Młotki do wszystkiego

Opinii 2

Bez młota żadna robota, jak mawiają fachowcy. Ale jakie młotki wybrać do poszczególnych prac. Nie jest ich wiele, więc szybko objaśnimy, które do czego służą. Pomysłowi majsterkowicze znajdą z pewnością mnóstwo innych zastosowań, o których producentom młotków nawet się nie śniło. Oczywiście młotkiem do korygowania nie będziesz wbijał gwoździ, a małym młotkiem blacharskim wyburzał murów. Trzeba więc mieć w zanadrzu kilka różnych narzędzi tego typu.

WIELKOŚĆ I CIĘŻAR MŁOTKÓW

Młotki bywają bardzo małe, ale też tak duże, że słabeuszom trudno je unieść. Wybierając wielkość młotka musisz się kierować jego ergonomią. Kup taki, który dobrze trzyma się w dłoni i nie jest zbyt ciężki. Najlepsze młotki są świetnie wyważone, takimi pracuje się najwygodniej. Główka młotka, czyli część, która uderza w materiał nie powinna być jednak zbyt lekka – 0,3 kg to minimum.

DO WYGODNEGO TRZYMANIA

Trzonki młotków, czyli te części za które się je trzyma, zbudowane są tradycyjnie z drewna. Nowocześniejsze młotki mają trzonki kompozytowe lub wykonane z włókna szklanego. Bywają i trzonki z metalu a nawet grafitu. Dla twojej wygody producenci powlekają je gumą. Takie młotki nie prędko wyślizgną się z dłoni. Pamiętaj, aby wydajnie pracować młotkiem najlepiej trzymaj go przy końcu trzonka.

MŁOTKI DO KAŻDYCH PRAC

 

Młotki ślusarskie –jedne z najpopularniejszych młotków o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Posłużą do wbijania gwoździ czy też prac blacharskich. Niektóre mogą być też duże i ważyć nawet do 10 kg. Takie młoty głównie znajdą zastosowanie przy pracach wyburzeniowych.

 

Młotki murarskie – z wąską, długą główką z tyłu zakończoną płasko. Ta płaska część z założenia ma służyć do przełamywania cegieł. Mają przeważnie monolityczną konstrukcje metalową. Trzonek jest wtedy powlekany gumą. 

 

Młotki ciesielskie  - maja główkę z hartowanej stali, a trzonek z drewna lub tworzywa sztucznego. Z tyłu główka jest wyprofilowana w kształt pazura, służącego do odrywania desek. Mają też z tyłu nacięcie umożliwiające wyrywanie gwoździ z drewna. 

 

Młotki stolarskie – bardzo podobne do ciesielskich, z tym że pozbawione pazura. Z tyłu mają jednak nacięcie do wyrywania gwoździ. Stosowane przede wszystkim do precyzyjnego wbijania gwoździ, dlatego obuch główki jest niewielki i okrągły. 

 

Młotki gumowe – stosowane głównie do prac budowlanych i wykończeniowych. Używa się ich podczas murowania, żeby lekko dobijać bloczki, cegły bądź pustaki, korygując ich ustawienie na zaprawie. Glazurnicy posługują się takimi młotkami przy poziomowaniu płytek. Przydadzą się również, gdy zechcesz przyklejać do muru płyty kartonowo-gipsowe. Guma nie zrobi krzywdy kruchemu materiałowi. Młotki gumowe ważą około 0,5 kg, są więc bardzo lekkie i poręczne.  

 

Młotki drewniane – w całości zrobione z drewna, przeważnie bukowego. Służą do prac stolarskich oraz blacharskich. 

 

Młotki spawalnicze – używane przez spawaczy do usuwania żużlu, który powstaje w trakcie prac spawalniczych, oczyszczania spoin, usuwania odprysków. Mają charakterystyczny długi trzonek i wąską długą główkę o dłutowatym zakończeniu. Trzonek jest u dołu oblany tworzywem sztucznym lub zabudowany spiralną, metalowa osłoną.

 

Młotki blacharskie – mają wymienne główki o różnych kształtach. Profesjonalny blacharz powinien mieć przynajmniej kilka główek do takiego młotka. Są też młotki blacharskie z niewymienną główką. Obuch z jednej strony ma inny kształt i inny z drugiej. Młotkami blacharskimi profiluje się elementy blaszane, na przykład części samochodowych karoserii. W niektórych typach młotków blacharskich obuch jest zabezpieczony plastikową nakładką. Są także młotki blacharskie z profilowaną główką gumową.

 

 

MŁOTKI DWUOBUCHOWE I BEZODRZUTOWE

 

Młotki dwuobuchowe – obie strony główki są tępo zakończone. Nazywane bywają brukarskimi. Ich trzonki są przeważnie wykonane z drewna. Służą do dobijania kostek brukowych lub płyt chodnikowych podczas układania nawierzchni. Dwuobuchowe bywają też młotki blacharskie.

 

Młotki bezodrzutowe – ich główka jest od wewnątrz wydrążoną i wypełniona śrutem. Dzięki temu po uderzeniu nie odskakują od materiału. Służą do wbijania klinów, palików, kołków, słupków. Przeważnie są powlekane w całości PCV. Tworzywo to chroni uderzany materiał przed zniszczeniem.

Dodano: 09-08-2013