Wertykulator i aerator spalinowy lub ręczny – opis działania

Opinii 9

Po kilku latach od założenia trawnik zaczyna gorzej rosnąć. Przyczyną jest zbita warstwa pędów i kłączy zwana filcem. Utrudnia ona dostęp wody i powietrza do gleby a zatem i korzeni roślin. Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji trzeba systematycznie niszczyć filc poprzez usuwanie martwych części i rozluźnianie struktury gleby. W tym celu należy wykonywać dwa zabiegi: wertykulację i aerację.

DO CZEGO SŁUŻĄ WERTYKULATORY?

 

aerator ręcznyWertykulator to narzędzie wyposażone w noże pionowo przecinające warstwę filcu i nacinające podłoże. Dzięki temu gleba zostaje rozluźniona i napowietrzona, woda dociera do korzeni, więc trawa rośnie i rozkrzewia się znacznie lepiej.

 

Za pomocą wertykulatorów niszczymy też mchy i inne chwasty (głównie jednoroczne, płytko zakorzenione) zabierające trawie światło i substancje odżywcze.

 

Wertykulacja, zwana także koszeniem pionowym trawnika, polega na przecinaniu za pomocą noży wertykulatora, wierzchniej warstwy trawnika. Powstałe otwory można zasypać odpowiednim podłożem na bazie torfu.

 

DO CZEGO SŁUŻĄ AERATORY?

 

Aeratory to urządzenia napowietrzające trawnik poprzez nakłuwanie gleby specjalnymi rurkami lub kolcami.

 

Wykonywany nim zabieg – aeracja – sprawia, że podłoże staje się „perforowane” i przez powstałe otwory powietrze dociera do jego głębszych warstw. 

 

Aeracji powinno towarzyszyć piaskowanie – na powierzchni trawnika rozsypuje się niewielka warstwę piasku i rozgrabia go tak, aby wypełnił „nakłucia”. To pozwala utrzymać dobry stan napowietrzenia i luźną, właściwą dla trawnika strukturę gleby.

 

Ważne! Wertykulację najlepiej przeprowadzać wiosną, gdy gleba obeschnie po zimie, zaś aerację – późnym latem albo jesienią. Wertykulację wykonuje się tylko w jednym kierunku, a aerację „na krzyż” (np. najpierw wzdłuż, a potem w poprzek trawnika). Wertykulacji lepiej nie wykonywać na trawnikach młodych lub rzadkich.

 

 

KRYTERIA WYBORU AERATORÓW I WERTYKULATORÓW

aerator i wertykulator elektrycznyPrzy wyborze aeratora i wertykulatora należy uwzględnić trzy elementy: powierzchnię trawnika, do niej dostosować rodzaj napędu urządzenia i wreszcie rozważyć zależność między ceną a jakością produktu.

 

 

POWIERZCHNIA TRAWNIKA

 

Przy dużych trawnikach (powyżej 500 m2) wygodniejsze są wertykulatory i aeratory jezdne, elektryczne i spalinowe, bo nie wymagają od użytkownika dużego wysiłku fizycznego.

 

 

WERTYKULATOR I AERATOR SPALINOWY, ELEKTRYCZNY CZY RĘCZNY?

  

Wertykulatory i aeratory elektryczne oraz spalinowe są łatwiejsze, znacznie wydajniejsze i skuteczniejsze w użytkowaniu niż ręczne. W ofercie znaleźć można modele z wymiennymi elementami roboczymi, czyli wertykulator i aerator w jednym.

 

Aeratory i werykulatory elektryczne mają ponadto tą zaletę, że są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie wytwarzają nieprzyjemnych spalin, są cichsze od spalinowych a ich eksploatacja jest tańsza. Są też wygodniejsze w obsłudze, bo trzeba je jedynie podłączyć do źródła prądu. Jednak ta zaleta - przy większej powierzchni trawnika - staje się wadą, bo zakres pracy ograniczany jest długością kabla (ułatwieniem jest dodatkowe źródło energii zainstalowane w głębi ogrodu).

 

Wygodnym rozwiązaniem są urządzenia akumulatorowe. Są lekkie i ciche, tyle że należy pamiętać, iż energia naładowanego akumulatora wystarcza na kilkadziesiąt minut (zależy to od rodzaju akumulatora). Trzeba więc zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator i ładować na zmianę, albo pracować odcinkami).

 

Wertykulatory i aeratory spalinowe mają z reguły największą moc, są wygodne, bo nie muszą być podłączone do źródła energii elektrycznej, a przez to sprawdzają się na dużych powierzchniach.

 

Urządzenia zaopatrzone w silniki spalinowe mają z reguły największą moc, są bardziej praktyczne, bo nie muszą być podłączone do źródła energii elektrycznej, a przez to mogą być bez ograniczeń używane na dużych powierzchniach. Wertykulatory i aeratory spalinowe są najbardziej profesjonalne.

 

Najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, a także najtańsze rozwiązanie, to aeratory i wertykulatory ręczne (bez własnego napędu), wymagające popychania. Część modeli przypomina wyglądem maszyny samojezdne, ale są też rozwiązania prostsze. Takie niewielkie wertykulatory (przeznaczone do małych powierzchni) przypominają grabie o zębach jak noże lub wałek z nożami tnącymi i trzonkiem. Aeratory to kolczaste kółka mocowane na trzonku bądź też kolczaste nakładki do zakładania na buty.

 

 

CENA I JAKOŚĆ WERTYKULATORA ORAZ AERATORA

 

W przypadku aeratorów i wertykulatorów samojezdnych ważna jest moc silnika, szerokość pracy mierzona w cm, materiał z jakiego wykonano elementy robocze (noże, rurki, kolce), i korpus oraz jakiej marki jest silnik.

 

Do celów profesjonalnych, należy stosować aeratory i wertykulatory o mocy powyżej 1000 W. Szerokość pracy zwykle jest między 25 a 40 cm. Korpus urządzenia jest najtrwalszy, gdy jest metalowy. Tym niemniej korpus z polipropylenu lub tworzywa ABS również dobrze się sprawdza. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, jakość materiałów, z którego są one zrobione decyduje o trwałości, a zatem oszczędzanie kosztem jakości jest ryzykowne. Przy profesjonalnym pielęgnowaniu trawników i częstym używaniu aeratorów i wertykulatorów, znaczenie ma jakość stali, z jakiej zrobione są noże wertykulatora, a także sprawność i marka silnika elektrycznego lub spalinowego.

 

Cena aeratorów waha się od około 20 zł za najprostsze aeratory ręczne do ponad 500 zł za wysokiej klasy urządzenie elektryczne. Dobre wertykulatory elektryczne średnio kosztują poniżej 500 zł. Nie są to wysokie koszy, biorąc pod uwagę fakt, że jest to zakup jednorazowy, na lata.

 

Przy zakupie aeratora lub wertykulatora warto zwrócić uwagę, by gwarancja była przynajmniej dwuletnia.

Dodano: 01-03-2012