Traktorki do trawy – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Opinii 11

Gdy wielkość trawnika przekracza 2000 metrów kwadratowych, warto jest zaopatrzyć się w traktorek do koszenia trawy. Kosiarki traktorowe, (zwane również motorowymi, samobieżnymi, mikrociągnikami) zapewniają łatwość obsługi, wygodę i przyjemność koszenia, a także szybkość pracy.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE TRAKTORKA DO TRAWY?

 

traktorek kosiarka ogrodowy marki AlpinaPrzy wyborze traktorka do koszenia trawy warto wziąć pod uwagę zarówno położenie trawnika (nierówności terenu, nachylenie) jak i wielkość trawnika, a co za tym idzie - moc urządzenia. A oto na co należy zwrócić uwagę:

1. Rodzaj powierzchni do koszenia (trawnik, duży ogród, teren wymagający precyzyjnego manewrowania).
2. Moc i typ silnika.
3. Rodzaj systemu koszącego (szerokość koszenia, ilość noży).
4. System zbierania / mielenia skoszonej trawy (kosz na trawę, mielenie, wyrzut boczny).
5. Osprzęt (kosze na trawę, kultywatory, wertykulatory, aeratory, odśnieżarki).
6. Dodatkowe opcje (koła nie niszczące trawy, siedzenie z regulacją wysokości, samocentrująca kierownica, duży zbiornik na paliwo).

 

 

RODZAJ POWIERZCHNI DO KOSZENIA

 

Niektóre traktorki do koszenia trawy są przystosowane do trawników o średniej powierzchni (2000-10000 m2). Nie mają wtedy dużych mocy silnika i mają mniejszą szerokość koszenia. Są mniej przystosowane do pracy z różnego rodzaju osprzętem. Za to są nieduże, wygodne, lżejsze a zatem lepsze przy manewrowaniu, tańsze w zakupie i bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.

 

Inne traktorki, przeznaczone do trawników o znacznych powierzchniach i do ogrodów (powyżej 10000 m2), mają mocniejszy silnik, większą szerokość koszenia, większe koła. Mogą kosić duże powierzchnie znacznie szybciej. Mają też cięższą i bardziej wytrzymałą obudowę, a zatem są lepiej przystosowane do pracy z różnego rodzaju osprzętem.

 

Są też traktorki do trawy specjalnie przeznaczone do "trudnych" powierzchni. Mają one krótszy promień skrętu, a zatem lepiej radzą sobie z przeszkodami, takimi jak drzewa czy krzewy. Zdolność do pokonywania nachyleń zależy bardziej od mocy silnika i obciążeń traktorka niż od skrętu.

 

 

MOC I TYP SILNIKA TRAKTORKA DO TRAWY

 

Moc mierzona w koniach mechanicznych ma duże znaczenie dla pracy urządzeń z osprzętem do pielęgnacji trawnika czy do odśnieżania. Także w przypadku koszenia, silniki o większej mocy sprawiają, że odbywa się ono szybciej, a traktor lżej podjeżdża pod pagórki.

 

Traktorki do koszenia średnich trawników (2000-10000 m2) mogą mieć moc silnika ok. 11-15 kM Traktory do dużych trawników (powyżej 10000 m2) mogą mieć moc silnika ok. 16-22 kM

 

Silniki dwucylindrowe mają przewagę nad jednocylindrowymi jeśli chodzi o żywotność silnika, dostarczenie większej mocy, a także chłodniejszą pracę. Stosowane są w większych traktorach. W przypadku silnika znaczenie ma też marka producenta, gdyż o sprawnym i wieloletnim funkcjonowaniu traktora decyduje jakość silnika.

 

 

 

RODZAJ SYSTEMU KOSZĄCEGO TRAKTORKA

 

Małe agregaty koszące nadają się do średniej wielkości trawników, natomiast duże, do trawników o znacznych powierzchniach. Oprócz wielkości agregatu koszącego, o jego funkcjonalności decyduje ilość noży i system noży tnących.

 

Zwykle im więcej jest noży, tym szybsze i dokładniejsze jest koszenie. System noży może umożliwiać ich obrót w jedną i drugą stronę, wtedy traktorek ma możliwość przerzucania skoszonej trawy zarówno do kosza zbierającego jak i do zestawu rozdrabniającego trawę.

 

Zakres wysokości koszenia trawy też jest ważny. Poprzez optymalne dostosowanie wysokości koszenia trawy (ok. 1/3 jej wysokości), poprawia się żywotność trawnika i jego wygląd. Aby zapewnić jak najlepszy rozwój trawy, zakres koszenia traktora powinien być przynajmniej od 3 do 10 cm.

 

Optymalna szerokość korpusu, a zatem koszenia dla różnej wielkości trawników:

1. 2000 - 5000 m2 - szerokość 76-100 cm.
2. 5000 - 10000 m2 - szerokość 100-115 cm.
3. 10000 i więcej m2 - szerokość 115 cm i więcej.

 

 

SYSTEMY ZBIERANIA / MIELENIA SKOSZONEJ TRAWY

 

system zbierania skoszonej trawy w traktorku kosiarce

KOSZE I POJEMNIKI NA TRAWĘ

 

Są one dobrym rozwiązaniem, chronią trawnik przed powstawaniem sfilcowanej, nieprzepuszczalnej warstwy organicznej, powodującej odwodnienie korzeni trawy i mniej skuteczne nawożenie. Dzięki uniknięciu zalegającej skoszonej trawy, trawnik jest elegancki i zdrowy. Pojemniki mogą mieć różne pojemności . Im większy jest pojemnik, tym rzadziej zachodzi konieczność opróżniania go.

