Jak wybrać odpowiedni kompresor?

Opinii 0

Kompresor to rodzaj sprężarki, która służy do tłoczenia powietrza pod ciśnieniem. Jest ono pobierane z otoczenia i wtłaczane przez tłok do zbiornika, z którego może być następnie pobierane przez różne urządzania i narzędzia. Jak dobrać kompresor do swoich potrzeb?

Kompresory i ich zastosowanie

Z kompresorem można się spotkać m.in. na stacjach benzynowych, gdzie wykorzystuje się go przede wszystkim do pompowania kół. Urządzenia tego typu wykorzystuje się również u dentysty, gdzie zasilają unity stomatologiczne. Kompresory stosuje się powszechnie m.in. w warsztatach samochodowych, serwisach motocyklowych, zakładach wulkanizacyjnych. Używa się ich również w zakładach lakierniczych i na budowach.

 

Są przydatne także w gospodarstwach domowych - nie tylko do pompowania kół samochodowych i rowerowych, ale również materacy, basenów, a także podczas samodzielnych prac remontowych np. malowania natryskowego. Powietrze tłoczone pod ciśnieniem można wykorzystać także do czyszczenia różnych przedmiotów np. elementów kosiarki z resztek trawy czy przedmuchiwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc.

 

 

Rodzaje kompresorów i ich charakterystyka

rodzaje kompresorów

Obecnie w sprzedaży znaleźć można dwa rodzaje kompresorów: olejowe i bezolejowe. Zasada ich działania jest taka sama, jednak tłok w kompresorze olejowy musi być smarowany, co pozwala zniwelować tarcie. W kompresorze bezolejowym tłok jest z kolei wykonany ze specjalnego tworzywa o niskim współczynniku tarcia.

 

Nie oznacza to jednak, że kompresor olejowy nie wymaga konserwacji, ponieważ jest ona niezbędna również w przypadku tego typu urządzeń. Tworzywowe tłoki w kompresorach bezolejowych uważa się jednak za mniej trwałe niż te stosowane w urządzeniach olejowych.

 

Kompresory olejowe wyróżnia większa moc i wydajność. Mają też zazwyczaj dużo większe zbiorniki, niż urządzenia bezolejowe. Ich pojemność może wynosić np. 200, 50 lub 24 l. Kompresory o dużej pojemności wyposażone są w kółka jezdne ułatwiające transport urządzenia w docelowe miejsce.

 

W przypadku kompresorów bezolejowych, które są urządzaniami mniejszymi, pojemność zbiornika wynosi najczęściej 6 l. Są łatwiejsze w użyciu, bardziej poręczne i mobilne. Mniejsza pojemność zbiornika oznacza jednak mniejszą wydajność, czyli jego dłuższe napełnianie.

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor?

wybór kompresora

Dobór odpowiedniego urządzenia należy uzależnić od tego, do czego będzie wykorzystywane. W ten sposób łatwiej będzie nam określić rodzaj kompresora, jego parametry oraz ustalić optymalną cenę.

 

Większość doświadczonych użytkowników do specjalistycznych prac wybiera kompresory olejowe. Będą one dobrym wyborem również wówczas, gdy zależy nam, aby mieć w garażu profesjonalny sprzęt, który pracuje bezawaryjnie w sposób ciągły. Urządzenia bezolejowe wykorzystywane są najczęściej do prac amatorskich, przydomowych oraz do sporadycznego użytku.

 

Wybierając kompresor do prac o charakterze profesjonalnym warto zwrócić uwagę m.in. na wydajność urządzenia mierzoną objętością powietrza (w litrach na minutę). Im będzie ona wyższa, tym mniejsze będzie ryzyko spadków ciśnienia, co jest ważne w przypadku współpracy kompresora z różnymi narzędziami. Na wydajność urządzania wpływa również moc silnika – większa oznaczać będzie, że kompresor poradzi sobie z trudniejszymi pracami.

 

Wybierając odpowiednie urządzania należy zwrócić uwagę również na pojemność zbiornika. Jeśli kompresor będzie użytkowany dość często, lepiej zdecydować się na urządzenie o większej pojemności zbiornika. Jego napełnianie będzie trwało krócej, a raz napełniany starczy na dłużnej. Gdy wykonywane czynności wymagają długiej, ciągłej pracy kompresora (np. prace lakiernicze), lepiej zdecydować się na model o dużej pojemności zbiornika. Do małego warsztatu wystarczające będzie urządzenie o niewielkiej pojemności kilkudziesięciu litrów. Sprawdzi się ono, gdy urządzanie będzie pracować intensywnie i krótko.

 

Jeśli kompresor będzie służył do domowego i ogrodowego większe znaczenie odgrywa jego cena oraz mobilność – w tym przypadku lepiej więc zdecydować się na poręczne kompresory bezolejowe.

 

Większość kompresorów wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, w sprzedaży znajdziemy również małe bezolejowe kompresory akumulatorowe, które sprawdzą się świetnie jako przenośne przyrządy do pompowania kół, materacy itp. Niewielkie wymiary sprawiają, że nie zajmą dużo miejsca np. w bagażniku samochodowym. Posiadają często wbudowany magazynek na akcesoria (węże, dysze, adaptery) oraz osobny port do szybkiego spuszczania powietrza z przedmiotów, co okazuje się przydatne w przypadku większego sprzętu dmuchanego, np. materacy, pontonów lub basenów.

 

 

Jak konserwować kompresor?

konserwowanie kompresora

Pod względem konserwacji bardziej kłopotliwe są kompresory olejowe, ponieważ w ich przypadku konieczna jest regularna wymiana oleju. Wykonuje się ją według zaleceń producenta lub, jeśli takie nie zostały uwzględnione w instrukcji – po około 30-50 godzinach pracy urządzenia.

 

Kompresor olejowy wymaga zastosowania oleju sprężarkowego. Nie należy wlewać do niego oleju silnikowego, który ma zupełnie inne parametry oraz lepkość. Odpowiednio przygotowane do pracy urządzenie powinno być czyste, dzięki czemu unikniemy m.in. zabrudzeń olejem.

 

Kompresor olejowy i bezolejowy należy oczyścić przed i po każdym użyciu. Warto zwrócić szczególną uwagę na tłok, ponieważ jego zabrudzenia mogą skutkować przedostawaniem się wraz z zassanym powietrzem zanieczyszczeń do urządzania.

Dodano: 01-03-2012