Jak wybrać odpowiedni kompresor?

Opinii 0

Kompresor to rodzaj sprężarki, która służy do tłoczenia powietrza pod ciśnieniem. Jest ono pobierane z otoczenia i wtłaczane przez tłok do zbiornika, z którego może być następnie pobierane przez różne urządzenia i narzędzia. Jak dobrać kompresor do swoich potrzeb?

Pompowanie koła rowerowego przy pomocy kompresora

Kompresory powietrza i ich zastosowanie

Z kompresorami powietrza można spotkać się m.in.:

 • na stacjach benzynowych, gdzie wykorzystuje się go przede wszystkim do pompowania kół,

 • u dentysty, gdzie zasilają unity stomatologiczne,

 • w warsztatach samochodowych,

 • w serwisach motocyklowych,

 • w zakładach wulkanizacyjnych,

 • w zakładach lakierniczych,

 • na budowach.

Przydatność kompresora w domu i przy remoncie

Kompresory domowe mogą być wykorzystywane nie tylko do pompowania kół samochodowych i rowerowych, ale również do nadmuchiwania materacy czy basenów ogrodowych. Natomiast podczas samodzielnych prac remontowych, wspomogą nas np. przy malowaniu natryskowym.

Pompowanie koła samochodu przy pomocy kompresora

Czyszczenie pod ciśnieniem

Powietrze tłoczone pod ciśnieniem można wykorzystać także do czyszczenia różnych przedmiotów z resztek trawy, m.in. elementów kosiarki i innych maszyn ogrodniczych, a także przedmuchiwania zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach.

 

Rodzaje kompresorów i ich charakterystyka

Obecnie w sprzedaży znaleźć można dwa rodzaje kompresorów: olejowe i bezolejowe. Zasada ich działania jest taka sama, jednak tłok w kompresorze olejowym musi być smarowany, co pozwala zniwelować tarcie. W kompresorze bezolejowym tłok jest z kolei wykonany ze specjalnego tworzywa o niskim współczynniku tarcia.

Czy kompresory wymagają konserwacji?

Nie oznacza to jednak, że kompresor olejowy nie wymaga konserwacji, ponieważ jest ona niezbędna również w przypadku tego typu urządzeń. Tworzywowe tłoki w kompresorach bezolejowych uważa się jednak za mniej trwałe niż te stosowane w urządzeniach olejowych.

Moc, wydajność i pojemność kompresorów olejowych

Kompresory olejowe wyróżnia większa moc i wydajność. Mają też zazwyczaj dużo większe zbiorniki, w porównaniu z urządzeniami bezolejowymi. Ich pojemność może wynosić np. 200, 50 lub 24 litry.
Kompresory o dużej pojemności wyposażone są w kółka jezdne, ułatwiające transport urządzenia w docelowe miejsce.

Kompresor powietrzy na kółkach

Poręczność, pojemność i wydajność kompresorów bezolejowych

W przypadku kompresorów bezolejowych, które są urządzeniami mniejszymi, pojemność zbiornika wynosi najczęściej 6 litrów. Są łatwiejsze w użyciu, bardziej poręczne i mobilne. Mniejsza pojemność zbiornika oznacza jednak mniejszą wydajność, czyli jego częstsze napełnianie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kompresora?

Dobór odpowiedniego urządzenia należy uzależnić od tego, do czego będzie wykorzystywane. W ten sposób łatwiej będzie nam określić rodzaj i parametry kompresora oraz ustalić jego optymalną cenę.

 1. 1. Prace specjalistyczne i amatorskie

 2. 2. Wydajność profesjonalnych „olejówek”

 3. 3. Pojemność zbiornika a rodzaj prac

 4. 4. Mobilność amatorskich „bezolejówek”

 5. 5. Kompresory elektryczne i akumulatorowe

 6. 6. Wymiary, dodatkowe opcje i akcesoria

Prace specjalistyczne i amatorskie

Większość doświadczonych użytkowników do specjalistycznych prac wybiera kompresory olejowe. Będą one dobrym wyborem również wtedy, gdy zależy nam na posiadaniu w swoim garażu profesjonalnego sprzętu, który pracuje bezawaryjnie, w trybie ciągłym.
Kompresory bezolejowe wykorzystywane są najczęściej do prac amatorskich, przydomowych, przy których częstotliwość użytkowania urządzenia jest sporadyczna.

