Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe to doskonałe wyjście na nawadnianie ogrodu - rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody zgodnie z zapotrzebowaniem, a my oszczędzamy pieniądze (oszczędność zużycia wody do 70% w stosunku do podlewania tradycyjnego). Nawadnianie kropelkowe może być wyposażone w automatyczne sterowanie, dzięki czemu precyzyjnie ustawimy porę i długość podlewania. Przy zakładaniu instalacji pamiętajmy o reduktorze ciśnienia wody - jest on niezbędny do prawidłowej pracy kroplowników i mikrozraszaczy.

Jak wykonać nawadnianie kropelkowe we własnym ogrodzie? Wcale nie musi być to trudne. Tym bardziej że w sklepach Leroy Merlin są dostępne niezbędne elementy do tego typu instalacji – m.in. rury, linie i taśmy kroplujące, kroplowniki i mikrozraszacze oraz złączki i inne akcesoria. Można również zaopatrzyć się w system nawadniania ogrodu w gotowym zestawie.

Czym jest i jak działa nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest specjalnym systemem, który systematycznie dostarcza roślinom wodę zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Jest to więc instalacja, która rozprowadza odpowiednie ilości wody na konkretnej powierzchni. Warto wiedzieć, że nawadnianie kropelkowe wykorzystuje się nie tylko w ogrodach, ale również na polach uprawnych, balkonach i tarasach. Największą zaletą tego systemu jest możliwość redukcji zużycia wody w porównaniu do tradycyjnej metody nawet o 70%.

Samo działanie nawadniania kropelkowego jest dosyć proste. Woda prowadzona przez rury do kroplowników jest kierowana bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Ilość wody powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb. W tym celu stosuje się reduktor ciśnienia wody, który jest niezbędny do prawidłowej pracy całego systemu.

Istnieje możliwość instalowania systemu przy powierzchni ziemi oraz pod ziemią. Decydując się na to drugie rozwiązanie, możliwe jest dodawanie do wody nawozów. Nowoczesne systemy mogą być sterowane automatycznie, co pozwala na ustawienie dokładnej pory i czasu nawadniania.

Zalety i wady systemu nawadniania kropelkowego

Systemy nawadniania kropelkowego – poza wspomnianą już możliwością redukcji zużycia wody, która przekłada się na kwestie ekonomiczne – ma wiele innych zalet. Należą do nich:

 • efektywne nawadnianie roślin – tradycyjna forma podlewania (np. konewką) często jest nieefektywna, w jednym momencie bowiem roślinom dostarcza się dużą ilość wody, a przez następne kilka-kilkanaście godzin nie są one nawadniane. System kropelkowy dostarcza mniejsze ilości wody, ale w sposób ciągły;
 • oszczędność czasu – w przeciwieństwie do ręcznego podlewania system nawadniania kropelkowego nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika. Praca ogranicza się do podłączenia instalacji i wyłączenia jej w odpowiednim momencie. Można również zaopatrzyć się w system automatyczny, który będzie się uruchamiał sam o określonej porze i działał przez określony czas;
 • mniejsza podatność roślin na choroby grzybicze – właściwe nawadnianie przekłada się na jakość i żywotność roślin. Są one mniej podatne na różnego rodzaju choroby, w tym często występujące choroby grzybicze. Dzieje się tak, ponieważ nawadnianie kropelkowe nie moczy nadziemnych części roślin (nie licząc mikrozraszaczy);
 • automatyzacja pracy – praca w ogrodzie to nie tylko podlewanie, ale też wiele innych czynności, które należy wykonywać, aby ogród był piękny i zadbany. Nawadnianie kropelkowe pozwala zautomatyzować pracę. Gdy system jest włączony, osoba pielęgnująca ogród może skupić się na wykonywaniu innych obowiązków.

Jeśli chodzi o wady, to nawadnianie kropelkowe wiąże się ze sporym wydatkiem. Zwłaszcza jeśli kupuje się system wysokiej jakości. Trzeba również podkreślić, że tego typu rozwiązanie jest przeznaczone głównie do roślin wieloletnich. Wszystko ze względu na to, że systemy są mało mobilne, a ewentualne przenoszenie może spowodować uszkodzenie urządzeń.

Nawadnianie kropelkowe – jak zrobić we własnym ogrodzie?

