Podstawowe narzędzia ogrodnicze, czyli niezbędnik dobrego ogrodnika
Piękny ogród wymaga regularnej pielęgnacji i zaangażowania. Odpowiednio zadbany będzie nie tylko cieszył oczy, ale stanie się również doskonałym miejscem wypoczynkowym na świeżym powietrzu. Jednak, aby to osiągnąć, musimy najpierw się trochę natrudzić. Praca w ogrodzie da wiele satysfakcji, jeśli będziemy mogli wykonać ją sprawnie i bez nadmiernego wysiłku. Zapewnią nam to jedynie dobrze dobrane narzędzia ogrodnicze.
Systematyczne prace pielęgnacyjne w ogrodzie
Choć ogrody różnią się sposobem zagospodarowania przestrzeni, o rosnącą w nim roślinność (drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne czy dwuletnie) należy dbać systematycznie. Na początku musimy zaopatrzyć się w zestaw podstawowych narzędzi ogrodowych, którymi będziemy prawidłowo wykonywać niezbędne prace pielęgnacyjne.
Większa wiedza - więcej potrzebnych narzędzi i urządzeń ogrodowych
Z czasem, gdy będziemy już wiedzieli, jakie rośliny dominują w ogrodzie i jakich prac musimy wykonać najwięcej, do zestawu podstawowego będziemy mogli dokupić kolejne narzędzia i urządzenia ogrodowe - takie, które znacznie ułatwiają różne czynności, ale bez których można się obejść (przynajmniej w pierwszych sezonach, czyli w początkowej fazie wzrostu i rozwoju naszych roślin).
Narzędzia elektryczne, akumulatorowe i spalinowe
W późniejszych etapach z pomocą przyjdą nam narzędzia elektryczne, zasilane akumulatorowo i spalinowo, a nawet wielofunkcyjne maszyny ogrodnicze, które przyspieszą wykonywanie poszczególnych prac. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy ogród staje się coraz większy i przybywa w nim roślin, które wymagają regularnej pielęgnacji.
Jakie narzędzia do ogrodu?
W jakie narzędzia ogrodnicze należy zaopatrzyć się w pierwszej kolejności? Poniżej znajdziemy listę podstawowych akcesoriów ogrodowych, które powinien mieć każdy właściciel ogrodu.
Szpadle i łopaty ogrodowe
Szpadel lub łopata posłużą nam do przekopywania grządek, kopania dołów, przenoszenia ziemi, piachu czy kompostu. Powinny być wykonane z solidnej blachy i mieć wygodnie ukształtowany uchwyt.
Szpadel ostry, czyli z głowicą o ostrym kształcie, nadaje się idealnie do zbitej, twardej ziemi z korzeniami. Natomiast szpadle proste, czyli łopaty o prostym zakończeniu głowicy, przeznaczone są do pracy w miękkiej glebie.
Wysokiej klasy modele mają amortyzatory, zapobiegające odbiciu przy uderzeniu w twardy element, np. kamień czy mocno skamieniały grunt.
Grabie metalowe do trawy i gleby
Grabie metalowe, dzięki swoim ostrym zębom, sprawdzą się przy wygrabianiu martwych pędów i kłączy z trawnika, grabieniu powierzchni przekopanej gleby (w celu usunięcia kamieni, korzeni czy patyków), jej spulchnianiu i wyrównaniu.
Szerokość „grzebienia” grabi wynosi zwykle między 18 a 41 cm.
Grabie wachlarzowe, elastyczne do liści
Grabie wachlarzowe, z elastycznego tworzywa sztucznego lub aluminium, przydadzą się do grabienia liści, ściętej trawy i innych, lekkich odpadów ogrodowych.
Szerokość takich grabi waha się zazwyczaj między 27 a 50 cm. W niektórych modelach można ją również regulować.
Widły gospodarcze i do kopania
Widły gospodarcze o szerokich zębach posłużą do przekopywania gleby bez odwracania skiby, wzruszania jej podczas odchwaszczania, do rozluźniania twardego podłoża (przez pionowe wbijanie zębów i lekkie poruszanie na boki, co prowadzi do lepszego napowietrzenia gleby), do przerzucania kompostu, skoszonej trawy, stert chwastów czy liści.
Widły są szczególnie polecane do zabiegów wykonywanych na powierzchniach porośniętych roślinami. Modele wykonane z walcowanej i hartowanej stali charakteryzują się wysoką wytrzymałością na złamania czy zniekształcenia i posiadają doskonałą sprężystość.
Łopatki, pazurki, motyczki, grabki i wycinacze do chwastów
Głęboka łopatka, pazurki, motyczka czy grabki (czasami pazurki i motyczka połączone są w jedno narzędzie do pielenia) przydadzą się do prac na grządkach: wzruszania gleby, odchwaszczania, sadzenia niewielkich roślin i cebul oraz zagrabiania przestrzeni między rabatami.
