Domowy warsztat: od czego zacząć?

Opinii 0

Domowy warsztat to raj dla każdego majsterkowicza. Aby można było w nim działać sprawnie i bezpiecznie, musi zostać odpowiednio wyposażony. Sprawdź, na jakie narzędzia i dodatki należy postawić w pierwszej kolejności!

 Domowy warsztat

Przygotowania do budowy warsztatu należy zacząć od wybrania i odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Do prac z wykorzystaniem ciężkich lub wibrujących narzędzi, konieczna będzie solidna, betonowa podłoga. Najlepiej, aby warsztat znajdował się w przyziemiu albo na parterze, dzięki czemu generowane wibracje nie będą roznosić się po bryle budynku. Nawet pozornie niewielkie, ale stałe wibracje, jak praca stacjonarnych maszyn do szycia, mogą z czasem naruszyć szkielet budynku i wywołać pęknięcia w ścianach.

Jakie meble do warsztatu wybrać?

Punktem centralnym każdego warsztatu powinien być solidny i wytrzymały stół, na którym odbywają się wszystkie prace. Dobrym punktem startowym będzie składany stół warsztatowy.

 

Blat stołu na wysokości 76 cm będzie odpowiedni do prac w pozycji siedzącej. Należy pamiętać, że do dłużej trwających prac, które mogą obciążać kręgosłup, potrzebne jest krzesło do warsztatu. Najlepszy model to taki bez oparcia i podłokietników – pozwoli na swobodne przemieszczanie się i nieograniczoną pracę rąk.

 Warsztat domowy wyposażony meblami warsztatowymi

Każdy doświadczony majsterkowicz potwierdzi, że określeń „warsztat” i „nadmiar przestrzeni” nie powinno się używać razem w jednym zdaniu. Miejsca na przechowywanie narzędzi nigdy nie jest za wiele, dlatego regały cieszą się bardzo dużą popularnością. Dobry regał warsztatowy powinien mieć:

 

 • co najmniej 5 półek,

 • regulowaną wysokość półek,

 • udźwig co najmniej 100 kg na półkę,

 • metalową ramę.

 

UWAGA!

Najcięższe rzeczy zawsze trzeba kłaść na dolnych półkach regału.

 

Rozwiązaniem szytym na miarę są tzw. regały modułowe. Można z nich zbudować własną konstrukcję, dopasowaną do posiadanego asortymentu sprzętów. Moduły pozwalają na dostosowanie wysokości i wielkości obszarów do przechowywania.

 

Co więcej, żaden warsztat nie obędzie się też bez tablicy na narzędzia. Dobra tablica powinna umożliwiać dowolne rozstawianie haków i pozwolić na zawieszenie sprzętów o zróżnicowanej wielkości.

 Ściana pełna narzędzi warsztatowych (klucze, kombinerki, pędzle, obcęgi)

Niezbędne narzędzia na dobry początek

Wyposażenie domowego warsztatu warto zacząć od skompletowania skrzynki narzędziowej. Powinna ona zawierać:

 

 

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z warsztatem, dobrym rozwiązaniem będą gotowe zestawy narzędzi. Skrzynka będzie jednak praktyczniejsza, bo można w niej trzymać wszystkie śrubki i drobnostki pozostałe po poprzednich projektach.

 

Kolejnym elementem jest dobre imadło. Nie tylko zapewni ono solidny uchwyt i wielotonowy ścisk, ale w małym warsztacie sprawdzi się też jako kowadło.

 Imadła przytwierdzone do stołu warsztatowego

Do pełnych możliwości potrzebne są jeszcze trzy podstawowe elektronarzędzia:

 

 • wiertarko-wkrętarka, najlepiej z udarem do wiercenia w ścianach,

 • szlifierka kątowa do cięcia i prac wykończeniowych,

 • kompresor do narzędzi pneumatycznych, malowania i czyszczenia narzędzi.

 

Posiadając tak wyposażony warsztat, można wykonać zdecydowaną większość codziennych prac i zawsze mieć pod ręką niezbędne narzędzia do domowych napraw. W następnej kolejności warsztat zacznie się pewnie powiększać o nowe, bardziej wyspecjalizowane i profesjonalne narzędzia. To będzie początek niekończącej się, ale szalenie interesującej i pasjonującej przygody.

 

Podstawowa chemia warsztatowa

WD-40 nie jest tylko zwykłym środkiem chemicznym. To wszechstronny, unikatowy produkt, którego nowe zastosowania są odkrywane do dziś. Co ciekawe, w roku 1964 WD-40 zostało użyte na statku Friendship VII, którym astronauta John Glenn okrążał Ziemię. Nawet NASA nie potrafi ulepszyć WD-40. Posiadanie tego środka umożliwia między innymi:

 

 • luzowanie zardzewiałych śrub i skorodowanych elementów ruchomych (np. zawiasy),

 • czyszczenie narzędzi oraz usuwanie np. żywicy lub smaru z włosów,

 • usuwanie naklejek z szyb i gumy przyklejonej do tkanin,

 • usuwanie drobnych otarć.

 

Kolejnym nieodzownym środkiem chemicznym jest pasta do mycia dłoni, celowo stworzona tak, aby bezpiecznie usuwać ze skóry nawet najcięższe zabrudzenia.

 

W zależności od rodzaju środków chemicznych, z których korzysta się podczas prac, niezbędny będzie też odpowiedni rozcieńczalnik lub rozpuszczalnik. Każda z popularnych substancji (akryl, nitro, chlorokauczuk i inne) mają swój dedykowany rozcieńczalnik i absolutnie nie powinny one być stosowane zamiennie. Bez rozcieńczalnika nie uda się utrzymać narzędzi w czystości po pracy.

 

Ostatnim środkiem, szczególnie istotnym przy pracy z elektrycznością, jest elektrosol. Służy on do ochrony i czyszczenia wszystkich styków elektrycznych narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Zabezpiecza przed korozją, iskrzeniem i dba o wysoką jakość połączeń elektrycznych.

 

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Gdzie znajdę bardziej wyspecjalizowane narzędzia do moich potrzeb?

- Pełną ofertę naszych elektronarzędzi prezentujemy na tych stronach: elektronarzędzia i urządzenia warsztatowe. Zapraszamy też do sklepów, gdzie nasi doradcy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu.

 

Dlaczego niektóre zestawy kluczy są tak kosztowne?

- Dobre narzędzia – szczególnie w profesjonalnych warsztatach – muszą być wykonywane z najtwardszych dostępnych stopów. Końcówka śrubokręta lub klucza musi być nienaruszona, inaczej może uszkadzać nakrętki i łby śrub. Solidne narzędzie jest też kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa majsterkowicza.

 

Dodano: 18-11-2020
Uaktualniono: 19-11-2020