System nawadniania kropelkowego w ogrodzie powinien być prawidłowo zaprojektowany. Należy uwzględnić przeznaczenie (do podlewania jakich roślin ma służyć system) oraz ukształtowanie terenu, które ma istotny wpływ na wybór odpowiedniego rozwiązania. Sam montaż systemu nie jest trudny i powinien poradzić sobie z nim każdy ogrodnik, nawet ten, który wcześniej nie miał doświadczenia w tworzeniu tego typu instalacji. Dla niedoświadczonych osób najlepsze będą gotowe zestawy do nawadniania kropelkowego. Posiadają wszystkie niezbędne do montażu instalacji elementy oraz instrukcję wykonania. W sklepach Leroy Merlin można kupić zestawy do nawadniania kropelkowego przeznaczone m.in. do podlewania rabat, żywopłotów i warzywników oraz doniczek narożnych i pionowych.

Decydując się na samodzielne stworzenie kropelkowego systemu nawadniającego, trzeba samemu zadbać o dobór odpowiednich elementów. Ich wybór jest dosyć duży – począwszy od rur, linii czy taśm kroplujących, przez mikrozraszacze, kroplowniki, aż po złączki, uchwyty do rur, reduktory ciśnienia i inne akcesoria.

Rury, linie i taśmy kroplujące

Nawadnianie kropelkowe może opierać się na rurach, liniach lub taśmach kroplujących. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być jednak uzależniony od potrzeb użytkownika i możliwości jego ogrodu. W przypadku przydomowych ogrodów podstawowym elementem instalacji nawadniania kropelkowego może być rura rozdzielcza, która zaopatruje w wodę kroplowniki i mini zraszacze. Z powodzeniem można ją również wykorzystywać do budowy systemu nawadniania podziemnego (wtedy jest zakopana w ziemi).

Jeśli chodzi o linie kroplujące, to stosuje się je głównie w przypadku roślin wieloletnich. Ich cechą charakterystyczną są dosyć grube ściany przewodu, co przekłada się na dużą wytrzymałość. Emisja wody z linii kropelkowych odbywa się dzięki wbudowanym emiterom. Zarówno linie kroplujące, jak i rury montażowe występują w różnych średnicach i długościach. Trzeba zwracać na to uwagę szczególnie w momencie kupowania elementów dodatkowych.

Kroplowniki i mikrozraszacze

Kroplowniki to bardzo ważne elementy systemów nawadniania kropelkowego. To właśnie one pozwalają na punktowe nawadnianie roślin. Kroplowniki regulowane dają możliwość ustawienia ilości wody, jaka ma być dostarczona do konkretnej rośliny. Co ważne, ich montaż jest bardzo prosty – wystarczy podłączyć je do rury rozdzielającej. Można to zrobić bezpośrednio wpinając kroplownik w rurę lub do rury o większej średnicy podłączyć mniejszą rurkę rozdzielczą i do niej wpiąć kroplownik.

Mikrozraszacze natomiast służą do nawadniania określonej powierzchni. Można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje – mikrozraszacze montowane na szpilce lub dysze zraszające do rur. Pierwsze bardzo dobrze sprawdzają się do nawadniania niskich roślin, rabatek i skalniaków. Stosuje się je głównie w przypadku roślin, które nie są wrażliwe na polewanie od góry. Większość tego typu zraszaczy posiada regulację przepływu, która pozwala dopasować ilość wody do podlewanych roślin.

Dysze zraszające są z kolei małymi emiterami zraszającymi, które wbija się w przygotowany wcześniej otwór w rurze. Jego średnica nie powinna być większa niż 3 mm - najlepiej użyć do tego specjalnego narzędzia tej samej marki, wtedy mamy pewność, że otwór będzie pasował. Dysze zraszające najlepiej sprawdzają się do podkoronowego nawadniania roślin. Zarówno mikrozraszacze na szpilce, jak i dysze zraszające można wybrać w różnych wariantach nawadnianej powierzchni – wycinek koła, 1/4 koła, 1/2 koła czy pełne koło.

