Zestawy akumulatorowe narzędzi – za czy przeciw?

Opinii 0

szlifierka kątowa akumulatorowa trzymana w dłoniach

 

Planujesz wyposażyć domowy warsztat we wszystkie niezbędne narzędzia? Szukasz niezawodnych rozwiązań w atrakcyjnej cenie? A może masz już dosyć ciągłych problemów z poszukiwaniem przedłużacza i źródła prądu podczas prac remontowych? Coraz częściej w sklepach budowlanych można znaleźć zestawy narzędzi akumulatorowych. Czym się charakteryzują takie urządzenia i czy warto w nie zainwestować?

Narzędzia akumulatorowe: elektronarzędzia, do których nie potrzebujesz gniazdka

Ideą narzędzi akumulatorowych jest wykonywanie prac budowlanych, remontowych i ogrodowych bez konieczności podłączania sprzętu do źródła zasilania. O tym, jak uciążliwe bywa korzystanie z tradycyjnych elektronarzędzi, wie każdy, kto musiał wykonać jakieś prace w domu przy odłączonym zasilaniu lub w ogrodzie. Ponadto gniazdko elektryczne nie zawsze znajduje się w pobliżu miejsca pracy.

 

Odpowiedzią na potrzeby zarówno profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów są narzędzia na akumulator. Takie urządzenia pozwalają na pełną swobodę ruchów – możesz z nich korzystać w domu, na działce, w ogrodzie, na strychu i na budowie. Nie musisz martwić się o dostępność zasilania ani siłować się z kablami.

 

Producenci rozwiązali także problem ładowania akumulatorów urządzeń, proponując użytkownikom zestaw narzędzi akumulatorowych zasilanych jednym typem akumulatora. Zyskujesz dużą wygodę, niezależnie od tego, czy remontami zajmujesz się zawodowo, czy tylko okazjonalnie.

Mężczyzna - stolarz, korzystający z wyrzynarki w swoim warsztacie

Jeden system – wiele możliwości

Największą zaletą systemów narzędzi akumulatorowych jest ich kompatybilność. Poszczególne narzędzia są zasilane przez ten sam typ akumulatora, dzięki czemu bez problemu możesz podpinać do nich baterie bez ryzyka pomyłki. Doskonałym przykładem tego rodzaju systemu jest zestaw narzędzi akumulatorowych Ryobi. Koniec ze żmudnym dopasowywaniem akumulatora do każdego narzędzia, podpisywania lub oznaczania baterii, tworzenia skomplikowanych sposobów przechowywania. Po prostu sięgasz po wyrzynarkę, szlifierkę, młotowiertarkę lub inne elektronarzędzie, podłączasz akumulator i możesz działać – wszędzie tam, gdzie potrzebujesz!

Wkrętarka akumulatorowa Ryobi

Jeden akumulator do wszystkich urządzeń

Jeśli korzystasz z elektronarzędzi częściej niż tylko okazjonalnie – wiesz, że jakość ma ogromne znaczenie. W przypadku narzędzi akumulatorowych istotną kwestią jest również ich czas pracy. Urządzenie musi zapewnić swoją sprawność od momentu rozpoczęcia do momentu zakończenia pracy. Rozładowana bateria uniemożliwia kontynuowanie działań.

 

W takich wypadkach warto posiadać zapasowy, naładowany akumulator – dzięki niemu nie musisz robić przerw na ładowanie urządzenia. Trudno jednak oczekiwać, że ktokolwiek będzie miał kilka akumulatorów do każdej piły, wiertarki i szlifierki. Wybierając zestaw narzędzi akumulatorowych Makita, możesz dokupić drugi lub trzeci akumulator i wykorzystywać je na zmianę jako źródło zasilania wszystkich elementów systemu. Jeśli planujesz zakup lub wymianę wszystkich potrzebnych elektronarzędzi, system urządzeń akumulatorowych od jednego producenta jest najbardziej opłacalnym wyborem.

Jak dbać o elektronarzędzia, by działały sprawnie?

Abyś mógł czerpać 100% satysfakcji z pracy z elektronarzędziami, pamiętaj o kilku kluczowych zasadach:

 

  • przede wszystkim pamiętaj o regularnym ładowaniu akumulatora i na bieżąco kontroluj jego stan,

  • unikaj całkowitego rozładowywania akumulatora i nie pozostawiaj go na długi czas bez ładowania,

  • pamiętaj o właściwym przechowywaniu akumulatora – nie zostawiaj go w nagrzanych i nasłonecznionych miejscach.

 

Właściwa eksploatacja i ładowanie wydłużają znacząco żywotność akumulatora, jednak należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie wymiana baterii może być konieczna.

Mężczyzna używający wkrętarki akumulatorowej

Systemy narzędzi akumulatorowych - dla kogo?

Tego rodzaju systemy elektronarzędzi polecane są zarówno profesjonalistom, jak i początkującym użytkownikom, korzystającym z narzędzi na co dzień. Jeżeli nie masz ogrodu i nie zajmujesz się osobiście remontami lub wykończeniem domu albo mieszkania, zastanów się nad zakupem pojedynczych urządzeń. Natomiast dla osób intensywnie eksploatujących wszystkie narzędzia sprawdzi się zestaw narzędzi akumulatorowych AEG z dodatkowymi akumulatorami. Jeśli często wykonujesz prace w domach, mieszkaniach lub ogrodach i szukasz narzędzi, które nie są zależne od zewnętrznych źródeł zasilania, system narzędzi akumulatorowych będzie doskonałym wyborem.

Dodano: 24-05-2020
Uaktualniono: 03-03-2021