Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Nożyce do blach i prętów

Nożyce do blach to nieodzowne narzędzie przy pracach dekarskich, przy montażu parapetów, oraz przy wszelkich innych pracach, gdzie musimy przeciąć lub wyciąć kształt w arkuszu blachy.

Wszystkie produkty(21)

z2

(2)
87,90 zł/ szt.

(5)
32,49 zł/ szt.

(4)
28,90 zł/ szt.

(5)
28,90 zł/ szt.

(10)
28,90 zł/ szt.

(2)
49,49 zł/ szt.

(1)
169 zł/ szt.

(3)
42,49 zł/ szt.

(1)
42,49 zł/ szt.

(4)
33,90 zł/ szt.

92,99 zł/ szt.

(6)
34,49 zł/ szt.

81,99 zł/ szt.

(5)
14,90 zł/ szt.

(2)
74,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Nożyce do blach i prętów to narzędzia niezbędne do pracy z materiałami, które wymagają odpowiedniego docięcia. Dzięki dobrze dobranym nożycom, niełatwą czynność cięcia stali można wykonać precyzyjnie i bezpiecznie. Na co zwrócić uwagę, wybierając narzędzia do cięcia blachy oraz przycinania stalowych prętów?

Nożyce do blach

Tego typu narzędzia są dostępne w kilku wariantach, co pozwala na odpowiednie ich dopasowanie do rodzaju ciętej blachy:

  • uniwersalne nożyce do blachy – na ogół są poręcznym, stosunkowo niewielkim narzędziem o dość dużej sile nacisku. Radzą sobie z blachami różnej grubości. Nadają się do wykonania prostego cięcia, a także do przycinania niewielkich elementów po łuku (kształtowanie narożników). Nie są typowymi nożycami do cięcia prętów, ale można nimi przycinać także metalowa kable o niewielkich średnicach;
  • nożyce specjalistyczne (kształtowe) – obejmują całą grupę nożyc o różnych wielkościach, które przeznaczone są do bardzo konkretnych czynności. Niektóre z nich posiadają odpowiednio wygięte i wyprofilowane ostrza, które wspomagają obróbkę krawędzi blachy. Inne modele mają prowadnicę, która ułatwia cięcie. Z kolei kleszcze dekarskie służą do sprawnego docinania blachodachówki. W branży budowlanej przydatne i często używane są nożyce do cięcia taśm metalowych (dzięki ich specjalnej konstrukcji, przecinanie stalowej taśmy można wykonać nawet jedną ręką);
  • nożyce do blachy z przekładnią dźwigniową (dwudźwigniowe) – umożliwiają cięcie o równych krawędziach, bez wkładania w tę czynność nadmiernej siły. Dzięki odpowiedniemu zamocowaniu ostrzy – bezpośrednio na przegubie – powstaje dodatkowa dźwignia, której siła gwarantuje łatwe i skuteczne działanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nożyce do blachy?

Oprócz rodzaju pracy, do której nożyce mają być wykorzystywane, przed zakupem należy wziąć pod uwagę także jakość materiału oraz wykonania całego narzędzia. Sprzęty wysokiej jakości pozostaną przez dłuższy czas sprawne (jest m.in. mniejsze ryzyko awarii czy obniżenia jakości efektów ich pracy).

  • Odpowiednia stal – ostrza wykonane z szybkotnącej stali stopowej HSS przeznaczone są do wydajnej obróbki twardych materiałów. Tego typu ostrza są wytrzymałe, odporne na wysokie temperatury i nie ulegają łatwemu odkształcaniu. W przypadku nożyc do blachy gwarantuje to łatwiejszą jej obróbkę.
  • Rękojeść – jak w przypadku każdego ręcznego narzędzia, uchwyt nożyc do blachy musi być stabilny, pewny, bez poślizgu. Pozwala to użytkownikowi na bezpieczną i maksymalnie komfortową pracę. Podczas cięcia blachy nietrudno o skaleczenie, więc każde nożyce (niezależnie od modelu), oprócz odpowiednich parametrów technicznych i wytrzymałościowych, powinny być wygodne. Przed zakupem warto więc przetestować, jak układają się w konkretnej dłoni.
  • Sposób wyprofilowania szczęki – kształt ostrza może sprawiać, że odcinany kawałek blachy jest lekko odginany i nie przeszkadza w dalszym cięciu (konstrukcja przelotowa) lub pozostaje na swoim miejscu, blokując się na ostrzu (konstrukcja nieprzelotowa).

Nożyce do prętów

Budowa i wytrzymałość nożyc do prętów, zależnie od ich rodzaju, pozwala na ręczne, szybkie przecięcie pręta o grubości nawet 20 mm (standardowo to 6-16 mm). Konstrukcyjnie nożyce do prętów oparte są na przekładni dźwigniowej – posiadają dwa przeguby, dzięki którym możliwe jest uzyskanie znacznie większej siły cięcia, w stosunku do siły nacisku na rękojeść nożyc.

Zasada ich działania różni się nieco od zasady pracy nożyc do cięcia blachy,szlifierek czy ręcznej piły do metalu, którymi również można sprawnie przeciąć stalowy pręt. Nożyce do prętów pozostawiają mniej lub bardziej zniekształcone miejsce cięcia, które jednak w wielu przypadkach nie stanowi żadnego problemu.

Na co zwrócić uwagę, kupując nożyce do prętów?

Ze względów ergonomicznych, najlepsze są nożyce, które przecinają pręty przy stosunkowo niewielkim nakładzie siły. Taką pracę gwarantują modele nożyc do prętów o dość długiej rękojeści i ostrzach osadzonych jak najbliżej przegubu.

  • Długość rękojeści – im grubsze pręty mają być przecinane, tym dłuższa powinna być rękojeść i proporcjonalnie mniejsza siła nacisku dłoni podczas pracy. Do przecinania najgrubszych prętów nożyce mogą mieć rękojeść o długości nawet 1 m.
  • Rodzaj stali – im twardsza stal, tym grubszy pręt może być przecięty danymi nożycami. Z najtrudniejszymi cięciami radzą sobie nożyce do prętów wykonane z twardej stali chromowo-molibdenowej, z ostrzami dodatkowo pokrytymi wzmacniającą warstwą azotku tytanu.
  • Dobry uchwyt – odpowiednie wyprofilowanie ramion daje pewny chwyt, a dodatkowo końcówki ramienia powleczone specjalnym antypoślizgowym tworzywem sztucznym lub gumą zapobiegają przemieszczaniu się nożyc w dłoni w trakcie cięcia.
  • Rodzaj ostrza – do wyboru są nożyce do prętów z ostrzem gładkim lub ząbkowanym. Drugi rodzaj zapobiega przemieszczaniu się ciętego pręta i ułatwia pracę, ale pozostawia zniekształcone miejsce cięcia. Niektóre nożyce wyposażone są w szczęki asymetryczne, przypominające hak (tzw. papuzia głowa), co ułatwia chwytanie materiału również od spodu (często wykorzystywane np. do cięcia siatki zbrojeniowej).