Poznaj zalety technologii bezszczotkowej w elektronarzędziach

Opinii 2

Do najistotniejszych parametrów, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi, należą wydajność oraz moc urządzeń. Parametry te zależą natomiast od jakości pracy silnika. Technologia bezszczotkowa pozwala na wyeliminowanie strat energii podczas działania urządzenia.

 

Silnik stanowi „serce” każdego elektronarzędzia. To od jego konstrukcji zależy trwałość i wydajność urządzenia – te z kolei wpływają znacząco na jakość sprzętu i Twój komfort pracy. Mając na uwadze wszystkie te parametry, fachowcy coraz częściej decydują się na zakup narzędzi wyposażonych w silniki bezszczotkowe, czyli BLDC (ang. „Brushless DC”). Dzięki nim możliwe jest zwiększenie mocy i wydajności silnika przy obniżeniu jego rozmiarów i ciężaru. Co to oznacza w praktyce? Wykonujesz pracę krócej, a zmęczenie związane z dźwiganiem czy operowaniem urządzeniem jest znacznie mniejsze.

 

Jak działa silnik bezszczotkowy?

technologia bezszczotkowa

Większość dotychczas stosowanych urządzeń wyposażana była w silniki szczotkowe. Silnik taki posiada szczotki węglowe wprawiane w ruch obrotami wirnika. Ruch ten wywołuje tarcie. Urządzenie z silnikiem tego typu nie jest oszczędne – tarcie powoduje straty energii. Część generowanej energii po prostu marnuje się, przez co dane zadanie trwa dłużej. Ponadto zużywa się szybciej, co generuje kolejne koszty, związane chociażby z wymianą szczotek, a w końcu i całego silnika.

 

Silnik bezszczotkowy nie posiada szczotek węglowych oraz mechanicznego komutatora. Dzięki temu silnik BLDC potrzebuje do pracy prądu o niższym natężeniu i nie produkuje tyle ciepła, co silnik szczotkowy. Przekłada się to na znacznie dłuższy czas pracy akumulatora, co jest bardzo wygodne – nie potrzebujesz ładować go tak często jak sprzętu wykorzystującego technologię szczotkową. Brak szczotek przekłada się na większą żywotność samego silnika – nie musisz się obawiać rychłej awarii.

 

Urządzenie charakteryzuje się też wyższą mocą niż silniki szczotkowe, a to z kolei przekłada się na większą wydajność danego elektronarzędzia. Co więcej, silnik bezszczotkowy jest mniejszy i lżejszy niż szczotkowy (redukcja gabarytów elektronarzędzia o ok. 13%). Lżejsze, bardziej poręczne urządzenie dodatkowo zwiększa komfort pracy – jest bardziej mobilne, łatwiejsze w operowaniu i przenoszeniu.

 

 

Budowa silnika bezszczotkowego

budowa silnika bezszczotkowego

Podstawowe elementy budowy silnika bezszczotkowego to:

 

  • uzwojony stojan, czyli nieruchoma część silnika,
  • magnesy stałe (obecnie do uruchamiania silnika najczęściej używane są magnesy neodymowe), znajdujące się na wirniku,
  • cewki wytwarzające pole magnetyczne,
  • elektroniczny komutator generujący sygnał sterujący, wyłączający i włączający zasilanie cewek – wytwarzane w ten sposób pole magnetyczne wprawia w ruch wirnik i uruchamia silnik.

 

 

 

Dłuższe życie i większa moc

większa moc i żywotność silników bezszczotkowych

Z pewnością wiesz, że najszybciej zużywającym się elementem silnika są właśnie szczotki. To one są najpowszechniejszą przyczyną awarii urządzeń. Użytkownicy często narzekają na zawieszenie szczotek silnika lub ich zużycie. Dlatego właśnie brak szczotek przekłada się bezpośrednio na bezawaryjną pracę elektronarzędzia. Często zdarza się, że gwarancja sprzętu opartego na technologii bezszczotkowej obowiązuje dłużej (czyli wydłużony zostaje czas, w którym urządzenie serwisowane jest bezpłatnie). Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii elektronarzędzia jest znacznie niższe niż w przypadku urządzeń z silnikiem szczotkowym. To dla ciebie kolejna korzyść. Ryzyko przestoju spowodowanego wyłączeniem narzędzia z pracy jest ograniczone do minimum.

