Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Siekiery, piły, noże

Piły, siekiery i kosy to narzędzia, które idealnie nadają się do sporadycznych, sezonowych prac w ogrodzie i na działce. Mobilne - można zabrać je wszędzie i nie potrzebują dostępu do prądu ani użycia paliwa w przeciwieństwie do maszyn ogrodniczych. Siekiera ogrodowa doskonale poradzi sobie z ociosaniem palika czy też porąbaniem drewna na opał. Nóż ogrodniczy pozwoli nam szybko i łatwo przyciąć gałązki drzew i krzewów, a kosa umożliwi pozbycie się wysokich traw i chwastów.

Wszystkie produkty(38)

z2
19,99 zł/ szt.
(12)
79 zł/ szt.
(7)
199 zł/ szt.
(19)
29,99 zł/ szt.
(17)
99 zł/ szt.
(1)
179 zł/ szt.
(5)
69,99 zł/ szt.
(3)
149 zł/ szt.
(6)
24,99 zł/ szt.
(5)
39,99 zł/ szt.
(1)
299 zł/ szt.
237 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Przygotowanie drewna na opał, ścinanie drzew, okrzesywanie i przycinanie gałęzi – to tylko niektóre prace sezonowe, jakie wykonujesz w ogrodzie lub na działce. Z pomocą w tych sytuacjach przyjdą ci odpowiednie narzędzia takie jak siekiery, toporki, piły i noże ogrodnicze. Zobacz, co wybrać i na co zwrócić uwagę.

Siekiera rozłupująca czy uniwersalna – co wybrać?

Budowa każdej siekiery jest podobna: składa się z trzonka i głowicy. Narzędzia różnią się jednak długością trzonka, wagą i kształtem głowicy oraz materiałem wykonania – to właśnie od nich zależy do jakich prac jest ona przeznaczona.

Siekiery dzielimy na:

  • siekiery ciesielskie – bardzo uniwersalne, wykorzystywane np. do okrzesywania drzew i do prac ogólnobudowlanych;
  • siekiery rozłupujące – jak sama nazwa wskazuje, służą do łupania pni i polan;
  • toporki – małe siekiery o wszechstronnym zastosowaniu, popularne na campingach;
  • siekieromłoty – połączenie siekiery i młota.

Siekiery ciesielskie to najczęściej spotykany w gospodarstwie domowym rodzaj tego narzędzia. Swoją popularność zawdzięczają szerokiemu zastosowaniu, ze względu na które często nazywane są siekierami uniwersalnymi. Prace budowlane, ścinanie oraz przycinanie mniejszych drzew w lesie i ogrodzie – to tylko niektóre prace, jakie możesz nimi wykonać.

Siekiery rozłupujące wyróżniają się charakterystycznym kształtem głowicy: wyprofilowane zgrubienia na ostrzu przypominają klin. Taka konstrukcja umożliwia rozłupanie pnia już jednym uderzeniem. Mają też zdecydowanie dłuższe trzonki niż siekiery ciesielskie i służą głównie do przygotowywania drewna na opał.

Toporki to tak naprawdę mniejsze siekiery, wykonane czasem z jednego kawałka metalu i zakończone ostrzem z obu stron. Dzięki swojej małej wadze są poręczne, dlatego cieszą się popularnością na biwakach i wyprawach survivalowych.

Siekieromłoty to, jak sama nazwa wskazuje, narzędzia będące połączeniem siekiery i młota. Mają wzmocniony obuch (tylna część głowicy), w który można uderzać innym narzędziem – wtedy ostrze pełni rolę klina i rozłupuje drewno. Obuchem można też pracować jak dużym młotem, np. podczas burzenia konstrukcji. Siekieromłoty przeznaczone są do ciężkich prac budowlanych, ogrodowych oraz rozłupywania grubych pni.

Jak wybrać siekierę?