 

 

ROZDRABNIANIE TRAWY

 

Rozdrabnianie (mielenie) trawy jest najwygodniejszym i najbardziej pożytecznym sposobem na skoszoną trawą. Drobno zmielona trawa, w przeciwieństwie do skoszonej zalegającej, stanowi dobry nawóz organiczny dla rosnącej trawy i nie tworzy warstwy nieprzepuszczalnej dla wody. Tym niemniej mielenie wymaga częstszego koszenia, gdyż urządzenia rozdrabniające nie radzą sobie z bardzo dużą ilością trawy.

 

 

SYSTEM WYRZUTU BOCZNEGO

 

Trawa po skoszeniu jest wyrzucana z boku, na trawnik, następnie należy ją zgrabić. Zebraną trawę można przekompostować i wykorzystać jako nawóz organiczny. Traktorki z tym systemem wykorzystuje się do wysokich traw i tam, gdzie jest mniej drzew i innych przeszkód terenowych przy koszeniu.

 

OSPRZĘT DO TRAKTORKA

osprzęt do traktorków kosiarek ogrodowych

 

KOSZE NA TRAWĘ

 

Skoszona trawa jest wmiatana automatycznie przez traktor do kosza. Kosze te mogą mieć różne pojemności, są bardzo wygodne, łatwe do opróżniania i czyszczenia, a także oszczędzają dużo pracy przy zbieraniu skoszonej trawy. Im większy kosz, tym większy obszar można skosić bez konieczności opróżniania go.

 

 

PRZYCZEPKI OGRODOWE DO TRAKTORKA

 

Służą do przewożenia różnego rodzaju rzeczy za pomocą traktorka ogrodowego. Są bardzo praktyczne, np. do przewożenia drzewa do rąbania na opał.

 

 

AERATORY I WERTYKULATORY

 

Wertykulatory pozwalają rozluźnić i napowietrzyć podłoże. Co za tym idzie, trawa rozkrzewia się znacznie lepiej. Za pomocą wertykulatorów niszczy się też mchy i inne chwasty zabierające trawie światło i substancje odżywcze. Wertykulacja, zwana także koszeniem pionowym trawnika, polega na przecinaniu za pomocą noży wertykulatora, wierzchniej warstwy trawnika. Aeratory również napowietrzają trawnik (w mniejszym stopniu od wertykulacji) oraz usuwają mech i kiełkujące chwasty.

 

 

PŁUGI DO TRAKTORKA

 

Służą do pracy traktorka w zimie. Bardzo przydatne do odśnieżania. Często razem z pługiem traktorek trzeba wyposażyć w łańcuchy na koła.

 

 

SIEWNIKI DO TRAWY

 

Dzięki siewnikom jest możliwość równomiernego rołożenia nasion traw podczas siewu. Ponadto jest to bardzo wygodna i przyjemna metoda siania trawy.

 

 

WALCE DO TRAKTORKA

 

Walce służą do wałowania ziemi po zasianiu trawy. Dzięki wałowaniu więcej nasion trawy kiełkuje, gdyż roślina jest w stanie łatwiej przedostać się na powierzchnię (z mniejszej głębokości). Ponadto po wałowaniu wiatr nie wywiewa nasion i trawnik jest bardziej równomierny.

 

DODATKOWE OPCJE W TRAKTORKU DO TRAWY

 

KOŁA NIENISZCZĄCE TRAWY

 

Po pierwsze pozwalają utrzymać na odpowiedniej wysokości zestaw mielący skoszoną trawę, by nie mielił rosnącej.

 

 

SIEDZENIE Z REGULACJĄ

 

Umożliwia dopasowanie wysokości i zapewnia wygodę, ergonomię i komfort użytkowania każdemu użytkownikowi.

 

 

SAMOCENTRUJĄCA KIEROWNICA

 

Ułatwia koszenie w równych, prostych pasach.

 

 

DUŻY ZBIORNIK NA PALIWO

 

Im większy jest zbiornik na paliwo, tym rzadziej trzeba go dopełniać podczas koszenia. Tym niemniej należy pamiętać, że paliwo stare traci właściwości i niszczy silnik.

 

ZALECENIA DO OBSŁUGI TRAKTORKA

1. Po każdym koszeniu należy krótko przepłukać traktorek do trawy, dokładnie oczyścić i umyć noże. Warto też pokryć traktor płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw.

 

2. Należy wymienić olej raz na sezon i pilnować jego poziomu, podobnie jak w przypadku samochodu.

 

3. Jeżeli traktorek do trawy ma silnik benzynowy, należy zwracać uwagę na to, że benzyna traci swoje właściwości po około 2 miesiącach.

 

4. Po zakończeniu sezonu koszenia, powinno się opróżnić zbiornik paliwa i uruchomić silnik, aż paliwo się skończy. Traktorki powinny być garażowane lub przynajmniej przykryte pokrowcem na zimę.

 

5. Należy zachować ostrożność! Wyrzut boczny może wystrzelić twarde przedmioty z dużą siłą. Ponadto dla ochrony słuchu warto jest korzystać ze słuchawek zagłuszających.

Dodano: 01-03-2012