Glebogryzarki i kultywatory

Opinii 12

Zarówno glebogryzarki jak i kultywatory wykorzystywane są do przygotowywania ziemi pod uprawę roślin. Często te dwa urządzenia są wykorzystywane do tych samych prac. Nie ma też jasnego rozgraniczenia między glebogryzarką a kultywatorem, tym niemniej warto zastanowić się które, z nich będzie bardziej odpowiednie do prac, które wykonujemy.

CO TO SĄ GLEBOGRYZARKI I KULTYWATORY


GLEBOGRYZARKINarzędzia zębate napędzane silnikiem bądź ciągnięte ręcznie, służą do gruntownego spulchniania ziemi, odchwaszczania i napowietrzania. Niektóre mogą także rozprowadzać kompost i torf. Zęby, które obracają się w szybkim tempie wzruszają ziemie, nie zostawiając szczelin powietrznych. Spulchniona ziemia nie ma grudek (jak puch). Stopień spulchnienia gleby przez glebogryzarkę zależy od struktury gleby i jej wilgotności. Urządzenia te mają zastosowanie w ogrodnictwie, np. przed położeniem trawnika.KULTYWATORYUrządzenia zębate stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, wyposażone z reguły w silnik spalinowy o wyższej mocy niż glebogryzarki. Elementy robocze nie obracają się - tak jak w przypadku glebogryzarek. Zęby kultywatora zagłębiają się w glebę, wzruszają ją i spulchniają, pozostawiając szczeliny powietrzne i grudki ziemi. Również mogą rozprowadzać kompost i torf. Mają zastosowanie np. przy szkółkach lub uprawach warzyw, owoców.


Kultywatory to także narzędzia ręczne do spulchniania gleby. Często też mianem kultywatora określa się najmniejsze glebogryzarki.


CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE GLEBOGRYZARKI?


1. Powierzchnia gruntu do wzruszania
2. Specyfika gruntu: twarda ziemia, czy miękka
3. Waga, wymiary i przemieszczanie się urządzenia
4. Dodatkowe zastosowaniaPOWIERZCHNIA GRUNTUIm większa jest powierzchnia gruntu, tym większą, mocniejszą i o większej szerokości pracy glebogryzarkę należy nabyć. Większość glebogryzarek ma szerokość pracy od 16 do 90 cm.


Zatem do ogrodów o powierzchni poniżej 500 m2 można stosować lekkie, bezsilnikowe glebogryzarki, o szerokości pracy poniżej 35 cm. Można tez stosować glebogryzarki z silnikiem elektrycznym o mocy około 200-500W.Do ogrodów od 500 m2 do 1000m2 dobrze jest stosować glebogryzarki o większej szerokości pracy: 35-80cm, elektryczne lub spalinowe. Moce sugerowane, to powyżej 500W w przypadku elektrycznych, natomiast spalinowe mają większe moce, zatem nie są konieczne silniki spalinowe o mocy powyżej 5 kM (3700 W)
W przypadku terenów większych niż 1000m2 warto zaopatrzyć się w większe glebogryzarki, o szerszym zakresie pracy. Tym niemniej nawet na takim terenie dobrze się sprawdzają glebogryzarki o mniejszych mocach, pod warunkiem, że częstotliwość prac jest większa i gleba jest mniej twarda i mniej scalona.SPECYFIKA GRUNTU - TWARDA CZY MIĘKKA ZIEMIAW przypadku dużego zachwaszczenia, nowego terenu, lub gdy gleba jest wyjątkowo twarda, glebogryzarki powinny mieć większą moc, ciężar i solidniejsze zęby. Wygodnym rozwiązaniem są glebogryzarki, które mają regulowaną głębokość pracy.


Glebogryzarki spalinowe najlepiej się nadają do ciężkich, twardych terenów. Należy pamiętać, ze nawet wyjątkowo trudna do kopania ziemia, przed wszelkimi uprawami powinna być na odpowiednią głębokość spulchniona, aby system korzeniowy roślin był silniejszy i miał miejsce do rozwoju.


Ponadto, glebogryzarki mogą mieć zęby w przedniej części urządzenia, wtedy one też wspomagają przemieszczanie się urządzenia. Urządzenia o większej mocy, do twardych gruntów, mają zęby z tyłu, za kołami i są napędzane silnikiem.WAGA, WYMIARY I PRZEMIESZCZANIE SIĘ URZĄDZENIALekkie, napędzane ręcznie glebogryzarki (poniżej 8 kg) mają zęby spulchniające w przedniej części i oprócz przekopywania ziemi napędzają urządzenie. Tego typu glebogryzarki z reguły są nieduże, szerokość około 50 cm.


Średnie i duże glebogryzarki mają z reguły zęby w tylnej części, za kołami. Ich obrotowe noże kątowe mogą się obracać do przodu lub do tyłu. Napędzane są silnikiem, zatem wymagają mniejszego wkładu pracy fizycznej do wprawienia ich w ruch.


Wymiary tych glebogryzarek mogą być znaczne. Najważniejsza jest szerokość, w przypadku pracy na dużych powierzchniach. Im większa, tym większy teren można spulchnić za jednym przejazdem urządzenia. Waga średnich glebogryzarek waha się między 10 a 25 kg, natomiast duże mogą ważyć nawet powyżej 50 kg.
DODATKOWE ZASTOSOWANIABardzo częstym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne. Łączą w sobie zalety glebogryzarki, areatora i wertykulatora. Są też takie, które mają funkcję koszenia, zbierania śniegu, siania, zamiatania, walcowania i inne. Z reguły są to mikrociągniki, ale także niektóre urządzenia napędzane silnikiem, natomiast prowadzone ręcznie, mogą mieć większość tych funkcji.


Dodano: 01-03-2012