z wykorzystaniem manometru. Przyrząd mocowany jest bezpośrednio na badanym źródle wody. Podczas dokonywania pomiaru należy maksymalnie odkręcić badany punkt i dokonać odczytu. W tym czasie wszystkie zawory czerpalne na działce i w domu powinny być zakręcone. Aby nasz system nawadniający funkcjonował poprawnie, ciśnienie powinno wynosić nie mniej niż 2,5 bar. W przypadku, gdy ciśnienie przekroczy 5 bar, należy zastosować reduktor ciśnienia.