Kosiarki do trawy

Opinii 6

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się konieczność regularnego koszenia trawy. Bez względu na to czy chcemy mieć piękny trawnik czy ukwieconą łąkę zadanie to nie jest proste i dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pomoże nam w pracy w ogrodzie.

ELEMENTY KOSIARKI

Nóż

 

1. Szerokość cięcia : w zależności od modelu, wynosi od 28 cm do 57 cm w kosiarkach elektrycznych lub benzynowych. W samojezdnych waha się od 55 cm do 122 cm. Im jest ona mniejsza, tym łatwiej będzie kierować kosiarką, ale im większa, tym koszenie jest szybsze.
2. Typ ostrza: ostrze obrotowe lub cylindryczne. Ostrze obrotowe umożliwia szybkie cięcie. Ostrze cylindryczne zapewnia optymalną jakość wykończenia. Nadaje się do trawników lub terenów golfowych.
3. Kosiarki elektryczne lub spalinowe wyposażone są w jedno ostrze. Samojezdne mogą być wyposażone nawet w 3 ostrza przy szerokości cięcia 122 cm.
4. Wysprzęglanie ostrza: jest to urządzenie zabezpieczające. W kosiarce spalinowej funkcja ta umożliwia zatrzymanie obrotów ostrza bez wyłączania silnika. Wysprzęglanie jest idealne w przypadku, gdy na przykład trzeba przejechać przez żwirowaną alejkę.
5. Regulacja wysokości cięcia. Istnieją różne rodzaje regulacji: - Indywidualna - na każdym kole przy pomocy dźwigni lub przez przekładanie kół - Częściowo scentralizowana - indywidualna z przodu a scentralizowana z tyłu - Scentralizowana - 4 koła są regulowane jednocześnie przez punkt kontroli wysokości cięcia. Taka regulacja jest najłatwiejsza.

 

Obudowa

 

Na górnej części obudowy umieszczony jest silnik. Dolna część osłania ostrze. Może ona być wykonana z różnych materiałów, z których każdy ma specyficzne zalety:


1. Stal - bardzo odporna, wymaga regularnej konserwacji.
2. Aluminium - sztywne i nierdzewne, nie wymaga specjalnej konserwacji.
3. Polipropylen - lekki, nie wymaga żadnej konserwacji.
4. Tworzywo Xenoy lub ABS - jego parametry są zbliżone do polipropylenu, ale oprócz tego wykazuje optymalną odporność na uderzenia.

 

Rozrusznik

1. Mechaniczna - kosiarka samojezdna posiada biegi, których ilość jest różna w zależności od modelu.
2. Hydrostatyczna - kosiarka samojezdna zmienia bieg automatycznie, tak jak samochód z automatyczną skrzynią biegów. Zmiana odbywa się płynnie, bez wysprzęglania.

Kosz na trawę

 

Musi on być regularnie czyszczony, aby ułatwić przepływ powietrza, a tym samym zapewnić skuteczne zbieranie trawy. Może on być wykonany z:


1. Płótna - jest wówczas lekki i zapewnia przepływ powietrza.
2. Plastiku - łatwy w utrzymaniu.

Jego pojemność zmienia się w zależności od modelu. Im jest większa, tym czas koszenia jest krotszy, ponieważ zyskujemy na czasie poświęconym na opróżnianie kosza. Dla kosiarek elektrycznych i spalinowych wynosi od 20 do 80 litrów. W samojezdnych od 90 do 340 litrów. Niektóre kosiarki mają wskaźnik napełnienia zasobnika, ktory zapewnia optymalną jakość zbierania.


 

ODPOWIEDNIA KOSIARKA DLA TWOJEGO TRAWNIKA - KRYTERIA WYBORU

Powierzchnia terenu

Przy wyborze kosiarki najważniejszym kryterium, jakie musimy uwzględnić, jest powierzchnia terenu, jaki będziemy kosić (nie należy mylić z całkowitą powierzchnią terenu).

 

Kosiarka ręczna wystarczy dla powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Powyżej 50 m2 lepiej wybrać kosiarkę elektryczną. Kosiarka spalinowa zalecana jest dla powierzchni od 500 do 2000 m2.

