Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Serie narzędzi i narzędzia drobne

Przy wyborze sprzętu do ogrodu warto zwrócić uwagę na serie narzędzi ogrodniczych. Takie rozwiązanie gwarantuje dopasowanie i praktyczne zastosowanie do wszystkich prac ogrodniczych. Oprócz dużych narzędzi ogrodniczych z trzonkiem do uprawy roślin niezbędne są drobne narzędzia takie jak: łopatki, grabki czy widełki. Możemy sami skomponować komplet narzędzi w zależności od potrzeb lub zakupić gotowy zestaw.

Wszystkie produkty(124)

z7
2,88 zł/ szt.
4,88 zł / szt.
40% taniej
(2)
2,88 zł/ szt.
4,88 zł / szt.
40% taniej
14,88 zł/ szt.
20,88 zł / szt.
28% taniej
19,99 zł/ szt.
(2)
14,99 zł/ szt.
14,99 zł/ szt.
(3)
14,99 zł/ szt.
(2)
14,99 zł/ szt.
(2)
19,99 zł/ szt.
19,99 zł/ szt.
(2)
29,99 zł/ szt.
(1)
27,99 zł/ szt.
(1)
24,99 zł/ szt.
(3)
14,99 zł/ szt.
14,99 zł/ szt.
19,99 zł/ szt.
19,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Łopatka, pazurki, grabki i widełki to przyrządy, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie, ale z racji niewielkich gabarytów można ich także używać do przesadzania roślin w mieszkaniach lub na balkonach i tarasach. Te czynności wykonuje się często w niewygodnej pozycji, dlatego można zastosować nakolanniki lub specjalne klęczniki, by zwiększyć komfort pracy. Dzięki nim damy wytchnienie kolanom podczas wielogodzinnych nasadzeń roślin. Które z drobnych narzędzi ogrodniczych mogą okazać się niezbędne?

Najbardziej potrzebne drobne narzędzia ogrodnicze

Aerator

Aerator to niewielkie nakładki z kolcami mocowane do spodu butów, których używa się w celu spulchnienia oraz napowietrzenia gleby. Te czynności wpływają na zwiększenie stymulacji trawnika do wzrostu. Dzięki nim życiodajne składniki, takie jak tlen i woda, szybciej przedostają się do wnętrza gleby. Aerator stosuje się przede wszystkim po zakończeniu okresu zimowego w ogrodzie, by niejako „rozluźnić” glebę i wspomagać wzrost trawy. Po kilku mroźnych miesiącach narażony na niskie temperatury i wilgoć trawnik potrzebuje dodatkowego wsparcia i usunięcia martwej tkanki. Aeracja gleby nie musi być jednak zabiegiem jednorazowym. Regularnie przeprowadzana w okresie wiosenno-letnim pozwoli utrwalić efekt napowietrzenia gleby i da większą swobodę wzrostu ogrodowym roślinom. Główna część aeratora to kilkucentymetrowe, stalowe kolce przytwierdzane do wkładek, które następnie mocuje się do ogrodniczych butów. Przechadzanie się w nich po trawniku (na przykład podczas koszenia) pozwoli utworzyć wiele otworów, przez które powietrze dostanie się do gleby. Jednak nie tylko powietrze będzie miało lepszy dostęp do zbitej i nadwyrężonej po zimowych miesiącach gleby, łatwiej wnikną tam również wszelkie nawozy oraz woda, które będą stymulować wzrost roślin. Dzięki tym zabiegom murawa stanie się mocniejsza i bardziej odporna na deptanie. Dodatkową korzyścią z przeprowadzanej aeracji jest pozbycie się chwastów z trawnika przy minimalnym udziale środków chemicznych. Mocniejsza i bujniejsza trawa z silnym systemem korzeniowym nie daje przestrzeni do rozwoju chwastów i zdominuje je.

Aeracji ogródka nie musimy przeprowadzać co tydzień. Minimum zabiegów do wykonania w sezonie to dwa – tuż po zimie oraz po zakończeniu sezonu, przed nadejściem chłodniejszych dni. Zanim się do tego zabierzemy, trawę należy skosić do 3 centymetrów, podlać i poczekać, aż woda wsiąknie w ziemię. Powierzchnia trawnika musi być sucha. Należy podkreślić, że aerację można wykonywać dopiero od kolejnego sezonu po założeniu trawnika w ogrodzie.

Grabki

To narzędzie nieodzowne przy pieleniu grządki i spulchnianiu ziemi. W zależności od rodzaju sprzętu firmy Geolia dostępnego w Leroy Merlin sklep udziela na nie 2, 5 lub 10 lat gwarancji. Kiedy ogród jest nieduży i nie wymaga bardzo intensywnych prac, wtedy wystarczy zaopatrzyć się w drobne grabki do grządek i rabat. Dzięki sztywnym, długim i gęsto rozmieszczonym zębom grabki umożliwiają dokładne zbieranie filcu oraz nawet najmniejszych zanieczyszczeń z pielęgnowanej powierzchni. Ponadto ich funkcją jest wyrównywanie podłoża po spulchnianiu i pieleniu. Co prawda, użycie ich wymaga niekiedy wkładu energii i najczęściej zastosowania zabezpieczeń na kolana, jednak potrafi bardzo ułatwić prace porządkowe w ogrodzie.

