Odkurzacz do liści elektryczny – dlaczego warto go mieć?

Opinii 11

Drzewa i krzewy są źródłem dodatkowej pracy, szczególnie jesienią. Jesienne sprzątanie dotyczy głównie posiadaczy drzew i krzewów liściastych. Najłatwiej zbiera się liście zupełnie suche. Warto poczekać więc na odpowiedni moment kilka godzin słonecznej pogody, by liście stały się lekkie i nadawały do sprzątania dmuchawami i odkurzaczami.

Funkcje elektrycznego odkurzacza do liści

odkurzacz dmuchawa elektrycznaZasada działania odkurzacza ogrodowego do liści jest taka sama jak w przypadku zwykłych domowych odkurzaczy. Liście są zasysane do worka który stanowi jego integralną część. Elektrycznego odkurzacza do liści można używać też jako dmuchawy (większość odkurzaczy posiada taką funkcję).

 

Zmiana położenia przełącznika powoduje iż strumień powietrza kieruje się na zewnątrz z prędkością około 200 km/h. W takim wypadku liście można zdmuchiwać w określonym kierunku w jedno miejsce. Funkcja ta jest również niezwykle przydatna przy usuwaniu liści z rożnych trudnodostępnych zakamarków.

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również odkurzacze do liści wyposażone w rozdrabniacz zmniejszający objętość liści o max 90% - urządzenie takie doskonale sprawdza się przy większych powierzchniach lub gdy ogród jest gęsto zakrzewiony lub zadrzewiony. Liście trafiają najpierw do komory wstępnej z której podawane są do turbiny rozdrabniającej a dopiero potem do komory głównej. Dzięki temu mieści się ich w zbiorniku kilka razy więcej a w kompostowniku szybciej ulegają rozkładowi.

 

 

Technika zbierania liści odkurzaczem do liści

Jeśli liście w ogrodzie są suche i zalegają na w miarę otwartej przestrzeni można je zbierać poruszając odkurzaczem ruchem wahadłowym, powoli przemieszczając się po ogrodzie. Bardziej wydajną metodą jest użycie funkcji dmuchawy - metoda ta jest szczególnie polecana jeśli liście są wilgotne lub mokre. Polega ona na podrywaniu liści i przedmuchiwaniu ich w jedno wybrane miejsce, a następnie zassanie ich do elektrycznego odkurzacza z jednej sterty. Pozwala to osuszyć liście, dzięki czemu ich zassanie przez funkcje odkurzacza jest o wiele łatwiejsze. Jeśli na posesji mogą znajdować się szyszki (a w parkach np. puszki) należy wybrać model dostosowany do zbierania większych elementów.

Dodano: 01-03-2012