Wąska łopatka (tzw. wycinak) sprawnie usunie chwasty (zwłaszcza te z korzeniem palowym), choć na rynku dostępne są również specjalne wycinacze do chwastów, które znacznie lepiej poradzą sobie z natrętnymi intruzami.
Sekatory do gałęzi - nożycowe i kowadełkowe
Jednoręczny sekator nożycowy posłuży nam do usuwania małych, zielonych i zdrewniałych pędów, o średnicy do 2,5 cm. Do nieco grubszych gałązek lepiej wykorzystać sekator kowadełkowy.
Sekator o przedłużonych rękojeściach, czyli tzw. dwuręczny, występuje również w wariancie nożycowym lub kowadełkowym i nadaje się do cięcia grubszych i twardszych pędów, o średnicy do 4,5 cm.
Piły ogrodowe kabłąkowe i „lisie ogony”
Piła ogrodowa „lisi ogon” sprawdzi się przy usuwaniu drobniejszych gałęzi. Posiada charakterystyczny, zakrzywiony kształt i ząbki, dzięki którym piłowanie zarówno suchego, jak i mokrego drewna przebiega szybko i efektywnie.
Natomiast piła kabłąkowa przysłuży nam się bardziej podczas usuwania grubszych gałęzi i do cięcia drewna. Warto zwrócić uwagę na to, aby piła posiadała ostrze ze stali węglowej, które jest odporne na tępienie.
Konewki i sitka do konewek
Konewki plastikowe mają zwykle pojemność od 7,5 do 12,5 litrów. Wykorzystamy je do podlewania rabat, kwiatów w donicach, skrzynkach i pojemnikach oraz pojedynczych egzemplarzy roślin posadzonych w gruncie.
Do konewki możemy dobrać sitka o różnej charakterystyce zraszania.
Nożyce do trawy i krzewów - ręczne i akumulatorowe
Nożyce do trawy i krzewów mogą być ręczne lub akumulatorowe. Służą do docinania brzegów trawnika, krzewów i żywopłotu przy chodniku, murze czy rabatach, w trudno dostępnych miejscach.
Przy zakupie nożyc ogrodowych warto zwrócić uwagę na to, czy mają wymienne ostrza. Dzięki temu będziemy mogli dostosować je do wykonywanej czynności.
Kosiarki ręczne, elektryczne i spalinowe
Kosiarka ręczna z bębnowym ostrzem wystarczy do pielęgnacji małej powierzchni trawnika, do 250 m kw. Na większych terenach, do 500 m kw., zdecydowanie lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, a przy powierzchni liczącej powyżej 500 m kw., najlepiej zaopatrzyć się w kosiarkę spalinową.
Warto zdecydować się na modele z dodatkowymi, użytecznymi funkcjami, np. z kilkustopniową regulacją wysokości koszenia trawy czy funkcją mielenia.
Węże ogrodowe ze zraszaczami lub dyszami
Wąż ogrodowy, wyposażony w dodatkowe zraszacze lub dysze zraszające, zależnie od wielkości, kształtu i rodzaju podlewanej powierzchni, może podlewać wahadłowo, dookolnie czy sektorowo. Natomiast ręczne końcówki pozwolą nam wygodnie zmieniać i dozować strumień wody.
Warto wybierać takie końcówki, które mają szeroki wachlarz regulacji.
Wiadra metalowe lub pojemniki plastikowe
Wiadra metalowe lub pojemniki plastikowe będę niezwykle przydatne przy gromadzeniu i przenoszeniu odpadów ogrodowych oraz wody. Trwałe i wytrzymałe modele wykonane są zwykle z polipropylenu. Niektóre z nich posiadają również wygodny, profilowany lejek.
Taczki ogrodowe - metalowe i plastikowe, jedno- i dwukołowe
Taczki ogrodowe posłużą nam do łatwego przewożenia odpadów ogrodowych, np. ziemi, skoszonej trawy czy zagrabionych liści, a także narzędzi i różnych urządzeń. Posiadają zwykle pojemność od 80 do 100 litrów. Wyróżniamy modele jedno- oraz dwukołowe.
Taczki mogą być wykonane z metalu galwanizowanego lub tworzywa sztucznego. Warto zwrócić uwagę na gumowe uchwyty, które znacznie poprawiają komfort użytkowania, zapewniając tym samym lepszą chwytność.
Rękawice ogrodowe
Warto zaopatrzyć się w kilka różnych par rękawic ogrodowych, które posłużą nam do rozmaitych celów, np.:
-
cieńsze, bawełniane lub poliestrowe, z powłoką ochronną - do prac wymagających większej precyzji, czyli pielęgnacji roślin kwitnących czy sadzenia,
-
grubsze, lateksowe, nitrylowe lub gumowe - do mokrych prac,
-
solidne, skórzane, chroniące przed urazami - do rąbania drewna,
-
ocieplane - do prac na zewnątrz, w zimie i w okresie późnej jesieni.