Prace w ziemi

Szpadel, łopata, saperka, widły i inne narzędzia do kopania, wiercenia i pracy w ziemi to niezbędne wyposażenie każdego działkowca lub posiadacza ogrodu. Każde z tych narzędzi ma nieco inne zastosowanie, ułatwiające określone czynności. W sklepach Leroy Merlin znajdziemy szeroki asortyment sprzętu do prac ogrodowych, dzięki którym hobby stanie się prawdziwą przyjemnością, a wysiłek w nie włożony nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.

Szpadle, łopaty, a nawet kilofy to tylko część narzędzi ogrodniczych dostępnych w sklepach Leroy Merlin. W bogatym asortymencie każdy znajdzie przyrządy odpowiadające jego potrzebom. Ważne, żeby narzędzia były trwałe i ergonomiczne. Jeśli nie wiemy dokładnie, jakich narzędzi potrzebujemy do konkretnej pracy, możemy poprosić wykwalifikowanego pracownika o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu.

Szpadle, saperki i łopaty – podobieństwa i różnice

Szpadle, podobnie jak łopaty, są niezbędnym sprzętem w ogrodzie każdego, kto chce przeznaczyć kawałek ziemi pod uprawę lub cele rekreacyjne. Szpadel, saperka i łopata wyglądają podobnie i często są mylone przez amatorów dlatego podpowiadamy, na czym polegają różnice w ich budowie i zastosowaniu.

  • Szpadle i saperki mają głowicę z łukową powierzchnią zakończoną u dołu ostrymi krawędziami, dzięki którym łatwiej jest nam się wbić w ziemię bez konieczności użycia dodatkowej siły. Górna, pozioma krawędź jest w nich wygięta w taki sposób, aby można było oprzeć o nią stopę i dociążyć narzędzie w czasie kopania. Szpadel różni się od saperki długością trzonka. W szpadlu jest on długi, a w saperce krótki, niekiedy składany, dzięki czemu nie ma problemu z przechowywaniem lub przewożeniem narzędzia.
  • Klasyczna łopata składa się z tzw. szufli i trzonka zakończonego uchwytem w kształcie litery T (wersja prostsza) lub D (wersja wygodniejsza). Są też trzonki proste, bez uchwytu. Łopatą możemy przerzucać wszystko to, co wcześniej wykopaliśmy. Ułatwia też przerzucanie sypkich materiałów np. piasku, węgla, kruszywa, soli drogowej lub śniegu.

 

Saperka i szpadel – rodzaje narzędzi do kopania.

Szpadle i saperki w swojej kategorii grupowej nieco się od siebie różnią budową oraz zastosowanymi materiałami. W przypadku szpadli cena zależy od rodzaju sprzętu, jego wykończenia oraz marki producenta. Dostępne są następujące rodzaje:

  • szpadle proste – ich głowice są wykonane ze stali, podobnie jak trzonki, choć te mogą być także drewniane. Cechą charakterystyczną szpadla prostego jest kształt głowicy, który przypomina kwadrat z zaostrzonymi krawędziami. Tego typu sprzęt nadaje się do kopania grządek, powierzchni trawiastych lub torfu. W sklepach Leroy Merlin dostępne są dwa rodzaje takich narzędzi:
  • klasyczne szpadle proste – mają trzonek z drewnianym uchwytem i głowicę wykonaną ze stali. Są przeznaczone do wykonywania lekkich prac, np. porządkowania grządek. Koniec trzonu szpadla ma kształt litery T, który łatwo jest chwycić;
  • szpadle z ergonomicznym trzonkiem – są zbudowane w całości ze stali, co czyni je wyjątkowo odpornymi na większość cięższych prac w przydomowym ogrodzie. Specjalnie wyprofilowany trzonek zwiększa wygodę pracy, odciąża kręgosłup i ręce nawet podczas wielogodzinnego kopania. Kąt nachylenia trzonka naśladuje naturalny ruch dłoni;
  • szpadle ostre – mają głowice wyprofilowane w łuk i mocno zaostrzone dolne krawędzie w kształcie litery U lub V, które ułatwiają pracę w ziemi, zwłaszcza gdy jest ona dość zbita i twarda. Są wykonane z stali hartowanej, co zwiększa ich wytrzymałość i trwałość oraz zapewnia komfort podczas pracy. Niektóre modele są specjalnie wzmocnione przetłoczeniami. Podobnie jak szpadle proste, mogą mieć trzonek drewniany lub stalowy, prosty lub wyprofilowany (wygodniejszy w obsłudze).

