Papier ścierny

Opinii 12

O tym, że jest on ogromnie przydatny, wie każdy majsterkowicz. Przydaje się do szlifowania drewna, usuwania lub matowienia farb i lakierów, da się nim także szlifować i polerować inne materiały niż drewno. Zna go każdy, ale warto się o nim dowiedzieć czegoś więcej. Sprawdź, jakim papierem szlifować drewno, jaki wykorzystać do metalu oraz jak ziarnistość papieru ściernego wpływa na jego wybór. 

PAPIER DO PRACY RĘCZNEJ

papier ścierny

Papier ścierny to cienki nośnik, do którego przylepione są ziarna ścierne. Nośnikiem jest zazwyczaj mocny karton. Może to być również tkanina bawełniana lub włóknina syntetyczna. Ziarna mogą być naturalne (szmergiel, korund - tlenek aluminium) bądź syntetyczne (elektrokorund, karborund – węglik krzemu). Są połączone z nośnikiem lepiszczem z żywic syntetycznych. Po czym poznać dobry papier ścierny? Do drewna czy metalu – jego syntetyczne ziarna ścierne są dobrze zlepione z podłożem i nie odczepią się nawet przy dużych obciążeniach mechanicznych i wysokiej temperaturze. Co więcej, ziarno jest pokryte powłoką zapobiegającą przyleganie pyłu, zmniejszającego zdolność ścierania. Nośnik – czyli karton – jest mocny i odporny na rozrywanie. 

 

Producenci oznaczają zazwyczaj napisem lub kolorem przeznaczenie papieru ściernego. Znajdziesz więc na rynku m.in.:

 • papier ścierny do drewna,
 • papier ścierny do metalu,
 • papier ścierny do betonu,
 • papier do tworzyw sztucznych,
 • papiery uniwersalne.
 

Papiery o dużej wydajności ścierania przeznaczone są do pracy pod dużym obciążeniem. Kupić też można papier wodoodporny – do szlifowania na mokro, ale on jest przeznaczony do współpracy z elektronarzędziami. Na papierze jest od spodu nadrukowana informacja o jego ziarnistości, czyli gradacji. Im wyższa liczba, tym drobniejsze ziarno. Takie papier nadaje się do bardziej precyzyjnej pracy. 

 

Istotna jest również granulacja papieru ściernego. Zazwyczaj dostępne są papiery o gradacji od P 24 do P 2500.  Papiery do ręcznego użytku sprzedawane są przeważnie w arkuszach formatu A4 lub w rolkach długości 2,5 m. W sklepach są też długie rolki z papierem. Odcina się potrzebną ilość i płaci za każdy metr bieżący. Możesz też wybierać między papierem twardym a elastycznym. Elastyczny przyda się zwłaszcza jako papier ścierny do drewna – np. wówczas, gdy przed szlifowaniem ma być nakładany na przykład na drewniany klocek.

 

JAKIM PAPIEREM SZLIFOWAĆ DREWNO, A JAKIM INNE MATERIAŁY?

papier ścierny

Wybierając odpowiedni typ akcesorium do szlifowania, zwróć uwagę przede wszystkim na ziarnistość papieru ściernego (określaną także jako granulacja papieru ściernego).


 • Papier ścierny do drewna – o ziarnistości od P 24 do P 400.
 • Papier do powierzchni lakierowanych –o ziarnistości od P 40 do P 1200.
 • Papier ścierny do betonu i innych powierzchni mineralnych –o ziarnistości P 20-24.
 • Papier ścierny do metalu, przy wykonywaniu prac blacharsko-lakierniczych – o ziarnistości P 80-500 i P 800-1500.
 • Papier do tworzyw sztucznych i lakieru o wysokim połysku – o ziarnistości P 600-1200.
 • Do dużych obciążeń – papier o ziarnistości P 24-120.

PAPIER DO ELEKTRONARZĘDZI

Do szlifierek oscylacyjnych. Szlifierki oscylacyjne mają stopę, która porusza się w przód i w tył. Do niej podczepia się papier ścierny. Stopy mają przeważnie od spodu tkaninę typu rzep. Dlatego potrzebny będzie papier ścierny mający od spodu włókninę lub welur. Kupuje się go w prostokątnych arkuszach o wymiarze takim samym jak wymiar stopy. Gdy stopa ma system odsysania pyłu, wówczas trzeba kupić papier z dziurami w odpowiednich miejscach. Ponieważ musiałby to być papier oferowany przez producenta szlifierki lub kompatybilny z jego elektronarzędziami, często perforacje robi się samemu. Szlifierki mają w zestawie specjalną stopę z kolcami, do wykonywania takich otworów w papierze przyczepionym do stopy szlifierki. Do szlifierek oscylacyjnych typu delta potrzebne są papiery ścierne o kształcie trójkątnym.

Do szlifierek mimośrodowych. Takie szlifierki mają również stopę z tkanin rzepową. Jest ona jednak okrągłego kształtu, więc będzie niezbędny papier ścierny w formie krążków, z włókniną od spodu. Oczywiście takiej samej średnicy, jak średnica stopy. Tak samo jak w przypadku szlifierek oscylacyjnych, gdy szlifierka ma system odsysania pyłu, potrzebne będą krążki z otworami.

Do szlifierek taśmowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to taśma w postaci obręczy, którą zakłada się na rolki szlifierki. Rozmiar taśmy dobiera się do danego modelu szlifierki.

Dodano: 28-11-2013