Kosy i wykaszarki

Opinii 8

Wykaszarki i kosy są to urządzenia do pielegnacji trawników w miejscach trudno dostępnych. Są poręczne, wygodne w pracy i doskonale się sprawdzają na różnych terenach.

CO TO SĄ WYKASZARKI I KOSY SPALINOWE


WYKASZARKI (PODKASZARKI)Są to urządzenia elektryczne lub spalinowe, służące do przycinania niedużych trawników, obrzeży trawników (tam, gdzie kosiarka lub traktorek koszący nie jest w stanie sięgnąć). Sprawdzają się też lepiej od kosiarek w miejscach, gdzie powierzchnia trawnika jest nierówna i podłoże jest kamieniste. Pod względem budowy charakteryzują się tym, że mają giętki wał przenoszący moment obrotowy oraz żyłkę tnącą.KOSY SPALINOWESłużą do koszenia dużych powierzchni, z trudnym dostępem dla kosiarek. Są w stanie skosić nawet małe drzewka, jeżeli są wyposażone w tarczę tnącą. Są nieocenione w pracach, gdy trawa jest bardzo długa i gdy są przeszkody terenowe. Kosy mają twardy wał i przekładnię, mogą ciąć żyłką lub tarczą.CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE WYKASZAREK LUB KOS SPALINOWYCH?


1. Rodzaj paliwa
2. Wielkość terenu do koszenia
3. Ukształtowanie terenu
4. Moc
5. Rodzaj układu tnącego


RODZAJ PALIWAWykaszarki mogą być zarówno spalinowe jak i elektryczne. Elektryczne mają tą przewagę nad spalinowymi, że ciszej pracują, są bardziej przyjazne dla środowiska, nie ma konieczności uzupełniania paliwa, zwykle są mniejsze i lżejsze.


Do kosztu wykaszarek elektrycznych często trzeba doliczyć wartość przedłużacza o odpowiednim zasięgu i przekroju.Zalety wykaszarek spalinowych są takie, że nie ma ograniczenia zasięgu związanego z długością kabla. Od wykaszarek elektrycznych akumulatorowych mogą dłużej pracować, gdyż akumulator trzeba po średniej długości pracy ładować. Ponadto mają większą moc i zasięg koszenia, a zatem lepiej sobie radzą z trawnikami trudno dostępnymi i dużymi powierzchniami.


Kosy spalinowe to urządzenia przeznaczone do nierównych, trudno dostępnych powierzchni. Są ekonomiczne w trakcie użytkowania, a silniki na paliwo płynne mają większe moce.WIELKOŚĆ TERENU DO KOSZENIAWykaszarki i kosy mają określony zasięg koszenia. Im większy jest teren, na którym planujemy używać wykaszarek, tym szybciej go skosimy urządzeniem o większym zakresie koszenia. Sugerowane zakresy koszenia wykaszarek i kos względem wielkości terenów:


1. 20-25 cm - drobne prace precyzyjne w ogrodzie domowym
2. 25-30 cm - lekkie prace, nieduże trawniki i brzegi
3. 30-38 cm - średnie prace, powierzchnie średnich łąk i trawników
4. 38-45 cm - ciężkie prace, duże przestrzenie


UKSZTAŁTOWANIE TERENUJeżeli teren jest mniejszy, a osoba obsługująca ceni bardziej łatwość obsługi i wygodę niż precyzję cięcia, to można się zdecydować na wykaszarkę zakrzywioną. Z kolei wykaszarki i kosy proste, z reguły cięższe i mocniejsze, służą do koszenia terenów bardziej rozległych i z nieregularnym ukształtowaniem. Sprawdzają się też lepiej przy koszeniu traw np. pod meblami ogrodowymi.Wykaszarki żyłkowe dobrze się sprawdzają przy koszeniu wokół drzew, słupów czy schodów. Wystarczy pod odpowiednim kątem, powoli zbliżyć urządzenie do przeszkody, a po usłyszeniu charakterystycznego dźwięku dotknięcia przeszkody, wycofać narzędzie.


Do koszenia terenu gęsto zarośniętego wysokimi i często twardymi roślinami, można wykorzystać kosy spalinowe o większej mocy. Wtedy lepiej jest kosić ostrzem metalowym niż żyłką. Ponadto należy korzystać z ubrań ochronnych oraz okularów i kasku, a także warto mieć urządzenie, które można założyć na plecy by chronić kręgosłup przed przeciążeniem.
MOCMa znaczenie gdy wykaszarek i kos używamy do koszenia średnich i dużych terenów, gęsto zarośniętych lub z trudnym dostępem. W przypadku wykaszarek i kos elektrycznych, moc zalecana przedstawia się następująco:


1. 200-500W - drobne i średnie prace ogrodowe
2. 500-1500W - prace na dużych, trudnych terenach

W przypadku kos spalinowych, określenie mocy jest dosyć problematyczne. Parametry silników przedstawiane przez producentów są mierzone przy różnej ilości obrotów na sekundę. A zatem nie są to wielkości łatwo porównywalne.


Lepszy obraz mocy urządzenia można uzyskać porównując pojemność skokową cylindra, choć i tu odniesienie jest niezbyt dokładne.RODZAJ UKŁADU TNĄCEGOW przypadku wykaszarek cięcie odbywa się żyłką plastikową, obracającą się z dużą prędkością. Można zastosować żyłkę o przekroju okrągłym lub kwadratowym, przy czym warto zaznaczyć, że żyłka kwadratowa jest bardziej ostra. Wysuw żyłki może być automatyczny lub ręczny. Automatyczny jest znacznie wygodniejszy i szybszy. Niektóre wykaszarki mają żyłki o zwiększonej wytrzymałości.Kosy przystosowane do cięcia tarczą mogą mieć tarcze różnego typu. Im gęstsze i mniejsze zęby ma tarcza, tym do większych i twardszych materiałów można ją zastosować. Przykładowo, tarcze mające 80 zębów mogą służyć nawet do przycięcia małych drzew i krzewów.


Niektóre kosy mają również żyłkę. Wygodne są te, w których układy tnące można stosować zamiennie.ZALECENIA

1.Dobrze jest korzystać ze strojów ochronnych przy korzystaniu z kos i wykaszarek, szczególnie przy ciężkich pracach, przydają się słuchawki, okulary ochronne i kaski.
2.Jeżeli kosa spalinowa ma duży ciężar, warto jest zaopatrzyć się w specjalne koła do wygodnego przemieszczania się z urządzeniem lub przynajmniej ramiączka do noszenia kosy na plecach.
3.Nie należy zdejmować ochronki tarczy tnącej do koszenia. Ona nie tylko chroni ostrze przed stępieniem się na twardych materiałach, lecz także przed odpryskiem i niebezpieczeństwem.
4.Po pracy należy wyczyścić ostrze kosy, sprawdzić poziom oleju i paliwa (jeśli urządzenie ma silnik spalinowy) oraz naładować akumulator, jeśli silnik jest akumulatorowy.