Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Noże i nożyczki

Noże i nożyczki to przyrządy niezbędne przy drobnych pracach domowych jak i w pracy wielu profesjonalistów różnych specjalności. Nożyczki, niezależnie od wielkości i przeznaczenia pracują zawsze na tej samej zasadzie - dwa połączone ze sobą oraz z uchwytami ruchome ostrza, dociskane do siebie przy wykorzystaniu dźwigni. Im dłuższy uchwyt w stosunku do ostrza, tym siła nacisku, a zarazem grubość i twardość ciętego materiału większa. Noże w tej kategorii to w większości popularne nożyki do tapet lub (ze względu na budowę ostrza) łamane. Posiadają wymienne ostrza, których fragment można ułamać w przypadku stępienia. W ofercie posiadamy również noże precyzyjne typu skalpel, również z wymiennymi ostrzami lub w wieloelementowych zestawach.

Wszystkie produkty(56)

z3
(6)
21,88 zł/ szt.
30,88 zł / szt.
29% taniej
(4)
4,88 zł/ opak.
6,88 zł / opak.
29% taniej
(3)
3,88 zł/ opak.
5,88 zł / opak.
34% taniej
39,99 zł/ szt.
(11)
12,90 zł/ szt.
(2)
12,90 zł/ szt.
39,49 zł/ szt.
(2)
21,90 zł/ szt.
(2)
35,90 zł/ szt.
(3)
26,99 zł/ szt.
(1)
25,99 zł/ szt.
6,45 zł/ szt.
(3)
5,65 zł/ szt.
(2)
10,30 zł/ opak.
7,19 zł/ opak.
(2)
23,49 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Noże i nożyczki to narzędzia o wszechstronnym zastosowaniu. Są przydatne nie tylko w czasie remontu, ale również na co dzień, przy różnych pracach domowych. Dostępne w kilku rozmiarach, z ostrzami wymiennymi lub z solidnym ostrzem osadzonym na stałe, wygodnie leżące w dłoni i odpowiednio wyprofilowane ułatwiają wiele czynności.

Noże techniczne – prawie do wszystkiego

Należą do nich m.in. noże tapicerskie, które są jednymi z najbardziej uniwersalnych narzędzi ręcznych. Mimo nazwy służą one do wszelkich prac techniczno-remontowych. W szczególności sprawdzają się do cięcia i przycinania tapet, oklein, wykładzin, gumy, cienkich arkuszy drewna, tworzyw sztucznych.

Posiadają praktyczne, najczęściej wymienne ostrza. Każde z nich jest ukośnie nacięte (tak zwane ostrze segmentowe, łamane). Ułatwia to odłamanie stępionej końcówki noża pod odpowiednim kątem. To bardzo wygodne rozwiązanie sprawiające, że noże tapicerskie nie wymagają ostrzenia – wystarczy jedynie odłamać niepotrzebną końcówkę, aby cieszyć się całkowicie ostrym nożem gotowym do pracy.

Narzędzia te, chociaż bardzo ostre, są jednocześnie bezpieczne w użytkowaniu. Dzieje się to za sprawą prostego mechanizmu chowającego ostrze w obudowie – bez obawy można je więc trzymać nawet w kieszeni. W zależności od klasy noży dostępne są modele tańsze lub droższe. Te pierwsze są najprostsze i najmniej trwałe – w obudowie z tworzywa sztucznego. Droższe modele mają metalową obudowę i prowadnicę ostrza oraz antypoślizgową rękojeść (w części pokrytą gumą lub tworzywem sztucznym).

Noże tapicerskie posiadają również blokadę automatyczną, która zapobiega przypadkowemu wysunięciu ostrza.

Drugim popularnym i – wbrew pozorom – dość uniwersalnym rodzajem noży technicznych są precyzyjne nożyki. Należą do nich wszystkie noże typu skalpel. Składa się na nie aluminiowy lub stalowy prosty uchwyt zakończony stabilnie osadzonym ostrzem. Skalpele mają wiele zastosowań technicznych, są wyjątkowo ostre i należy zachować ostrożność w ich użyciu, ponieważ mocowanie ostrza nie pozwala na jego schowanie.

Nożyczki – podstawowe rodzaje

Nożyczki dostępne są w wielu różnych rodzajach i posiadają sporą ilość zastosowań (nożyczki fryzjerskie, kuchenne, nożyce krawieckie ), choć ogólna konstrukcja i zasada działania pozostają we wszystkich modelach bez zmian.

Najbardziej uniwersalne spośród różnych rodzajów nożyczek są nożyce krawieckie. Nazwa określa ich pierwotne przeznaczenie, ale dzisiaj to narzędzie wykorzystywane jest właściwie wszędzie: w domu, w biurze, jako nożyczki szkolne lub techniczne we wszystkich branżach. Ten rodzaj słynie z wygodnych uchwytów, które są niezbędne przy wielogodzinnej pracy z nożyczkami w dłoni. Można przy ich pomocy wykonać wiele czynności, dobierając odpowiednią do zastosowania wielkość nożyczek.

Jak wybrać dobre nożyczki?

Dobre narzędzie jest dopasowane do potrzeb użytkownika. Jeśli jest ich więcej i są one na tyle różnorodne, że uniwersalny model nie zdaje egzaminu, warto nabyć kilka różnych – odpowiednio dostosowanych do konkretnych zadań. Na co zwracać uwagę przy wyborze nożyczek?

  • Jakość wykonania – poszczególne elementy nożyczek muszą być dobrze spasowane. Dotyczy to szczególnie ostrzy, które nie mogą poruszać się ze zbyt dużym oporem, ale również nie powinna tworzyć się pomiędzy nimi szczelina.
  • Trwałość – największy wpływ na nią ma jakość stali użytej do wykonania ostrzy i wszelkich elementów konstrukcyjnych nożyc. Nie powinny się one wyginać nawet w trakcie przecinania grubej warstwy materiału.
  • Rodzaj ostrza – w zależności od zastosowania, nożyczki posiadają ostrza różnej długości. Przykładowo nożyce dla elektryków mogą mieć krótkie ostrza, nieco przekraczające 14 cm, natomiast nożyczki uniwersalne mogą mieć ostrza dochodzące do 30 cm.
  • Kształt ostrza – uzależniony od funkcji, jaką spełniają nożyczki. Szerokie, proste ostrza doskonale nadają się do cięcia materiału. Zakrzywione, wąskie ostrza mają często nożyczki do prac precyzyjnych.
  • Rękojeść – wygoda jest zawsze ważna, ale w sytuacji, gdy nożyczki są podstawowym narzędziem pracy, ergonomia uchwytu ma szczególne znaczenie. Powinien on być dobrze wyprofilowany oraz wygodnie i stabilnie leżeć w dłoni.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.