Wydajność profesjonalnych „olejówek”

Wybierając profesjonalny kompresor do prac bardziej wymagających, warto zwrócić uwagę m.in. na wydajność urządzenia, mierzoną objętością powietrza (w litrach na minutę). Im jest ona wyższa, tym mniejsze będzie ryzyko spadków ciśnienia. Jest to bardzo istotne w przypadku współpracy urządzenia z różnymi narzędziami pneumatycznymi.
Na wydajność kompresora wpływa również moc silnika. Im jest większa, tym lepiej poradzi sobie z trudniejszymi pracami.

Pojemność zbiornika a rodzaj prac

Wybierając odpowiednie urządzenie, należy również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Jeśli kompresor będzie użytkowany dość często, lepiej zdecydować się na urządzenie z większym pojemnikiem. Jego napełnianie będzie trwało krócej, a raz napełniony starczy nam na dłużej.
Gdy wykonywane czynności wymagają długiej, ciągłej pracy kompresora (np. w pracach lakierniczych), lepiej zdecydować się na model o dużej pojemności zbiornika. Do małego warsztatu wystarczające będzie urządzenie o niewielkiej zasobności, czyli kilkudziesięciu litrów. Sprawdzi się ono w pracach krótkich i intensywnych.

Mobilność amatorskich „bezolejówek”

Jeśli z kompresora będziemy korzystać w domowych i ogrodowych warunkach, większe znaczenie odegra tutaj jego cena oraz mobilność. W tym przypadku lepiej zdecydować się na poręczne kompresory bezolejowe.

Kompresory elektryczne i akumulatorowe

Oprócz kompresorów elektrycznych, które wymagają stałego dopływu prądu, w sprzedaży znajdziemy również małe, bezolejowe kompresory akumulatorowe, które sprawdzą się świetnie jako przenośne przyrządy do pompowania kół, materacy, pontonów itp.

Czerwony kompresor - sprężarka

Wymiary, dodatkowe opcje i akcesoria

Urządzenia niewielkich rozmiarów można wygodnie przetransportować np. w bagażniku samochodowym. Większe modele zdecydowanie bardziej nadają się do użytku stacjonarnego, z uwagi na swoją wagę i gabaryty.
Kompresory bezolejowe posiadają często wbudowany magazynek na dodatkowe akcesoria (węże, dysze, adaptery) oraz osobny port do szybkiego spuszczania powietrza. Okazuje się to niezwykle przydatne w przypadku większego sprzętu dmuchanego, np. materacy, pontonów czy basenów ogrodowych.

Jak konserwować kompresor?

Pod względem konserwacji bardziej kłopotliwe są kompresory olejowe, ponieważ w ich przypadku konieczna jest regularna wymiana oleju. Wykonuje się ją według zaleceń producenta. Jeśli natomiast takie wytyczne nie zostały uwzględnione w instrukcji, należy przeprowadzać ją po około 30-50 godzinach pracy urządzenia.

Olej do sprężarki, kompresora

Olej sprężarkowy, nie silnikowy

Kompresor olejowy wymaga zastosowania oleju sprężarkowego. Nie należy wlewać do niego oleju silnikowego, który ma zupełnie inne parametry oraz lepkość. Odpowiednio przygotowane do pracy urządzenie powinno być czyste, dzięki czemu unikniemy m.in. zabrudzeń olejem.

Bieżące czyszczenie

Kompresor olejowy i bezolejowy należy oczyścić przed i po każdym użyciu. Warto zwrócić szczególną uwagę na tłok, ponieważ jego zabrudzenia mogą skutkować przedostawaniem się zanieczyszczeń do urządzenia, razem z zasysanym powietrzem.

Dodano: 01-03-2012
Uaktualniono: 05-05-2020