Odkurzacze warsztatowe

Opinii 0

Mają zdecydowanie większe możliwości niż zwykłe odkurzacze domowe. Przydadzą się nie tylko w warsztacie. Można ich używać do sprzątania po pracach remontowych i wykończeniowych, a także do codziennej pielęgnacji podłóg w domu lub mieszkaniu.

Wstęp

Odkurzacze warsztatowe przystosowane są do ekstremalnych warunków. Doskonale radzą sobie nawet z kruszywami czy drobnym gruzem. Wiele z modeli radzi sobie z drobinami wielkości do 1 mg/m3 (klasa L), czyli między innymi  pyłem gipsowym, a także cementem. Mogą też zasysać płyny i wciągać mokry brud, a nawet wodę. Możliwe to jest dzięki oddzielnemu pojemnikowi na płyny.

 

Niektóre z odkurzaczy są nawet przystosowane do czyszczenia dna w zbiornikach wodnych – basenach ogrodowych lub oczkach wodnych wyłożonych folią. Odkurzacze do odsysania pyłów klasy M lub H będą nadawały się do czyszczenia pyłu powstałego podczas cięcia płyt HDF, MDF lub innych drewnopochodnych, który to jest szkodliwy dla zdrowia i może ulegać samozapłonowi.

 

Współpracują z narzędziami

Jedną z różnic między zwykłymi odkurzaczami, a warsztatowymi jest możliwość współpracy z elektronarzędziami do drewna, które wytwarzają podczas pracy pył. Warsztatowe można podłączyć do takich urządzeń i będą odsysać pył na bieżąco. Wiele z nich ma nawet funkcję automatycznego uruchamiania się wraz z narzędziem. Wystarczy, że tylko naciśniemy włącznik szlifierki lub wyrzynarki, a równocześnie uruchomi się podłączony odkurzacz.

 

Niestety nie wszystkie odkurzacze będą pasowały do wszystkich elektronarzędzi i to mimo zastosowania tak zwanych końcówek redukcyjnych. Kompatybilne są odkurzacze i narzędzia tej samej marki lub firmy. Jeśli już mamy elektronarzędzie i chcemy się upewnić, czy jego współpraca z odkurzaczem jest możliwa, weźmy je z sobą do sklepu i sprawdźmy to.

Mają dużą siłę ssania

Wybierając się po odkurzacz z reguły zwraca się uwagę na moc urządzenia. Minęły już czasy, kiedy miały one po 2000-2200 W mocy. Obecnie zgodnie z prawem unijnym moc nie może przekraczać 1600 W. Od 2017, ograniczenie to zostanie zaostrzone. W sklepach nie znajdziemy odkurzaczy o mocy ponad 900 W.

 


Czy jednak moc ma faktycznie aż taki wpływ na siłę ssania?  Istotniejszym parametrem jest podciśnienie – im wyższe tym lepiej. Zadowalający poziom to 2000 Pa lub 200 mbar. Niektórzy producenci zamiast podciśnienia podają prędkość przepływu powietrza. W odkurzaczach warsztatowych wynosi ona od 38 do 68 l/s. Niestety nie wszyscy producenci podają powyższe informacje.

 

Inni ograniczają się do zaznaczenia klasy. Jeśli więc zależy nam na odkurzaczu, który będzie miał mocny ciąg, wybierzmy taki, który ma najwyższą klasę – A – dla podłóg płaskich. Ważne też, żeby można było regulować siłę ssania, ponieważ do dywanów potrzebna jest mniejsza niż do desek, paneli czy płytek.

Mają dużą pojemność

Wyróżnikiem wielu odkurzaczy warsztatowych jest ich duża pojemność. Najmniejsze mają zbiorniki 7,5 litra a prawdziwe kolosy – nawet 45 l. Część odkurzaczy warsztatowych to odkurzacze z workami, ale są także bezworkowe. Z reguły kosztują więcej. Jeśli zdecydowałeś się na taki z workiem, pamiętaj, że worki papierowe są jednorazowego użytku, a materiałowe wielokrotnego. Papierowe są natomiast szczelniejsze i lepiej nadają się do odkurzania na przykład popiołu lub sadzy.

Przydatne funkcje odkurzaczy warsztatowych

Płynna regulacja siły ssania czyli funkcja dobrze znana z odkurzaczy domowych. Niestety nie wszystkie warsztatowe ją mają.

Opóźniony moment wyłączenia – po wyłączeniu silnik nie zwalnia błyskawicznie tylko pracuje jeszcze przez kilka sekund, aby zassać do końca to co znalazło się w rurze.

Łagodny rozruch ta funkcja również ma na celu wydłużenie żywotności silnika.

Sygnalizacja zatkania rury chroni silnik przed przegrzaniem. Odkurzacz wydaje sygnał, gdy nastąpi nagłe i znaczne spowolnienie przepływu powietrza. Sygnalizowane jest również przepełnienie zbiornika.

Elektromagnetyczne oczyszczanie filtrówfunkcja automatycznego czyszczenia filtrów bez ich wyjmowania.

Funkcja wydmuchu – przydatna przy pompowaniu balonów lub zdmuchiwaniu liści.

Pranie dywanów i tapicerki niektóre z odkurzaczy warsztatowych to także odkurzacze piorące. Mają specjalny wąż spryskująco-odsysający ze specjalną ssawką.

Kilka rad dla kupujących

Jeśli znamy już parametry i funkcję urządzenia, warto też zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Standardem jest szeroka ssawka szczotkowa do powierzchni płaskich, dobrze by miała ona system wielopunktowego zasysania. Wówczas powietrze (a wraz z nim brud) są wciągane nie tylko w centralnej części ssawki, ale również po bokach.

 

Przyda się też mała ssawka z okrągłą szczotką oraz ssawka szczelinowa. Czasem pewne typy ssawek (na przykład ssawki do tapicerki, do dywanów lub ssawki turbo – działające jak trzepaczka do dywanów) są oferowane jako wyposażenie dodatkowe, za które trzeba dodatkowo zapłacić.

 

Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę, jak pojemny ma filtr powietrza. Im większy, tym dłużej można pracować bez jego czyszczenia lub wymiany. Ważne jest także, aby znajdował się on w miejscu wygodnym do wyjmowania.

 

Wygodną pracę zapewni długi kabel zasilający. Powinien mieć minimum  3 m. Znaczenie ma także długość węża ssącego. 

Dodano: 19-01-2016