Wyrzynarki

Opinii 4

ZASTOSOWANIA WYRZYNAREK

Główną cechą wyróżniającą wyrzynarki spośród pił i pilarek elektrycznych jest możliwość cięcia krzywoliniowego. Są one poręczne, wszechstronne w zastosowaniu i łatwe w obsłudze nawet dla niewprawnych użytkowników.


 

Wąski , cienki brzeszczot, poruszając się w górę i w dół, przecina drewno, metal i tworzywa sztuczne. Dzięki smukłości brzeszczota możliwe jest wycinanie okrągłych konturów o bardzo małych promieniach.

 

 

W zależności od modelu maksymalne grubości cięcia mogą wynosić:

 

- drewno: od 50 do 85 mm

 

- metal:od 2 do 8 mm

PODZIAŁ WYRZYNAREK ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB CIĘCIA

W klasycznych wyrzynarkach podczas cięcia, brzeszczot porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym w dół i w górę, a użytkownik wywierając lekki nacisk prowadzi cięcie po wytyczonej linii.

 

Istnieją również wyrzynarki z podcinaniem - inaczej wahadłowe. Nazwa 'wyrzynarka wahadłowa' pochodzi od ruchu wykonywanego przez brzeszczot. Oprócz normalnego liniowego, ruchu posuwisto-zwrotnego wykonuje on jeszcze ruch wahadłowy w przód i w tył który dodatkowo podcina materiał.

 

Dzięki temu wyrzynarka sama ułatwia postęp piłowania, a użytkownik może wywierać znacznie mniejszy nacisk na brzeszczot. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas ciecia w grubym materiale, np. blacie kuchennym.

 

Wyrzynarka ciężko pracuje, a niecierpliwy użytkownik dla osiągnięcia postępu piłowania wywiera duży nacisk na brzeszczot. Powoduje to zwichrowanie brzeszczota, czego skutkiem jest nieczyste, skośne cięcie. Zastosowanie ruchu wahadłowego eliminuje to zjawisko, praca jest łatwiejsza a jakość cięcia dużo lepsza.

 

FUNKCJE DODATKOWE

Dla ułatwienia i wygody pracy w wyrzynarkach coraz częsciej montowane są różnego typu udogodnienia, najczęstsze z nich to:

 

- sterowanie elektroniczne. Często zbyt duża prędkość powoduje wzrost temperatury na skutek tarcia, co może być przyczyną uszkodzenia obrabianego materiału, np. nadtopienia tworzywa sztucznego. Funkcja sterowania elektronicznego pozwala regulować prędkość, aby dopasować ją do obrabianego materiału i tym samym móc piłować także wrażliwe przedmioty.


- mechanizm zdmuchiwania pyłu, trocin lub opiłków z linii cięcia zapewnia dobrą widoczność w każdej sytuacji

 

- system odsysania pyłu, po podłączeniu np. odkurzacza odsysanie następuje bezposrednio z brzeszczotu poprzez kanał odsysający. Zalety odsysania pyłu to dobrze widoczna linia cięcia, oraz czyste powietrze.

 

- regulowana stopa, pozwala na ustawienie jej pod kątem co umożliwia wykonywanie cięć ukośnych lub do pracy blisko krawędzi

 

- promień laserowy, osobno włączany promień "prowadzi" wyrzynarkę tuż przed brzeszczotem zapewniając idealnie proste i precyzyjne cięcie.

RODZAJE BRZESZCZOTÓW DO WYRZYNAREK

Brzeszczoty do wyrzynarek można podzielic na trzy główne grupy ze względu na rodzaj mocowania:

 

Chwyt typu T - z jednym noskiem


Do wyrzynarek Bosch, AEG, DeWalt, Elu, Festo, Hitachi, Holz-Her, Makita, Metabo i Skil


 

Chwyt U - uniwersalny 1/4".


Do wyrzynarek Black & Decker, Skil, Hitachi, Kress i innych.


 

Chwyt typu 2T - z dwoma wypustkami


Do wyrzynarek Bosch 0575, 0576 i starszych modeli.


 

 

Osobno dzielimy brzeszczoty ze względu na rodzaj ciętego materiału. W celu szybszego znalezienia odpowiedniego brzeszczota producenci oznaczają je kolorem i odpowiednim symbolem:

 

 

HCS, CV - do cięcia drewna, płyt pilśniowych, tworzyw sztucznych. Wykonane z wysokowęglowej stali narzędziowej


 

 

HSS - do cięcia materiałów drewnopochodnych, metali kolorowych, cienkiej blachy stalowej. Wykonane ze stali narzędziowej stopowej


 

 

HM, TC - do cięcia bardzo twardych materiałów takich jak stal nierdzewna, gips, cegła, płytki ceramiczne itd. Wykonane z bimetalu oraz z węglików spiekanych


 

 

Dodano: 01-03-2012