Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Młotki

Młotek, to jedno z narzędzi z podstawowego wyposażenie skrzynki narzędziowej czy warsztatu. Nie obejdzie się bez niego ślusarz, stolarz czy murarz. Stanowi niezbędne wyposażenie brukarza, nieodzowne podczas układania kostki. Najpopularniejsze młotki ślusarskie są dostępne w szerokiej gamie wagi obuszka, dzięki czemu możemy łatwo dopasować wagę do prac przez nas wykonywanych. Gumowe młotki są niezbędne w warsztacie blacharskim, jak również wykorzystywane są podczas składania mebli. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą młotków w sklepach Leroy Merlin.

Nawigacja wg potrzeb użytkownika

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy dla Ciebie produkt? Odpowiedniej jakości, funkcji i dopasowany dokładnie do Twoich potrzeb? Wybierz opcje, które doprowadzą Cię do najlepszego rozwiązania.
Określ rodzaj wykonywanych prac

Wszystkie produkty(63)

z4
(1)
14,88 zł/ szt.
18,88 zł / szt.
21% taniej
(2)
54,90 zł/ szt.
72,90 zł/ szt.
25,90 zł/ szt.
(1)
71,90 zł/ szt.
(2)
35,90 zł/ szt.
69,90 zł/ szt.
(1)
48,49 zł/ szt.
27,90 zł/ szt.
(3)
41,90 zł/ szt.
41,49 zł/ szt.
(2)
29,49 zł/ szt.
(5)
21,49 zł/ szt.
(1)
56,90 zł/ szt.
30,99 zł/ szt.
(3)
145 zł/ szt.
(2)
21,90 zł/ szt.
(3)
29 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Jako jedno z podstawowych narzędzi młotek jest wykorzystywany w wielu branżach. Funkcjonuje wiele jego rodzajów i odmian. Tradycyjny młotek składa się z trzonka i osadzonej na nim główki; kształtem przypomina literę T. Płaska część główki to obuch, przeciwległa – rąb. Młotki różnią się wielkością, ciężarem, a także materiałem, z którego wykonano główkę. Dostępne są też młoty elektryczne oraz pneumatyczne. Jak wybrać odpowiednie narzędzie?

Rodzaje młotków

Młotek służy do rozdrabniania materiałów, wbijania gwoździ, wyrównywania, dobijania elementów, wzmacniania ich struktury itp. W zależności od kształtu główki i materiału, z którego jest wykonana, wyróżnia się m.in.:

  • młotki uniwersalne – klasyczne, o średnich wymiarach i wadze do 2 kg. Mają główkę zakończoną obuchem i przeciwległy, ścięty koniec. Są używane do podstawowych napraw;
  • młotki stolarskie – mają drewnianą główkę, często o okrągłym przekroju. Służą do prac stolarskich, np. wbijania dłuta;
  • młotki murarskie – długa, wąska, stalowa główka ułatwia rozbijanie i kruszenie różnych materiałów, usuwanie tynków etc. Są wykorzystywane do typowych prac budowlanych;
  • młotki blacharskie – lekkie i małe. Ich główka najczęściej jest wykonana z tworzywa sztucznego, gumy lub stali pokrytej gumą. Jak nazwa wskazuje, takie młotki służą do prac blacharskich: gięcia, prostowania, naciągania blachy itp.;
  • młotki ciesielskie – mają bardzo charakterystyczną końcówkę główki: podwójne „zęby”, z których jeden jest znacznie krótszy. Pozwalają one m.in. na wyciąganie gwoździ i podważanie desek. Młotki tego typu są używane w przemyśle stolarskim i na budowach;
  • młotki gumowe – mają główkę wykonaną z twardej gumy, o kwadratowym lub okrągłym przekroju. Są używane w branży budowlanej i wykończeniowej (do wyrównywania poziomu podłóg, np. podczas układania paneli).

Oprócz wymienionych typów, dostępne są także młotki kamieniarskie, brukarskie, rzeźbiarskie i inne. Wszystkie mogą różnić się wielkością.

Młotki — wielkość i waga

Najmniejsze młotki, przeznaczone do prac precyzyjnych, ważą kilka, kilkanaście dekagramów (są wykorzystywane w branży jubilerskiej, zegarmistrzowskiej, modelarskiej itp.) Największe, używane w przemyśle ciężkim – nawet ponad 20 kg. Przeciętny, duży i ciężki młot, waży około 4-5 kg, natomiast uniwersalny, do amatorskich zastosowań domowych – około 1 kg.

Młotki – rodzaj trzonka

Najpopularniejsze są trzonki wykonane z drewna, które świetnie redukują wibracje i drgania. Nowoczesne młotki mają również trzonki z włókna szklanego, kompozytu lub stali, pokrytej tworzywem sztucznym. Ono też powinno tłumić drgania (jeśli jest wysokiej jakości, młotek określa się jako antywibracyjny). Solidny trzonek jest równie istotny jak stabilnie osadzona główka. Najczęściej łączy się ją z uchwytem za pomocą pojedynczego lub podwójnego klina (stalowego lub drewnianego). Główki gumowe są mocowane do trzonka za pomocą specjalnego bolca.

Jak usprawnić pracę młotkiem?

Warto zwrócić uwagę na ergonomię i wyważenie narzędzia. Aby młotek spełniał swoje zadanie, główka nie może być za mała ani zbyt lekka. Praca wymagałby wówczas użycia dużej siły, co byłoby męczące. Należy również zwrócić uwagę na uchwyt – powinien być dobrze wyprofilowany i pokryty antypoślizgową gumą. Niektóre uchwyty mają specjalny otwór, umożliwiający powieszenie narzędzia. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest posiadanie kilku młotków, różniących się wielkością i kształtem główki. Przed zakupem zawsze warto upewnić się, że są wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.