 

Oprócz szpadli w sklepach Leroy Merlin dostępne są także saperki, czyli składane szpadelki, które zmieszczą się nawet na bardzo małej przestrzeni. Zbudowane są ze stali, która została poddana procesowi hartowania. Ich trzonki pokryte są gumą, co daje pewność, że uchwyt nie wyślizgnie się nam z rąk podczas pracy.

Łopata i szufla – akcesoria do porządkowania terenu

Łopaty służą głównie do przerzucania materiałów sypkich lub kopania miękkiej ziemi. Duże sprawdzą się się również do przerzucania węgla oraz na budowach – do załadunku kruszyw, mieszania mas betonowych i zapraw. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje łopat:

  • łopaty uniwersalne – ich głowice mają płaską podstawę i krawędzie boczne wygięte w taki sposób, by ograniczyć spadanie zawartości. Głowice oraz trzonki wykonane są ze stali wysokiej jakości. Wygodne uchwyty w kształcie litery D zapewniają stabilne trzymanie narzędzia. Jedna sztuka to wydatek kilkudziesięciu złotych, ale łopata jest warta swojej ceny. Narzędzia tego rodzaju to oferta skierowana do osób, które mają duże wymagania i chcą kupić solidny sprzęt w przystępnej cenie. Łopaty takie dobrze się sprawdzają do przenoszenia ziemi i kruszyw oraz mieszania i załadunku mas betonowych;
  • klasyczne łopaty piaskowe – wykorzystywane również na budowach, służą do przerzucania drobnych materiałów sypkich, ziemi, żwiru i kruszywa. Mają drewniane trzonki oraz trwałe głowice wykonane ze stali. Są lekkie i poręczne.

 

Sklepy Leroy Merlin oferują także spory wybór szufli lub mniejszych szufelek o różnym przeznaczeniu. Większość z nich służy do przenoszenia różnorodnych materiałów z miejsca na miejsce. Można spotkać również takie, którymi bez problemu pozbędziemy się zalegającego przed domem ciężkiego śniegu.

 

W ofercie Leroy Merlin dostępne są szufelki metalowe. Mają stalowe głowice i drewniane trzonki. Poszczególne modele różnią się między sobą szerokością szufli. Szersze, znakomicie nadają się do przesadzania lub sadzenia kwiatów i roślin. Można je również wykorzystać  do zgarniania śmieci oraz innych lekkich prac porządkowych. Węższe z kolei, wykorzystuje się do wybierania popiołu z pieców lub kominków oraz do drobnych prac ogrodniczych. Małe szufelki są szczególnie polecane posiadaczom niewielkich przydomowych ogródków oraz działkowcom.

Widły – w jakim celu się ich używa i jakie są rodzaje?

Widły to sprzęt wykorzystywany do ręcznych prac gospodarskich. Ich specyficzna budowa pozwala na wzruszanie podłoża bez konieczności użycia dużej siły. Dzięki temu przydają się do wykopywania ziemniaków, sadzenia roślin, użyźniania i spulchniania gleby, pielenia chwastów i innych prac porządkowych. Sprawdzają się także jako sprzęt rolniczy (np. widły do obornika). Na rynku narzędzi ogrodowych jest wiele modeli wideł, które różnią się od siebie materiałem wykonania i trwałością, rozstawem zębów, długością i ergonomią trzonka oraz wagą. Im lepiej wyprofilowany i lżejszy trzonek, tym mniej wysiłku trzeba włożyć w wykonywaną pracę. Oferta Leroy Merlin obejmuje:

  • widły do kopania – są wykonane ze stali hartowanej, która została poddana walcowaniu. Są odporne na złamania i zniekształcenia, dlatego poleca się je do prac ciężkich. Zęby wideł są nieco spłaszczone i masywne. Trzonek wideł ogrodowych przeznaczonych do kopania najczęściej wykonany jest ze stali a uchwyt z plastiku, ale pokrywa go guma PVC, dzięki czemu narzędzie nie wyślizguje się z rąk;
  • widły gospodarcze – mają głowicę wykonaną ze stali, ale jej zęby są nieco węższe i delikatniejsze niż w widłach do kopania. Mogą mieć trzonek stalowy, lekko wyprofilowany lub drewniany. Wybór leży po stronie konsumenta, jednak bardziej odporne są te wykonane z hartowanej stali.

 

Świder – co to takiego i do czego się go używa?

