Wiertarki i młotowiertarki

Opinii 18

Wszechstronność wiertarki sprawia, że jest ona jednym z najbardziej popularnych elektronarzędzi. Bez niej nie przywiesimy obrazka lub nowych szafek, dzięki niej wymieszamy zaprawę, dokręcimy wkręty lub usuniemy rdzę z ogrodzenia.

Wstęp

Wszechstronność wiertarki sprawia, że jest ona jednym z najbardziej popularnych elektronarzędzi. Bez niej nie przywiesimy obrazka lub nowych szafek, dzięki niej wymieszamy zaprawę, dokręcimy wkręty lub usuniemy rdzę z ogrodzenia. Przed zakupem warto zastanowić się, do jakich głównie prac będzie wykorzystywana wiertarka oraz jak często będzie użytkowana.

Wiertarki można podzielić na dwie grupy: dla amatorów/majsterkowiczów oraz dla profesjonalistów. Oprócz znacznej różnicy w cenie różnią się również parametrami oraz dodatkowymi opcjami.

 

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki dla amatorów/majsterkowiczów są łatwe w obsłudze, proste w użyciu, wygodne a przede wszystkim dużo tańsze od profesjonalnych. Do prac domowych większości majsterkowiczom wystarcza wiertarka jednobiegowa której moc mieści się w granicach od 500 do 700 W.

 

Zwykle wiertarki dla majsterkowiczów wyposażane są w szereg udogodnień takich jak:

 

1. Układ elektronicznego sterowania, umożliwiający regulację prędkości obrotowej odpowiednio do średnicy zastosowanego wiertła i rodzaju materiału. Regulacja ta jest szczególnie przydatna przy wkręcaniu i wykręcaniu wkrętów.
2. Dwa tryby wiercenia: zwykły wykorzystywany do wiercenia w metalu, drewnie, plastiku oraz z udarem wykorzystywany do wiercenia w betonie kamieniu, cegłach itp.
3. Obroty w prawo i w lewo, umożliwiają wykręcać wkręty i uwalniać zakleszczone wiertła
4. Blokada włącznika, dzięki której podczas wiercenia nie trzeba przez cały czas trzymać palca na przycisku.

 

Najważniejszym parametrem wiertarki jest jej moc liczona w Watach. To od niej zależy maksymalna średnica wierconych otworów, np. wiertarką o mocy ok. 600 W można wiercić otwory w betonie/drewnie/metalu o średnicy 13/25/13 mm.

 

 

Oprócz typowych zastosowań jak wiercenie otworów oraz wkręcanie wkrętów wiertarką można również przy pomocy dodatkowego osprzętu mieszać farby, gwintować, ciąć, polerować itd.


Warto jednak pamiętać, że nie istnieją elektronarzędzia uniwersalne którymi można wykonać każdą pracę, np. do mieszania zapraw budowlanych lub wycinania otworów w ścianie pod gniazdka elektryczne potrzebna jest już wiertaka o mocy co najmniej 800 W.

 

Wiertarki dla profesjonalistów

Są trzy główne cechy odróżniające wiertarki profesjonalne od sprzętu dla majsterkowiczów:

 

- lepsze parametry,

 

- mniej opcji

 

- większa trwałość.

 

Przeciętny majsterkowicz używa wiertarki kilkadziesiąt minut lub góra kilka godzin w ciągu roku, podczas gdy profesjonalista kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego trwałość a co za tym idzie cena sprzętu musi być znacznie wyższa.

 

 

Narzędzia dla profesjonalistów produkowane są z przeznaczeniem do poważniejszych i bardziej konkretnych prac dlatego pozbawione są głównej cechy sprzętu dla majsterkowiczów, tj. wszechstronności zastosowań.


Oprócz wiertarek udarowych o podwyższonych parametrach dostępne są także wiertarki bez funkcji udaru (np. na stojaku do wiercenia tylko w metalu), młotowiertarki oraz młoty (służące do kucia lub wyburzania wykorzystujące jedynie udar).


 

Jednym z głównych elementów wyróżniających wiertarki dla profesjonalistów jest zastosowanie w nich przekładni 2-biegowej. Gdy jest potrzebna większa moc, np. podczas wycinania otworów, wierceniu otworów o dużych średnicach lub podczas mieszania zapraw, rozsądnie jest przejść na 1 bieg, a np. do wiercenia otworów z dużą prędkością obrotową wykorzystuje się drugi bieg.

 

Wiertarki udarowe 2-biegowe najczęściej kupowane są przez wymagających użytkowników, którzy od dobrej maszyny oczekują większej obciążalności i ponadprzeciętnej mocy która może mieścić się w przedziale od 800 do 1200 W.

Co to jest udar w wiertarce?

Do wiercenia otworów w betonie i kamieniu nie wystarczy tylko twarde wiertło, które się obraca. Oprócz ruchu obrotowego potrzebny jest także ruch posuwisto-zwrotny wiertła nazywany udarem. Podczas wiercenia udarowego mechanizm ten wspomaga nacisk wywierany przez użytkownika przenosząc udary na wiertło dzięki czemu praca na materiałach takich jak beton lub cegła postępuje szybciej.

