Elektryczne pistolety w sztyftach – typy i rodzaje

Opinii 10

Chcesz kleić szybciej i uzyskiwać jeszcze mocniejsze połączenia? Nie chcesz mieć w warsztacie walających się tubek z różnymi rodzajami klejów? Sięgnij po elektryczny pistolet do klejenia. Otworzy się przed tobą nowy wymiar klejenia.

Pistolet do klejenia na gorąco – jak jest zbudowany?

pistolet na klejPistolety do klejenia na gorąco są nieduże i lekkie, więc praca nimi jest wygodna i nie męczy rąk. W ich rękojeści znajduje się włącznik służący także do regulacji prędkości klejenia. Z tyłu znajduje się otwór, w którym umieszcza się sztyfty klejące. W części przedniej widać dyszę z otworem, przez który wypływa roztopiony klej. Większość pistoletów ma także podstawkę lub ruchomy pałąk umożliwiający bezpieczne odstawienie narzędzia podczas przerwy w klejeniu. Podstawka jest lepsza, ponieważ ma wmontowaną miseczkę, do której będą skapywać resztki kleju z dyszy.

 

Pistolety są najczęściej zasilane z sieci, ale bywają również akumulatorowe, niezastąpione, gdy trzeba coś przykleić poza domem. Maja one stację ładującą, pełniącą jednocześnie funkcję podstawki. Odstawiając na nią pistolet, bateria w pistolecie zaczyna się ładować.

 

 

Jak działa pistolet do klejenia na gorąco?

Najważniejszym elementem pistoletu do klejenia na gorąco jest grzałka wytwarzająca temperaturę do około 200oC, roztapiająca umieszczony w nim sztyft klejący. Powstała masa klejąca jest wyciskana na zewnątrz poprzez dyszę. Ilość kleju można regulować silniej lub słabiej naciskając włącznik. Klej dość szybko stygnie. Połączenie jest bardzo mocne. Sztyft przesuwa się mechanicznie do przodu, wraz z postępem klejenia. Klej można nanosić w postaci punktów, albo wąskich pasów. Niektóre z pistoletów zdolne są wystrzeliwać cienkie nitki kleju w postaci siatki (podobnie jak confetti w sprayu). To dobra metoda nanoszenia kleju na duże powierzchnie. W droższych modelach pistoletów temperaturę kleju można regulować, aby dostosować ja do rodzaju łączonych materiałów. Niższa potrzebna jest do tkanin, kartonu, a wyższa do PVC, kamienia, a nawet metalu.

 

 

Najważniejsze parametry pistoletów do klejenia na gorąco

pistolety do klejenia na gorącoOglądając w sklepie pistolet trzeba się zastanowić, do czego będziesz go używał i jak często. Do sporadycznego użytku wystarczy tani model bez technicznych fajerwerków. Doświadczony majsterkowicz lub profesjonalista potrzebuje urządzenia droższego, niezawodnego i wyposażonego w większa liczbę funkcji. Przyglądając się opakowaniu z pistoletem zwróć uwagę na deklarowana przez producenta wydajność klejenia. Określana jest ona liczba gramów, ewentualnie kilogramów na minutę. Im wyższa, tym lepsza.

 

O jakości decyduje też moc. Gdy jest wysoka, pistolet szybciej będzie gotowy do pracy, bo grzałka w 3-4 minuty rozgrzeje klej. W przypadku tańszych modeli trzeba na to poczekać nawet 7-8 minut. Niektóre pistolety wyposażone są w system elektronicznej kontroli, który, zapewnia precyzyjną regulację temperatury i przesuwu sztyftu. Dzięki tej funkcji klej wydostaje się w równomiernym tempie i ma jednolitą konsystencję.

 

Ciekawą opcją jest tak zwana blokada wycieku. Dzięki niej, po odstawieniu pistoletu nie będzie z dyszy kapał klej i niczego niepotrzebnie nie zabrudzisz.

 

 

Rodzaje sztyftów klejących

pistolety do kleju na gorącoO jakości połączenia decyduje właściwie nie tyle pistolet, co wkład klejący, jakim go załadujesz. Wkłady takie to sztyfty o podłużnym, walcowatym kształcie. Podczas rozgrzewania nie parują ani nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. W sklepach dostępne są dwa rodzaje sztyftów:

  • EVA - na bazie octanu etylo-winylowego;
  • PA – na bazie poliamidu.

 

Kleje różnią się czasem schnięcia oraz stopniem elastyczności. Oprócz standardowych klejów są również niskotemperaturowe, znacznie szybciej topniejące w pistolecie. Po opuszczeniu dyszy maja niższą temperaturę niż kleje zwykłe więc mogą być używane do łączenia materiałów podatnych na nadtopienie. Kupując sztyfty sprawdź, czy pasują do twojego pistoletu. Mogą one mieć różną średnicę: najczęściej 11 mm, ale także 7 lub 12 mm. Są też krótsze lub dłuższe, ale ten wymiar ma przełożenie wyłącznie na wydajność.

 

Z pistoletów korzystają chętnie ci, którzy zajmują się wykonywaniem drobnych dekoracji. Gdy załaduje się do niego kolorowy lub nawet złoty, brokatowy sztyft, da się wyrysowywać ozdobne ornamenty.

 

 

Co jeszcze jest potrzebne do klejenia na gorąco?

Gdy chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości pistoletu, dokup do niego kilka dodatkowych dysz. Przydadzą się dysze o różnej średnicy otworu lub dysze płaskie, do nanoszenia szerokich pasów kleju. Są też dysze potrójne, umożliwiające nanoszenie trzech równoległych pasm. Niektóre pistolety mają w komplecie zestaw dysz i wtedy nie trzeba ich dokupować.

Dodano: 09-08-2013