Świder ręczny jest narzędziem ogrodowym umożliwiającym swobodne wykonanie dziur w podłożu. Dzięki świdrom sadzenie drzewek i krzewów, zwłaszcza o długich korzeniach jest łatwiejsze i nie wymaga wkładania wysiłku w kopanie łopatą. Narzędzia tego typu wykorzystuje się też do wykonywania odwiertów w ziemi. Doskonale sprawdzają się do przygotowania wgłębień do osadzania i montażu słupków ogrodzeniowych. Do dużych odwiertów polecane są świdry spalinowe bądź elektryczne, które wiercą większe dziury w podłożu i pracują efektywniej. Jeśli nie mamy potrzeby kupowania świdra spalinowego, możemy go wypożyczyć. Lepiej mieć jednak swój własny, ręczny, który przyda się w razie potrzeby.

W ofercie Leroy Merlin dominują świdry glebowe ręczne, które kształtem przypominają literę T. Są zbudowane z podłużnego trzonka, w którego dolnej części znajduje się główka czyli dość długa spiralna końcówka z łopatkami poszerzającymi wiercony otwór. U góry urządzenia znajduje się poprzecznie rozmieszczony uchwyt z dwoma rączkami. Ponieważ świdry są przeznaczone do ciężkich prac w ziemi, muszą być wytrzymałe. Zarówno trzonek, jak i główkę świdra produkuje się ze stali poddanej procesowi hartowania i walcowania, dzięki czemu są one odporne na uszkodzenia i złamania. Każdy świder ma wysokość około 106 cm i rączkę o długości 90 cm. Dostępne modele różnią się między sobą średnicą główki, a co za tym idzie średnicą wykonywanego otworu. W sprzedaży są obecnie świdry o średnicy główki 10, 15 oraz 20 cm. Przed zakupem warto zastanowić się, do czego takie narzędzie jest nam potrzebne. Wywiercenie zbyt dużych otworów może stanowić problem, ponieważ końcówki świdra będą się plątać pomiędzy korzeniami roślin.

Jak działa świder do ziemi? Użytkowanie tego narzędzia jest bardzo proste i nie wymaga dodatkowych umiejętności. Sprzęt umieszcza się w ziemi tam, gdzie planujemy wykonać odwiert, i kręcimy jego rączką zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Świder zagłębia się w podłożu, a pozostałości ziemi są gromadzone na powierzchni. Wyciągnięcie świdra z gleby wymaga trochę siły, zwłaszcza gdy otwór jest głęboki, ale można sobie z tym poradzić. Na pewno praca z użyciem świdra zapewnia większy komfort pracy niż ręczne wykopywanie dołków.

Kilof – przydatny do ciężkich prac

Kilof to jedno z narzędzi ogrodniczych przystosowanych do rozdrabniania. Można nim rozbijać bardzo twarde podłoże, np. duże okruchy skalne lub zbite grudki ziemi. Kilofy są mało znane w ogrodnictwie, częściej kojarzy się je z górnictwem i przemysłem budowlanym. Nie zaszkodzi jednak, aby choć jeden znalazł się w prywatnym komplecie sprzętów ogrodniczych. W przeszłości kilofy miały różne przeznaczenie. Innych używano do rozbijania skał, innych do tworzenia niewielkich wrębów. Obecnie ich budowę udoskonalono i można kupić uniwersalne narzędzia tego rodzaju. Kilofy stosuje się także w kamieniarstwie, dlatego zna je każdy, kto choć przez chwilę pracował w tej branży.

Kilofy przypominają nieco młoty, ale są trochę inaczej zbudowane. Ich podstawą jest drewniany trzonek, który w górniczym slangu nazywa się styliskiem. W górnej części trzonka umieszczony jest zakrzywiony klin lub proste ostrza po bokach. Są one wykonane ze stali odpornej na uszkodzenia i złamania, więc nadają się do ciężkich robót. Kilofy z jednym ostrzem nazywa się oskardami, a te z dwoma to po prostu kilofy dwustronne.

W sklepach Leroy Merlin dostępne są kilofy dwustronne z drewnianym trzonkiem o długości 90 cm i ostrzem ze stali hartowanej, która jest dodatkowo wzmocniona. Doskonale nadają się do prac w ogrodzie. Można nimi usuwać kamienie, kopać w ziemi lub poskromić wrastające korzenie drzew czy roślin. Tego typu narzędzie to zakup na długie lata. Przystępna cena (ok. kilkudziesięciu złotych) pozwala zaoszczędzić pieniądze na resztę niezbędnego wyposażenia ogrodniczego.