Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Elektrozawory do nawadniania

Elektrozawory do nawadniania automatycznego odpowiadają za prawidłowy przepływ wody w systemie. Automatyczne zawory otrzymują informację od sterownika lub programatora, kiedy zamknąć, a kiedy otworzyć zasilanie wody w całej instalacji lub w poszczególnej sekcji systemu nawadniania. Wymienione elementy zapewniają odpowiednie nawadnianie ogrodu nawet podczas nieobecności właściciela. Automatyczne dzielniki wody mogą być stosowane zarówno w nawadnianiu wynurzalnym jak i kropelkowym.

Wszystkie produkty(6)

z1

(7)
109 zł/ szt.

199 zł/ szt.

(3)
399 zł/ szt.

78,88 zł/ szt.

78,88 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Elektrozawory do nawadniania ogrodu

Elektrozawory znacznie usprawniają system automatycznego nawadniania ogrodu. Odpowiadają za prawidłowy przepływ wody – otwierają lub zamykają jej dostęp do całej instalacji albo do poszczególnych sekcji. Elektrozawory są szczególnie przydatne w większych ogrodach, w których ręczne podlewanie zajmuje dużo czasu.

Budowa elektrozaworu

Elektrozawór stanowi część automatycznych systemów nawadniających, zbudowanych na bazie głowic wynurzalnych i linii kroplujących. Jest zasilany prądem. Jego pracę można kontrolować za pomocą sterowników lub programatorów nawadniania albo przy pomocy tabletu lub smartfona, jeśli urządzenie posiada funkcje bluetooth. W wersji podstawowej elektrozawór składa się z:

 • cewki (elektromagnes o różnym napięciu i mocy);
 • zaworu głównego, który stanowi membrana otwierająca lub zamykająca przepływ wody.

Większość zaworów jest wykonana z tworzyw sztucznych (PVC, zbrojony nylon, poliamid), odpornych na działanie wysokiego ciśnienia. Poza tym poliamid jest stosowany w zaworach trój- i czterodrożnych, ponieważ cechuje się dużą odpornością na działanie agresywnych środków chemicznych (dzięki temu do wody można dodać stężony nawóz). Zawory przeznaczone do pracy z napięciem 230 V są najczęściej wykonane ze stali, żeliwa lub mosiądzu.

Jak działają elektrozawory?

Zasada działania najpowszechniej wykorzystywanych elektrozaworów opiera się na zjawisku pola elektromagnetycznego. Prąd elektryczny jest przekazywany do cewki, a następnie trafia do membrany, sterującej przepływem wody. Zawór główny ustawia się wówczas w pozycji otwartej lub zamkniętej.

Rodzaje elektrozaworów

Zawory dzielą się na różne typy, zależnie od budowy i sposobu działania.

 • Zawory ze wspomaganiem (serwowspomagane, membranowe) – do prawidłowego działania zaworu niezbędna jest różnica ciśnień między wejściem i wyjściem (od 0,1 do 0,5 bara), uwalniająca siłę otwierającą zawór i utrzymującą go w tej pozycji.
 • Zawory bezpośredniego sterowania – przeznaczone dla układów o małych wartościach przepływu, mogą być także stosowane przy niskim ciśnieniu.
 • Dwu-, trój- i czterodrożne elektrozawory – do nawadniania ogrodów najczęściej wykorzystuje się zawory dwudrożne. Trójdrożne stosowane są wówczas, gdy jednocześnie podaje się nawozy lub środki ochrony roślin.
 • Aby zawory działały sprawnie, trzeba je regularnie konserwować. Warto zamontować je w skrzynkach, które pozwalają na swobodny dostęp i pomagają utrzymać zawory w czystości.

  Rozmieszczenie elektrozaworów w systemie nawadniania

  W długich liniach nawadniających istnieje ryzyko spadku ciśnienia. Zastosowanie elektrozaworów niweluje straty i pozwala zachować stabilny przepływ wody nawet w sytuacji, kiedy ciśnienie w układzie z jakiegoś powodu spada. Elektrozawory najczęściej są umieszczane w centralnej części systemu nawadniającego lub w pojedynczej sekcji zraszającej. Skrzynki powinny znajdować się w takim miejscu, aby dostęp do zaworów był łatwy, ale jednocześnie bezpieczny. Najlepiej montować je tak, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia.

  Jak wybrać odpowiedni elektrozawór?

  Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Możliwość rozebrania elektrozaworu – w niektórych modelach zaworów kanały wewnętrzne mają bardzo niewielką średnicę, więc mogą się zatkać. W takim przypadku naprawa wymaga rozkręcenia zaworu i starannego wyczyszczenia go.
  • Rozmiar elektrozaworu – najpowszechniej wykorzystywanym elektrozaworem jest 1”, w instalacjach o mniejszym przepływie wody używane są zawory ¾”.
  • Awaryjne otwieranie lub zamykanie elektrozaworu – niemal wszystkie zawory mają możliwość ręcznego odcięcia lub otworzenia dopływu wody, bez udziału elektronicznego sterownika. Można w ten sposób wymusić stałą pracę pojedynczych tryskaczy lub całych sekcji, niezależnie od sygnału wysyłanego przez sterownik.
  • Regulacja przepływu – niektóre zawory mają możliwość ręcznej regulacji przepływu.

  Szukasz praktycznych wskazówek?

  Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.