Złączki do rur i taśm kroplujących

Złączki do rur i taśm kroplujących pozwalają na proste i szybkie łączenie poszczególnych elementów rur m.in. w celu rozdzielenia linii nawadniającej. Złączki występują w kilku rodzajach:

 • przyłącze kranowe – pozwala na bezpośrednie podłączenie do kranu rurki rozdzielczej;
 • nypel / łącznik – są to elementy przeznaczone do przedłużania rur systemu nawadniania kropelkowego;
 • kolanko – w niektórych instalacjach nawadniających może zajść konieczność połączenia rur kolankami pod odpowiednim kątem. Wykorzystując kolanko, można połączyć dwa elementy pod kątem 90°;
 • trójnik – pozwala rozdzielić linię nawadniającą w trzech kierunkach, a co za tym idzie, rozbudować rurki w zależności od potrzeb;
 • czwórnik – podobnie jak trójnik, pozwala na rozdzielanie linii nawadniających. W tym przypadku jednak złącze posiada nie trzy, a cztery końcówki;
 • opaska – to element, który służy do zaciskania rur. Niektóre opaski umożliwiają rozdzielenie linii nawadniającej lub podłączenie kroplowników za pomocą rurki;
 • zawór (a właściwie zaworek, bo z takim określeniem można się częściej spotkać) – pomaga w regulacji przepływu wody w instalacji nawadniania;
 • korek – specjalny element przeznaczony do szczelnego zamykania systemu. Jego montaż jest bardzo prosty, ponieważ nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Wystarczy wcisnąć go w koniec rury.

Wszystkie złącza do systemów nawadniania kropelkowego należy dobierać pod kątem ich średnicy, które mieszczą się w zakresach od 4 do 16 mm.

Akcesoria do nawadniania kropelkowego – jakie są niezbędne?

Przy montażu nawadniania kropelkowego niezbędne będą akcesoria, które ułatwią pracę oraz zapewnią prawidłowe działanie systemu. Akcesoria te można podzielić na kilka podstawowych grup ze względu na ich przeznaczenie.

Akcesoria montażowe

W przypadku systemu nawadniającego opartego na rurach montażowych konieczne jest wykonanie dziur. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalnego narzędzia przeznaczonego do dziurkowania tego rodzaju rur. To niewielki przyrząd wykonany z plastiku i zakończony metalową końcówką, która pasuje do wielu złączy, kroplowników i mikrozraszaczy. Poza narzędziem do dziurkowania przydatne może okazać się też narzędzie do cięcia rurek. Ten przyrząd pozwala zaoszczędzić sporo czasu i prawidłowo przyciąć rury, kiedy konieczne jest wykonanie przedłużenia systemu czy zamontowanie kroplowników końcowych.

Filtr przepływu

Wykonując system nawadniania kropelkowego, należy zwrócić uwagę na filtrację wody. Niestety ta kwestia jest często pomijana, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nierównomiernego przepływu wody, a niekiedy nawet zapchaniem instalacji przepływowej. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy woda jest mocno zanieczyszczona. Należy jednak pamiętać, że nawet czysta woda może być bogata w wapń i inne minerały, które po pewnym czasie użytkowania będą powodowały zatykanie się niektórych elementów. Aby do tego nie dochodziło, warto zamontować filtr przepływowy, który będzie chronił instalację przed zanieczyszczeniami. Wybierając filtr do swojego systemu, należy zwrócić uwagę na średnicę przyłącza, a przy montażu na kierunek przepływu wody.

Reduktor ciśnienia

Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia wody w instalacji nawadniania kropelkowego jest kluczowe. Reduktor ciśnienia pozwala zmniejszyć początkowe ciśnienie wody i utrzymywać je na właściwym poziomie. Wybierając reduktor ciśnienia, trzeba zwrócić uwagę (podobnie jak przy wyborze filtra przepływu) na średnicę gwintu. Istotna jest również jakość wykończenia.

Szpilki i uchwyty do rur

Szpilki i uchwyty do rur stanowią niezbędne elementy systemu nawadniania kropelkowego. Przy ich użyciu można bowiem szybko i łatwo przymocować instalację w ziemi. Dzięki temu system jest stabilny i nie przemieszcza się. To z kolei przekłada się na jego sprawne działanie i niższe ryzyko ewentualnego uszkodzenia. Zarówno uchwyty, jak i szpilki do rur można kupić w zestawach po kilkanaście sztuk. Wybierając konkretny produkt, konieczne należy zwrócić uwagę na to, do jakiej średnicy linii kroplujących jest on przeznaczony.

Zestawy do nawadniania kropelkowego – dlaczego warto je wybrać?

O ile samodzielny dobór wszystkich elementów potrzebnych do wykonania systemu nawadniania kropelkowego może być dla niektórych trudny i czasochłonny, o tyle w przypadku gotowych zestawów sprawa jest prosta. Wystarczy jedynie określić, w jakich warunkach i do jakich roślin ma być przeznaczona instalacja, a następnie wybrać taką, która będzie odpowiadała konkretnym preferencjom. Największą zaletą gotowych zestawów jest to, że zawierają wszystkie pasujące do siebie elementy.