Łopatka

To niedrogie, proste narzędzie, które nadaje się do drobnych prac w ogrodzie oraz do przesadzania roślin w mieszkaniu i w skrzynkach balkonowych. Świetnie sprawdza się również przy wykopywaniu i pozbywaniu się chwastów, a także przekopywaniu ziemi w trudniej dostępnych miejscach ogrodu. Łopatka poradzi sobie też z wykopywaniem otworów w twardej ziemi. Jest niezbędna do dołowania cebul kwiatowych. Na sprzęt marki Geolia sklep Leroy Merlin udziela 2, 5 lub 10 lat gwarancji. Cechuje go dobra jakość, ponieważ głowica łopatki jest zbudowana ze stali lub stali nierdzewnej. Na niektórych głowicach łopatek można spotkać miarkę, dzięki czemu z łatwością określisz głębokość sadzenia lub odmierzysz rozstaw sadzonych roślin.

Motyczka

Dostępne w Leroy Merlin motyczki są wyposażone dodatkowo w widełki. Służą jako podstawowe narzędzie do pielenia grządek, ręcznego spulchniania, rozluźniania oraz napowietrzania podłoża. Ponadto umożliwiają tworzenie małych rowków w ziemi, do których następnie trafią nasiona. Motyczka to przyrząd idealny do precyzyjnych prac. Wykonana ze stali nierdzewnej, z plastikowym uchwytem, przyda się także do usuwania chwastów z ogrodu.

Pazurki

Żeby spulchnić glebę w rabatach lub wyrwać z nich chwasty, trzeba zaopatrzyć się w pazurki o odpowiedniej ergonomii. Należy upewnić się, czy uchwyt będzie dobrze dopasowany do naszej dłoni. Dzięki temu mniej się zmęczymy, a praca będzie łatwiejsza. Są nieco delikatniejsze od motyki, więc świetnie sprawdzą się podczas wykonywania precyzyjnych prac na niewielkich powierzchniach. W Leroy Merlin pazurki można zakupić samodzielnie lub w zestawie z motyczką.

Pikownik

To metalowy szpikulec, dzięki któremu łatwo wykonamy otwory w glebie do umieszczenia małych sadzonek wymagających pikowania (np. sałaty) lub sadzenia dużych nasion np. fasoli, groszku czy nasturcji. Jest funkcjonalny i łatwy w użyciu.

Sadzarka

To wykonane ze stali i plastiku narzędzie, które ułatwia wkopywanie cebulek kwiatowych. Sadzarka dostępna w sklepach Leroy Merlin posiada głowicę o szerokości 7 centymetrów. Jeśli chcemy uchronić nasze cebulki przed gryzoniami (np. nornicami), to warto dodatkowo zaopatrzyć się w specjalny koszyk do cebul.

Widełki

To kolejne z drobnych narzędzi ogrodniczych służących do przesadzania roślin i spulchniania podłoża. Widełki w niewielkiej wersji do ogrodu stanowią połączenie niedużego trzonka i wyposażonej w kilka ostrych zębów głowicy. Na pewno przydadzą się posiadaczom niewielkich ogródków.

Zbieraczka

To inaczej zrywak do owoców, czyli płócienny woreczek zakończony koroną z „zębów”, dzięki którym łatwiej sięgać po rosnące poza zasięgiem ręki owoce. Zbieraczkę można nasadzić na wysięgnik dowolnej długości i tym samym zwiększyć jej zasięg o kilka metrów. Możemy wówczas sięgnąć po owoce trudno dostępne nawet bez drabiny, które rosną wysoko na drzewie.

Część wymienionych wyżej drobnych narzędzi ogrodniczych dostępnych jest w sklepach Leroy Merlin w poręcznych zestawach:

  • widełki, łopatka, motyczka/grabki,
  • łopatka, grabki – zestaw mikronarzędzi niezbędnych do wykonywania „lasu w słoiku”, czyli roślin, które sadzi się w szklanych pojemnikach różnej wielkości. Oba przedmioty wykonane są z metalu, mają bardzo wąską głowicę oraz długi, teleskopowy uchwyt na kilkadziesiąt centymetrów;
  • łopatka, wycinak, sekator, rękawice.

Nakolanniki, by ulżyć zmęczonym nogom

Kilkugodzinna codzienna praca w ogrodzie, nawet jeśli sprawia ogromną przyjemność, może przyczyniać się do odczuwania różnego rodzaju bólu. Spędzanie czasu w pozycjach wymuszonych, na klęczkach, bezpośrednio na ziemi, bez żadnej izolacji, może sprowadzić na nas również problemy zdrowotne. Dlatego wśród drobnych narzędzi ogrodniczych dostępnych w ofercie Leroy Merlin warto zwrócić uwagę na nakolanniki wykonane z różnego rodzaju materiałów. W naszym asortymencie znajdują się m.in. nakolanniki z pianki poliuretanowej, plastiku, gumy czy twardszych materiałów. Niektóre posiadają też wkładki żelowe. Dobry ochraniacz na kolana przede wszystkim musi być wygodny. Nie może też ograniczać ruchów.

Wysokiej klasy nakolanniki i innego rodzaju ochraniacze na nogi powinny spełniać normy BHP. Stabilność zapewniają im elastyczne paski, które można regulować za pomocą rzepów. Do najbardziej wytrzymałych należą nakolanniki żelowe. Choć są stosunkowo miękkie, pozostają bardzo odporne na trwałe odkształcenia. Nakolanniki są również dostępne jako wkładki do kieszeni odzieży BHP. Zamiast nakolanników można wybrać inną formę ochrony kolan. Zamiennikami mogą być podkładki lub maty wykonane z elastycznych materiałów. Dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego można na nich swobodnie klęczeć. Wykorzystuje się je do nieco krótszych prac. Na wielogodzinne klęczenie najlepiej zapewnić sobie wygodne nakolanniki. Jak sugerują eksperci, nie warto w pracach ogrodowych korzystać z nakolanników wykorzystywanych przez sportowców. Są one wykonane z innego rodzaju materiałów, pełnią inne funkcje i nie nadają się do wielogodzinnej eksploatacji.