Pilarki, czyli piły łańcuchowe

Opinii 4

Decydującą sprawą przy wyborze pilarki jest jej przyszłe zastosowanie. Im silniejsze przewidujemy obciążenie tego urządzenia, tym większą musi mieć ono moc. Długotrwała praca przebiega sprawniej i jest mniej męcząca, jeśli pilarka jest stosunkowo lekka, dobrze wyważona, ma ergonomiczne uchwyty zmniejszające obciążenie mięśni. W ofercie handlowej znajdują się pilarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe.

PILARKI SPALINOWE

Do wycinki drzew w lesie i sadzie, pielęgnowania starych drzew w ogrodzie, cięcia pozyskanego drewna (zwłaszcza o grubości czy średnicy powyżej 30 cm) najlepiej nadają się pilarki spalinowe. Mają silniki dwusuwowe o pojemności skokowej 32 – 54 (do użytku w gospodarstwie i ogrodzie, oraz do 118,8 cm³ (przeznaczone do profesjonalnej pracy drwali) generują moc użyteczną 1,5 – 9 KM. Długość prowadnicy łańcucha może wynosić 30–105 cm. (np. 30-50 cm dla pilarek o mniejszej mocy, oraz nawet do105 cm dla pilarek profesjonalnych przeznaczonych do cięcia najgrubszych elementów). Ciężar różnych modeli wynosi 3,0-10,4 kg. Decydując się na pilarkę spalinową warto zwracać uwagę na to, czy łatwo się ją obsługuje. Wygodniej się pracuje, gdy korpus maszyny jest wąski, dobrze wyważony. Wyłącznik zapłonu oraz dźwignia ssania powinny być umieszczone w zasięgu ręki operatora. Nowoczesne modele pilarek mają zintegrowaną dźwignię wyłącznika, która łączy funkcję wyłącznika zapłonu, dźwigni ssania oraz blokady półgazu. Dodatkowym atutem przy wyborze jest system automatycznego smarowania łańcucha. Ważne są też inne rozwiązania ułatwiające pracę, jak system redukujący drgania, czy szybki rozruch. Niektórzy producenci w trosce o środowisko wprowadzają silniki ze specjalnym systemem zapewniającym lepsze spalanie mieszanki, co daje większą moc przy znacznej oszczędności paliwa oraz mniej zanieczyszczonych spalinach emitowanych do atmosfery. Wygodniejsze w obsłudze są modele, w których łatwy jest dostęp do filtra powietrza i świecy zapłonowej, a napinanie łańcucha na prowadnicy i otwieranie osłony cylindra nie wymaga użycia narzędzi. Pilarki spalinowe mają też wady: są stosunkowo ciężkie, bardziej skomplikowane w obsłudze (zapłon wymaga umiejętności i wyczucia, konieczne jest sporządzanie odpowiedniej mieszanki do zasilania silnika, dbałość o właściwe smarowanie elementu tnącego). Pracująca pilarka spalinowa generuje hałas w granicach 109,8-116 dB. Ponieważ przekroczony zostaje poziom dopuszczalny, należy używać ochronników słuchu.

PILARKI ELEKTRYCZNE

Jeżeli zamierzamy używać pilarki do cięcia drewna grubości lub średnicy do 30 cm, czyli przygotowywać drewno do kominka, wykonywać nieskomplikowane prace pielęgnacyjne w ogrodzie (usuwanie pędów i gałęzi, okrzesywanie) czy majsterkować – wybierzmy pilarkę elektryczną. Tego typu urządzenia są lekkie (3,7-5,2 kg), wygodne w użyciu i nie wymagają wielu czynności obsługowych, a przy tym są cichsze (101-107 dB). Nie produkują też spalin, więc można ich używać także w pomieszczeniach zamkniętych. Moc silnika to 1700-2200W. Ze względu na rodzaj wykonywanych prac ważna jest też długość prowadnicy – w pilarkach elektrycznych wynosi ona 35-41 cm. Wybierając kosiarkę warto sprawdzić, czy ma automatyczne smarowanie łańcucha, które sprawia, że praca jest wydajniejsza oraz czy napinanie i wymiana łańcucha wymaga używania narzędzi. Kolejną zaletą urządzenia jest hamulec silnika, który umożliwia natychmiastowe zatrzymanie łańcucha. Głównym ograniczeniem w stosowaniu pilarek elektrycznych jest konieczność zapewnienia stałego dostępu do źródła zasilania o napięciu 230V i natężenia od 8 do 13A, czyli gniazdka elektrycznego. Jeśli więc nie mamy w ogrodzie specjalnych gniazdek zewnętrznych, pielęgnowanie drzew oddalonych od domu będzie niemożliwe, albo zmusi użytkownika do używania przedłużaczy. Kłopotliwe bywa też zapanowanie nad przewodami elektrycznymi - zdarza się, że zostają przecięte w trakcie pracy.

PILARKI AKUMULATOROWE

Ten lekki poręczny sprzęt przydatny jest w ogrodzie i gospodarstwie. Pracuje cicho i nie emituje spalin, a przy tym użytkownik nie jest ograniczany odległością od źródła energii, bo silnik zasilany jest akumulatorem. Litowo-jonowy stosowany w pilarkach ma czas ładowania około 25 min (80%) lub 35-90min (100%) i nie rozładowuje się podczas przerwy wy pracy, a niklowo-kadmowy ma czas ładowania około 8 godzin. Problemem może być natomiast długość pracy na jaką pozwala akumulator - 30- 50 min. Ponieważ czas pracy zależy też od wydatku mocy, przy definiowaniu pilarki akumulatorowej podaje się często ilość cięć, które można wykonać przy akumulatorze naładowanym w stu procentach, np. 50 pędów średnicy 2,5 cm, 150 pędów średnicy 5 cm itp. Jeżeli planujemy dłuższe cykle pracy, warto zaopatrzyć się w dwa egzemplarze i ładować je przemiennie. Zaletami pilarek akumulatorowych jest stosunkowo niski ciężar – 2,8-4 kg, oraz – co bardzo istotne – niski poziom emitowanego hałasu, wynoszący 93-94 dB. Długość prowadnicy wynosi najczęściej.25-30 cm. Dzięki szybkiemu rozruchowi i automatycznemu, beznarzędziowemu systemowi napinania oraz wymiany łańcucha, praca taką pilarką przebiega płynnie i szybko. Podwójny hamulec i wygodny uchwyt pilarki umożliwiający pewne trzymanie w każdej pozycji roboczej podnosi poziom bezpieczeństwa pracy.