Wygodne koszenie podkaszarką elektryczną lub kosą spalinową

Opinii 9

Podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe to urządzenia przeznaczone do pielęgnacji trawników w miejscach trudno dostępnych. Są poręczne, niezwykle wygodne w użytkowaniu i doskonale sprawdzają się na różnego rodzaju terenach, od nierównych po usłane żwirem lub kamieniami.

 Koszenie trawy podkaszarką

Czym są podkaszarki i kosy spalinowe?

Podkaszarki (wykaszarki)

Podkaszarki, inaczej zwane wykaszarkami, to urządzenia elektryczne lub spalinowe, które służą do przycinania niedużych trawników. Sprawdzają się zwłaszcza do przycinania ich obrzeży, czyli takich miejsc, do których nie możemy dostać się kosiarką lub traktorkiem ogrodowym.
Wykaszarki, zdecydowanie lepiej niż kosiarki, sprawdzają się również na trawnikach o nierównej powierzchni i kamienistym lub żwirowym podłożu. Ich budowa charakteryzuje się giętkim wałem, który przenosi moment obrotowy oraz żyłką tnącą.

Kosy spalinowe

Kosy spalinowe służą do koszenia dużych powierzchni, z trudnym dostępem dla tradycyjnych kosiarek. Przy ich pomocy skosimy nawet niewielkie drzewka, jeżeli kosy są wyposażone w tarczę tnącą.
Kosy z napędem spalinowym są nieocenione w sytuacjach, kiedy trawa jest bardzo długa i mamy do czynienia z licznymi przeszkodami terenowymi. Mają twardy wał, przekładnię i mogą ciąć żyłką lub tarczą.

Koszenie podkaszarką trudno dostępnego miejsca pod drzewkiem

Czym kierować się przy wyborze kos lub podkaszarek?

 1. 1. Źródło zasilania – prąd, paliwo lub akumulator

 2. 2. Wielkość terenu i zasięg koszenia

 3. 3. Ukształtowanie terenu a precyzja koszenia

 4. 4. Moc urządzenia koszącego

 5. 5. Rodzaj układu tnącego

Źródło zasilania – prąd, paliwo lub akumulator

Podkaszarki mogą być zarówno spalinowe, jak i elektryczne. Urządzenia działające na prąd mają tę przewagę nad benzynowymi odpowiednikami, że pracują ciszej i są bardziej przyjazne dla środowiska. Korzystając z nich, nie musimy uzupełniać paliwa. Poza tym podkaszarki elektryczne są zwykle mniejsze i lżejsze, dzięki czemu gwarantują większą poręczność i wygodę w użytkowaniu. Jednak przy ich zakupie trzeba zwykle doliczyć koszt przedłużacza o odpowiednim zasięgu i przekroju.
Najważniejszą zaletą podkaszarek spalinowych jest to, że nie mamy ograniczenia zasięgu związanego z długością kabla. Poza tym mogą pracować dłużej niż podkaszarki akumulatorowe, gdyż baterię musimy naładować po określonym czasie pracy. Oprócz tego mają większą moc i zasięg koszenia, a zatem lepiej sobie radzą z rozległymi trawnikami.
Kosy spalinowe to urządzenia przeznaczone do nierównych, trudno dostępnych powierzchni. Są bardzo ekonomiczne w eksploatacji, a ich silniki na paliwo płynne oferują większą moc, dzięki której z łatwością uporamy się z grubszymi i twardszymi gałęziami.

Wielkość terenu i zasięg koszenia

Kosy i podkaszarki mają określony zasięg koszenia. Jeśli mamy do czynienia z rozległym terenem, zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z nim urządzeniem o większym zakresie koszenia.

Głowica wykaszarki. Koszenie trawy

Sugerowane zakresy koszenia podkaszarek i kos, względem wielkości powierzchni terenu, przedstawiają się następująco:

 • 20-25 cm – drobne prace – ogrody domowe, wymagające precyzyjnego strzyżenia;

 • 25-30 cm – lekkie prace – nieduże trawniki i ich obrzeża;

 • 30-38 cm – średnie prace – łąki i trawniki o większej przestrzeni;

 • 38-45 cm – ciężkie prace – duże, rozległe obszary.

