Odśnieżarki – jak wybrać?

Opinii 2

Odśnieżanie posesji nie należy do najprzyjemniejszych prac porządkowych zwłaszcza, jeśli opady śniegu są intensywne i częste. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup odśnieżarki, czyli urządzenia służącego do odgarniania białego puchu z nawierzchni. Jej zastosowanie znacznie ułatwi oraz przyspieszy prace porządkowe na posesji.

ODŚNIEŻARKI SPALINOWE

Odśnieżarki dzielą się na dwie zasadnicze grupy – urządzenia z napędem spalinowym (odśnieżarki spalinowe) oraz elektrycznym (odśnieżarki elektryczne). Odśnieżarki spalinowe to urządzenia, które szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku dużych posesji. Są większe niż odśnieżarki elektryczne, pracują też z większą mocą. W sprzedaży bez problemu znaleźć można urządzenia o dużej szerokości roboczej (szerokości odśnieżania), wynoszącej np. 60-70 cm - dzięki nim usuwanie śniegu z dużych powierzchni będzie efektywniejsze i szybsze, niż w przypadku urządzeń o mniejszej szerokości roboczej, gdyż za jednym „przejazdem” usuną śnieg z większego obszaru. Urządzenia te generują jednak spory hałas (zwłaszcza większe modele), są stosunkowo ciężkie i nie należą do najtańszych. Odśnieżarki spalinowe dzielą się na dwie grupy – jedno- i dwustopniowe. Urządzenia jednostopniowe wyposażone są w silnik dwusuwowy. Polecane są do usuwania niezbyt dużych pokryw śnieżnych z stosunkowo niedużych terenów. Odśnieżarki dwustopniowe mają silnik czterosuwowy (a więc większą moc) oraz napęd na koła, dzięki któremu manewrowanie urządzeniem jest łatwiejsze. Dobrze sprawdzą się na dużych działkach, które pokrywa gruba warstwa śniegu. Urządzenia jednostopniowe wyposażone są w świder, który jednocześnie zbiera i odrzuca śnieg na bok. Ponieważ ma on kontakt z podłożem, odśnieżarki jednostopniowe nie są polecane do odśnieżania nawierzchni żwirowych. W tym przypadku lepiej sprawdzą się odśnieżarki dwustopniowe. Ich świder nie styka się z nawierzchnią, a jego zadaniem jest jedynie zbieranie śniegu. Za odrzucanie go na ustaloną odległość odpowiada dodatkowy wirnik.

ODŚNIEŻARKI ELEKTRYCZNE

Alternatywą dla odśnieżarek spalinowych są urządzenia elektryczne. Poleca się je do odśnieżania niezbyt dużych działek, gdyż ich zasięg ograniczony jest przewodem elektrycznym. Mają z reguły mniejszą szerokość roboczą, niż urządzenia spalinowe (najczęściej jest to 30-40 cm) oraz mniejszą moc. Takie urządzenie mogą mieć problem z odśnieżeniem grubej pokrywy śnieżnej, np. 30-centymetrowej - zwłaszcza, jeśli śnieg jest mokry lub zmrożony. Nie generują jednak tak dużego hałasu, jak ich spalinowe odpowiedniki – odśnieżanie nie będzie więc dokuczliwe dla sąsiadów. Taki odśnieżarki sprawdzą się dobrze na terenach pochyłych, gdzie urządzenia spalinowe mogą sobie nie poradzić. Odśnieżarki elektryczne są też o wiele tańsze i wygodniejsze w obsłudze – mogą być bez problemu obsługiwane przez kobiety, a nawet dzieci. Również konserwacja takich urządzeń nie nastręcza kłopotów.

WAŻNE PARAMETRY

Wybierając odśnieżarkę warto zwrócić uwagę m.in. na podawany w metrach przez producenta maksymalny zasięg wyrzutu śniegu. Warto pamiętać, że przy małym odrzucie może się okazać, że zajdzie konieczność ponownego usuwania tego samego śniegu. Warto też pamiętać, że zasięg odrzutu uzależniony jest od jakości śniegu. Ciężki i mokry będzie odrzucany na mniejszą odległość, co również warto uwzględnić rozpatrując ten parametr. Ważna jest także szerokość robocza danego urządzenia. Im jest ona większa, tym szybciej przebiegają prace porządkowe. Szerokość odśnieżania powinna być jednak dobrana do wielkości terenu, na jakim będzie stosowane urządzenie. Jeśli ma ono służyć do usuwania śniegu z chodników i ścieżek o szerokości nieprzekraczającej 50 cm, wówczas zakup odśnieżarki o zasięgu roboczym wynoszącym 70 cm będzie zbyteczny, a nawet może utrudnić prace. Istotna przy wyborze odśnieżarki jest także wysokość robocza, która określa z jak grubą pokrywą śnieżną dane urządzenie sobie poradzi. Na terenach, gdzie opady śniegu są bardziej intensywne, lepiej wybrać urządzenie, które będzie w stanie przerzucić pokrywę śnieżna o grubości przynajmniej 50 centymetrów.  W przypadku odśnieżarek spalinowych przydatną funkcją są biegi, a zwłaszcza bieg wsteczny, które znacznie ułatwia manewrowanie ciężkim urządzeniem. Bardzo pomocy okazuje się również elektryczny rozrusznik, dzięki któremu urządzenie będzie można bez problemu uruchomić nawet, gdy na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura. Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa – im jest większy, tym rzadziej będzie musiał być uzupełniany. Bezpieczną pracę wczesnym rankiem lub wieczorem zapewni z kolei urządzenie wyposażone w praktyczne oświetlenie np. w postaci energooszczędnych lam LED-owych lub reflektorów halogenowych.

Dodano: 15-10-2013