 

 

Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów w zależności od prędkości obrotowej możemy uzyskać nawet 60 000 udarów na minutę.

 

W większości wiertarek udarowych wykorzystywany jest mechanizm grzechotkowy. Po włączeniu udaru jedna z tarcz grzechotkowych obracając się z dużą prędkością obrotową uderza o drugą tarcze na stałe przytwierdzona do obudowy. W ten sposób obracające się wiertło wykonuje skoki (udary).


 

Innym mechanizmem wykorzystywanym głównie w profesjonalnych młotowiertarkach i młotach jest mechanizm pneumatyczny wykorzystujący sprężone powietrze.

 

Młotowiertarki

Młotowiertarki zostały stworzone specjalnie do prac przy twardym betonie. Dzięki nim można wiercić otwory w twardych materiałach przy których nie radzą sobie zwykłe wiertarki udarowe. Idealnie nadają się również do wykuwania otworów lub bruzd w ścianach, stropach i podłogach. Należy pamiętać, że każdą młotowiertarką można wiercić, ale nie każdą można kuć, w tym celu niezbędna jest funkcja udaru bez obrotów.

 

 

Tajemnicą skuteczności dobrych młotowiertarek jest pneumatyczny mechanizm udarowy. Energia udaru wytwarzana jest zupełnie inaczej niż w wiertarkach udarowych. Napędzany sprężonym powietrzem tłoczek uderza twardo o stalowy, hartowany bijak, który z kolei swoją energię oddaje luźno osadzonemu wiertłu dzięki czemu wiertło z łatwością wgryza się w beton lub mur.


Do młotowiertarek wykorzystywane są wiertła typu SDS lub SDS-Plus. Charakteryzują się one specjalnymi żłobieniami na trzpieniu co zapewnia stabilniejsze zamocowanie w uchwycie młotowiertarki.

 

Na pytanie, czy lepsza jest młotowiertarka, czy wiertarka udarowa, użytkownik musi odpowiedzieć sobie sam. Decyzja powinna zależeć od planowanego zastosowania. Do użytku domowego bardziej przydatna będzie uniwersalna wiertarka udarowa, natomiast przy remontach gdzie często trzeba skuć np. stara posadzkę idealnym uzupełnieniem będzie młotowiertarka. Należy pamiętać, że wiertarka udarowa nie może zastąpić młotowiertarki a młotowiertarka nigdy nie będzie idealną wiertarką.

 

Rodzaje uchwytów

Do mocowania wierteł, końcówek wkrętarskich (bitów), wierteł rurowych, talerzy szlifierskich itd. we wszystkich wiertarkach służy uchwyt wiertarski. Istnieją dwa najbardziej rozpowszechnione typy uchwytów:

 

 

Uchwyt wiertarski z wieńcem zębatym otwierany i zamykany kluczem.


Uchwyty te są powszechnie stosowane. Mocowanie wiertła odbywa się za pomocą specjalnego klucza który w razie potrzeby można wkładać ze wszystkich stron. Wadą tego systemu jest uciążliwość przy częstej wymianie wierteł podczas pracy. Łatwo także zgubić klucz.


 

 

Uchwyt wiertarski szybkozaciskowy.


Otwierany i zamykany bez dodatkowych narzędzi. Wiertło w uchwycie szybkozaciskowym zakręca się lub luzuje po prostu ręką. Wśród majsterkowiczów uchwyty tego typu cieszą się dużą popularnością.


 

Osprzęt

Aby w pełni cieszyć się wiertarka należy zadbać o odpowiedni osprzęt:

 

 

Wiertła:


- trzy główne typy wierteł to wiertła do : drewna, betonu i metalu. Do materiałów miękkich takich jak: drewno, tworzywa sztuczne i aluminium używa się wierteł HSS (ze stali szybkotnącej) typu W, do stali i innych twardych materiałów używa się wierteł HSS typu N lub H. Wiertła do kamienia i betonu maja wierzchołki pokryte spiekanym węglikiem.


Kształty końcówek wierteł:


A do metalu; B do betonu; C - do drewna

 

Ogranicznik głębokości wiercenia:

 

- jest niezwykle pomocnym narzędziem narzędziem przy wykonywaniu otworów. Dzięki niemu można ustawić głębokość taką, jaką mają mieć wywiercone otwory, co jest szczególnie istotne przy wierceniu w cienkich materiałach i zależy nam aby nie przewiercić się na wylot. Narzędzie to jest coraz częściej dodawane do wiertarek jako wyposażenie standardowe.

 

 

Stojak wiertarski:

 

- jest przydatny zawsze wtedy gdy chcemy wykonać precyzyjne wiercenie w np. twardym materiale. Mamy wtedy pewność, że wietrło nie ześlizgnie się z punktu wiercenia. Dodatkowym atutem jest zintegrowany ogranicznik głębokości wiercenia.

Dodano: 01-03-2012