Zanim wybierzesz siekierę, określ jej główne potencjalne zastosowanie. Jeśli potrzebujesz uniwersalnego narzędzia, kup siekierę ciesielską lub toporek. Jeżeli ma ci służyć do łupania polan i pni, zdecyduj się na siekierę rozłupującą. Do ciężkich prac w ogrodzie i na budowie wybierz natomiast siekieromłot.

Bardzo duże znaczenie ma długość trzonka i materiał, z jakiego jest wykonany. Długość należy dobrać do długości ręki i wzrostu użytkownika. Jak to zrobić? Oto jeden ze sposobów jak dobrać długość siekiery. Chwyć narzędzie zaraz pod głowicą, a trzonek (rękojeść) skieruj w stronę klatki piersiowej – powinien się kończyć mniej więcej w okolicy barku. Rękojeść może być wykonana z drewna lub z rozmaitych tworzyw sztucznych. Najlepszym wyborem będzie trzonek z włókna szklanego, które jest lekkie, wytrzymałe i nie wymaga konserwacji.

Kolejna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to kształt i waga głowicy. Ciężar dobierz tak, aby móc swobodnie operować narzędziem. W tym celu chwyć siekierę za koniec rękojeści i spróbuj podnieść ostrze do góry, używając wyłącznie bicepsa oraz mięśni przedramienia i nadgarstka – bark musi być nieruchomy. Kształt głowicy wiąże się ściśle z zastosowaniem: siekierka uniwersalna ma szersze ostrze i cieńszą głowicę, natomiast siekiera rozłupująca charakteryzuje się węższym ostrzem i grubszą, wyprofilowaną głowicą.

Dobra siekiera powinna przetrwać wiele lat, jednak zwróć też uwagę na gwarancję, jaką zapewnia producent. Duże znaczenie ma również marka. Siekiera Fiskars jest trwała i wykonana z nowoczesnych materiałów, jednak wiąże się to z wyższym kosztem. Siekiera Geolia łączy w sobie natomiast trwałość wykonania z korzystną ceną.

Piły ogrodnicze i sadownicze

Różnego rodzaju piły ogrodnicze i sadownicze służą do przycinania drzew. Dzięki nim bez problemu uporasz się z suchymi gałęziami lub chorymi konarami drzew. Dostępne są piły sadownicze:

  • proste – składające się z rękojeści i stałego ostrza,
  • składane – zbudowane z rękojeści i ostrza chowanego w uchwyt,
  • na wysięgniku – połączenie piły prostej lub składanej z trzonkiem.

Każdy z wymienionych rodzajów ma swoje zalety. Piła ogrodowa prosta charakteryzuje się nieskomplikowaną konstrukcją, a stałe połączenie ostrza i uchwytu zapewnia dużą trwałość. Piła składana jest bardzo poręczna i łatwa w przechowywaniu: w każdej chwili możesz schować ostrze i bezpiecznie przetransportować ją w wybrane miejsce pracy. Piła na wysięgniku umożliwia natomiast wygodne przycinanie wysoko położonych gałęzi – bez użycia drabiny.

Noże ogrodnicze

Nóż to uniwersalne narzędzie przydatne w wielu sytuacjach. Typowy nóż ogrodniczy, tzw. okulizak, posiada wyprofilowane ostrze ułatwiające cięcie i nacinanie roślin, wykorzystasz go więc w ogrodzie podczas prac sezonowych, np. przy szczepieniu i rozmnażaniu roślin. Poręczny nóż uniwersalny sprawdzi się przede wszystkim w warsztacie, na campingu oraz podczas wyprawy do lasu. Dostępny jest w wersji składanej (przypominającej scyzoryk) i prostej (podobnej do noża kuchennego).

Kupując nóż, zwróć uwagę, czy w komplecie dołączone są akcesoria takie jak ostrzałka do noży i siekier oraz pochwa. Ostrzałka znacznie ułatwi ostrzenie – zrobisz to szybciej i prościej niż przy użyciu tradycyjnego pilnika. Pochwa pomoże z kolei utrzymać ostrze w dobrym stanie oraz zabezpieczy je podczas transportu.