 

Brak szczotek oznacza również zwiększenie wydajności silnika. Jego moc, w porównaniu do silników szczotkowych, jest większa o 20–30%. Zwiększa się także zakres prędkości obrotowej – do 25 000 obr./min).

 

 

Wygodne i wielozadaniowe

wygoda silników bezszczotkowych

Elektronarzędzia wyposażone w silniki bezszczotkowe nadają się do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które sprosta długiej, ciągłej pracy, z pewnością docenisz fakt, że narzędzie z silnikiem bezszczotkowym nie nagrzewa się. Cecha ta ma niebagatelne znaczenie także podczas prac we wszelkiego rodzaju strefach zagrożonych wybuchem, np. na stacjach benzynowych czy w kanałach i zbiornikach, gdzie może gromadzić się gaz.

 

Jednocześnie urządzenia z silnikiem bez szczotek są też zwyczajnie bardziej przyjazne w użyciu. Po pierwsze, natężenie emitowanego hałasu jest znacznie niższe niż w przypadku silnika szczotkowego. Ponadto silnik taki pracuje w niższej temperaturze, działa dłużej i nie wymaga tak częstego ładowania akumulatora.

 

 

Mały silnik – duża moc

mały silnik, duża moc silników ezszczotkowych

Kolejną zaletą silników bezszczotkowych jest wysoki stosunek momentu obrotowego do mas – taki silnik łatwiej pokonuje wszelkiego rodzaju opory i przeszkody. Pomimo niewielkich rozmiarów cechuje się on znacznie wyższą osiągalną mocą w porównaniu do urządzeń ze szczotkami. Sprzęt ten jest tym samym bardziej wydajny – w krótszym czasie wykonasz takim urządzeniem więcej pracy i przy mniejszym wysiłku.

 

W silnikach bez szczotek poziom generowanych zaburzeń radioelektrycznych przez urządzenie jest niski – wynika to z faktu pozbycia się komutatora mechanicznego. Co to oznacza? Dzięki temu inne urządzenia elektroniczne pracujące w pobliżu elektronarzędzia nie ulegają zakłóceniom. Pracując, możesz więc swobodnie słuchać radia czy rozmawiać przez telefon.

 

 

Gdzie stosuje się silniki BLDC?

zastosowanie silników BLDC

Technologia beszczotkowa jest na tyle bezpieczna, że można ją stosować w wszelkich urządzeniach, w których istnieje możliwość zaprószenia ognia czy wybuchu. Dlatego taki sprzęt często pojawia się w urządzeniach zabudowanych i o bardziej szczelnej budowie. Z tego powodu możemy spotkać je w wentylatorach komputerowych, napędach dysków czy modelach zdalnie sterowanych. Coraz częściej stosuje silniki BLDC także w urządzeniach o napędzie elektrycznym, np. w samochodach hybrydowych czy w konstrukcji elektronarzędzi. Takie silniki dają możliwość kontrolowania prędkości, a także zwiększają wydajność urządzenia.

 

 

 

Wady silników bezszczotkowych

Czy silnik tego typu ma wady? Jedyną, jest wyższa cena takiego sprzętu. Nieco większy wydatek związany jest bezpośrednio z kosztami wytwarzania silnika – chociażby niezbędne do jego wykonania magnesy stałe to dość duży koszt. Silnik ten wymaga także zastosowania precyzyjnych elementów elektronicznych. Czy warto w niego zainwestować? Cenę rekompensuje dłuższa żywotność i – w konsekwencji – znacznie rzadsza konieczność serwisowania urządzenia.

 

 

Technologia bezszczotkowa – dlaczego warto?

Wśród zalet wdrożenia technologii bezszczotkowej fachowcy wymieniają zmniejszenie generowanego hałasu, brak niebezpieczeństwa zapłonu czy wybuchu podczas pracy z przegrzanym urządzeniem. To czyni pracę bardziej bezpieczną dla zdrowia. Niska waga sprzętu sprawia, że urządzenie można użytkować dłużej, bez uczucia dyskomfortu. Wybierając tego typu sprzęt oszczędzasz w dłuższej perspektywie – nie musisz często serwisować urządzeń, minimalizujesz ryzyko przestojów w pracy, a także jesteś posiadaczem sprzętu, który można użytkować bezawaryjnie przez lata.

 

 

Dodano: 17-09-2018