Ukształtowanie terenu a precyzja koszenia

Jeśli nasz teren nie jest zbyt rozległy i bardziej cenimy sobie łatwość oraz wygodę obsługi urządzenia niż precyzję cięcia, możemy zdecydować się na podkaszarkę zakrzywioną.
Z kolei urządzenia o prostym profilu, z reguły cięższe i mocniejsze, posłużą nam do koszenia terenów bardziej rozległych i z nieregularnym ukształtowaniem. Podkaszarki proste sprawdzają się też lepiej przy koszeniu traw np. pod meblami ogrodowymi.
Podkaszarki żyłkowe z powodzeniem wykorzystamy do koszenia trawy wokół drzew, słupów czy schodów. Wystarczy powoli zbliżyć urządzenie do przeszkody pod odpowiednim kątem, a po usłyszeniu charakterystycznego dźwięku, wycofać podkaszarkę.
Do koszenia terenu gęsto zarośniętego wysokimi i często twardymi roślinami, można zastosować kosy spalinowe o większej mocy. Wtedy najlepiej, jeśli zrezygnujemy z żyłki i do koszenia wykorzystamy znacznie skuteczniejsze ostrze metalowe.

Kosa spalinowa - wykaszarka

Moc urządzenia koszącego

Moc ma znaczenie przy koszeniu średnich i dużych terenów, gęsto zarośniętych lub z trudno dostępnymi zakątkami. W przypadku podkaszarek i kos elektrycznych zalecana moc przedstawia się następująco:

 • 200-500 W – drobne i średnie prace ogrodowe,

 • 500-1500 W – prace na dużych, wymagających terenach.

W przypadku kos spalinowych, określenie mocy jest dosyć problematyczne. Parametry silników przedstawiane przez producentów są mierzone przy różnej ilości obrotów na sekundę i dlatego trudno je porównać.
Lepszy obraz mocy urządzenia można uzyskać, porównując pojemność skokową cylindra, choć i tu odniesienie jest niezbyt precyzyjne.

Rodzaj układu tnącego

W przypadku podkaszarek cięcie odbywa się żyłką plastikową, obracającą się z dużą prędkością. Można zastosować żyłkę o przekroju okrągłym lub kwadratowym, przy czym warto zaznaczyć, że żyłka kwadratowa jest ostrzejsza. Wysuw żyłki może być automatyczny lub ręczny. Automatyczny jest znacznie wygodniejszy i szybszy. Niektóre wykaszarki mają żyłki o zwiększonej wytrzymałości.
Kosy przystosowane do cięcia ostrzami mogą mieć tarcze różnego typu. Im gęstsze i mniejsze ząbki, tym większe i twardsze materiały można nimi kosić. Na przykład tarcze mające 80 zębów mogą służyć nawet do przycięcia małych drzew i krzewów.
Niektóre kosy mają również żyłkę. Najwygodniejsze są takie, w których układy tnące można stosować zamiennie.

Dwóch mężczyzn podczas koszenia. Jeden trzyma kosę spalinową. Drugi pcha taczkę z trawą.

Jak kosić bezpiecznie?

W pracy z kosą czy podkaszarką nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie, gdyż chwilowa nieostrożność może nas bardzo dużo kosztować. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które uchronią nas przed tragicznymi w skutkach incydentami.

 1. 1. Przy korzystaniu z kos i wykaszarek, szczególnie przy ciężkich pracach, dobrze jest korzystać z ubrań ochronnych. Przydają się również słuchawki, okulary i kaski, które chronią głowę, oczy i uszy.

 2. 2. Jeżeli kosa spalinowa ma duży ciężar, warto zaopatrzyć się w specjalne koła do wygodnego przemieszczania się z urządzeniem lub przynajmniej ramiączka do noszenia kosy na plecach.

 3. 3. Nie należy zdejmować osłony tarczy tnącej! Chroni nie tylko ostrze przed stępieniem się na twardych materiałach, lecz także przed jego ześlizgnięciem się.

 4. 4. Po pracy należy wyczyścić ostrze kosy, sprawdzić poziom oleju i paliwa (jeśli urządzenie ma silnik spalinowy) oraz naładować akumulator (jeśli silnik ma akumulator).

Dodano: 01-03-2012
Uaktualniono: 18-04-2020