Kamery inspekcyjne (endoskopy)
Dowiedz się więcej
Kamera inspekcyjna (endoskop) jest elektronicznym urządzeniem diagnostycznym, wyposażonym w miniaturowy obiektyw, umieszczony na końcu elastycznego przewodu. Obraz z kamery jest przekazywany do modułu z ekranem LCD. Urządzenie pozwala obejrzeć m.in. wnętrza rur, różnych mechanizmów albo zbadać inne, trudno dostępne miejsca.
Kamery inspekcyjne – rodzaje i zastosowanie
Dzięki endoskopowi można zbadać różne szczeliny i zakamarki, a także określić długość rozmaitych przewodów oraz rur. Każdy endoskop ma sondę, umieszczoną na przewodzie o określonej długości (zwykle mierzy od metra do kilkudziesięciu metrów). Przewody różnią się elastycznością. Te najsztywniejsze dobrze nadają się do badania wnętrz kominów, studni itp. Elastyczne przewody sprawdzają się z kolei podczas dokonywania inspekcji rur. Kamera umieszczona na końcu sondy zwykle jest wyposażona w diody LED, które rozświetlają obraz.
Kamery inspekcyjne różnią się budową oraz wyposażeniem.
- Endoskopy z wbudowanym wyświetlaczem – ekran i kamera są ze sobą połączone na stałe, urządzenie nie zawiera dodatkowych elementów, na które należy uważać w trakcie pracy. Korzystanie z takich kamer może być niekomfortowe (w niektórych miejscach trudniej manewruje się sondą). Z drugiej strony, zwykle dość długo pracują na jednym ładowaniu, ponieważ nie mają nadajnika i odbiornika obrazu – dodatkowych elementów, pobierających energię.
- Kamery inspekcyjne bez wbudowanego ekranu – wśród nich można wyróżnić dwa rodzaje urządzeń:
- endoskopy z bezprzewodowym wyświetlaczem – ma nadajniki i odbiorniki sygnału wideo, jest o tyle komfortowy, że ekran można postawić w dowolnym miejscu. Manewrowanie sondą jest łatwiejsze, ale bateria szybciej się wyczerpuje;
- endoskopy podłączane do innych urządzeń za pomocą złącza USB – kamery tego typu należą do najprostszych; obraz jest przekazywany do laptopa lub smartfona. Takie endoskopy zwykle są przeznaczone do okazjonalnego użytku.
Endoskopy najczęściej wykorzystuje się do kontrolowania stanu technicznego instalacji rurowych: wodociągowych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych lub kominowych. Używają ich również archeolodzy, a także mechanicy. Za pomocą kamer tego typu można wnikliwie zbadać stan techniczny silnika albo budynków, potencjalnie grożących zawaleniem. Endoskopy służą do przeszukiwania gruzowisk, sprawdzania stanu osób i zwierząt uwięzionych np. w studzienkach i kanałach, a także do lokalizowania gniazd os lub szerszeni.
Endoskopy – najważniejsze parametry
O możliwościach danej kamery inspekcyjnej decydują jej parametry techniczne. Kupując endoskop, najpierw trzeba ustalić, do jakich zastosowań będzie służył. Na co warto zwrócić uwagę?
- Długość sondy – od niej zależy zasięg endoskopu. Najdłuższe przewody mają nawet 50 m długości, dzięki czemu dobrze nadają się do sprawdzania stanu technicznego studni, kominów itp. Do zastosowań tego typu należy wybrać sondę o długości min. 10 m.
- Średnica kamery – im mniejsza kamera, tym łatwiej wkłada się ją do szczelin i otworów. Najmniejsze modele nadają się np. do wykonywania przeglądów silników. Zwykle endoskop ma kamerę o średnicy ok. 17 mm, choć równie dobrze może ona mieć zaledwie 5 mm średnicy.
- Rozdzielczość kamery – rozdzielczość kamery powinna być wyższa niż rozdzielczość ekranu. Dzięki temu wyświetlany obraz jest odpowiednio wysokiej jakości. Duże znaczenie ma także głębia ostrości – obraz powinien być ostry nawet wówczas, gdy tuż przed kamerą znajduje się jakiś obiekt.
- Bateria – jej pojemność ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy endoskop jest wykorzystywany często i intensywnie. Na jednym ładowaniu powinien pracować co najmniej przez kilka godzin.
Działanie kamery inspekcyjnej zależy również od tego, czy jest prawidłowo konserwowana i przechowywana. Często gromadzi się na niej brud, np. z instalacji kanalizacyjnych albo gruzowisk. Szczególnie należy dbać o wyświetlacz i obiektyw kamery. Te elementy powinny być zabezpieczone przed wilgocią oraz trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Po każdorazowym użyciu urządzenia, należy je dokładnie wyczyścić.