 

Aby koszenie sprawiało nam większą przyjemność możemy wybrać kosiarkę samobieżną. Jej tylne koła napędzają kosiarkę i użytkownik kieruje nią bez większego wysiłku. Szczególnie doceniamy tę zaletę, gdy czas koszenia przekracza godzinę.

 

Powyżej 2000 m2 powierzchni, najbardziej wskazana jest kosiarka samojezdna.

 

Szerokości cięcia kosiarki

Czas koszenia jest wprost proporcjonalny do szerokości cięcia kosiarki. Producenci proponują szerokości od około 30 do 60 cm : kosiarka wyposażona w nóż o szerokości 60 cm zetnie dwa razy więcej trawy w danej jednostce czasu niż taka, ktorej nóż ma 30 cm. Na przykład kosiarka, której szerokość cięcia wynosi 50 cm, musi pokonać 4 km, aby skosić teren o powierzchni 2000 m2. Dlatego wybór kosiarki odpowiedniej do koszonej powierzchni jest tak ważny.

 

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie terenu ma również duże znaczenie. Kosiarka na poduszce powietrznej, unosząca się kilka centymetrów nad ziemią, jest bardziej zwrotna na terenach nierównych lub zboczach. Silnik dwusuwowy jest niezbędny na zboczach, chociaż jest oczywiście mniej ekologiczny niż czterotakt.

 

Przewód elektryczny

Przewód elektryczny kosiarki może znacznie utrudniać pracę, jeżeli trzeba omijać liczne klomby lub krzewy..

 

Zbieranie trawy

 

O zakupie danego typu kosiarki decyduje też chęć zbierania trawy. Umożliwia to pojemnik umieszczony z tyłu kosiarki, do którego wyrzucana jest skoszona trawa. Jest on opróżniany ręcznie.


W przypadku dużych ilości zbieranej trawy możemy mieć problemy z jej magazynowaniem i usuwaniem. Warto wtedy zdecydować się na kompostowanie. Możemy też nie zbierać trawy i zostawiać ją na trawniku. Zaleca się wtedy jej rozdrobnienie, które polega na pocięciu na drobne cząsteczki. W ten sposób gleba jest nawożona rozdrobnioną trawą i nie wymaga dodatkowego nawozu. Technika ta wymaga jednak regularnego i częstego koszenia oraz stosowania preparatów wspomagających rozkładanie skoszonej trawy.


 

Rozmiary urządzenia

Przy zakupie kosiarki należy też uwzględnić rozmiary urządzenia. Musi być ona zabezpieczona przed wpływami atmosferycznymi, aby zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu niektórych elementow. Kosiarki ręczne i samobieżne mają najczęściej składaną rączkę. Co ułatwia ich przechowywanie.

OD KOSIARKI RĘCZNEJ DO SAMOJEZDNEJ

Istnieją cztery typy kosiarek :

 

Kosiarki ręczne, wyposażone w dwa koła i noże spiralne zabezpieczone osłoną. Łatwe w użyciu, o niewielkich rozmiarach, wymagają pchania. Spiralne noże, występujące również w niektórych kosiarkach elektrycznych, są odpowiednie do pielęgnacji niewielkiego trawnika.


 

 

Kosiarki elektryczne, z kablem lub bez, wyposażone są w cztery koła lub poduszkę powietrzną. Są one dość ciche, nie zanieczyszczają środowiska, łatwe w konserwacji i uruchamianiu.


 

 

Kosiarki benzynowe wyposażone są w silnik dwu lub czterosuwowy. W pierwszych stosowana jest benzyna bezołowiowa zmieszana z olejem, a w drugich benzyna bezołowiowa 95 z dodatkiem. Mamy do wyboru kosiarki na kołach lub na poduszce powietrznej, pchane, samobieżne (koła są wprawiane w ruch nadając kosiarce szybkość, a użytkownik tylko kieruje).


 

 

Kosiarki samojezdne. Kosiarka samojezdna wygląda jak mały traktor, na którym użytkownik siada i prowadzi zgodnie z wymogami terenu. Zapewnia ona duży komfort użytkowania oraz szybkość koszenia.


 

Dodano: 01-03-2012