Prace w ziemi
Dowiedz się więcej
Szpadle, łopaty, a nawet kilofy to tylko część narzędzi ogrodniczych dostępnych w sklepach Leroy Merlin. W bogatym asortymencie na pewno znajdziemy przyrządy odpowiadające naszym potrzebom. Ważne, aby narzędzia były trwałe i ergonomiczne. Jeśli nie wiemy dokładnie, jakiego sprzętu potrzebujemy do konkretnej pracy, możemy poprosić wykwalifikowanego pracownika o pomoc w doborze.
Saperka i szpadel – narzędzia do kopania
Szpadle i saperki są niezbędnym sprzętem do kopania dla każdego, kto chce przeznaczyć kawałek ziemi pod uprawę lub rabaty z roślinami ozdobnymi. Mają mocną, wytrzymałą głowicę i stosunkowo krótki trzonek. Urządzenia nieco różnią się między sobą kształtem i wyglądem głowicy oraz wielkością. Ze względu na wygląd wyróżniamy dwa rodzaje szpadli – proste (z lekko zaokrągloną dolną krawędzią) lub ostr e (z dolną krawędzią w kształcie litery V), które ułatwiają wbicie szpadla w ziemię bez nadmiernego wysiłku. W obu rodzajach górna, pozioma krawędź jest wygięta w taki sposób, aby można było oprzeć o nią stopę i dociążyć narzędzie w czasie kopania.
Materiał i trwałość. Głowica szpadli i saperek najczęściej wykonane są ze stali hartowanej, co zwiększa ich wytrzymałość podczas ciężkich prac. Niektóre modele mogą mieć głowice z tzw. stali borowej, dzięki czemu narzędzie jest jeszcze wytrzymalsze na złamania, odkształcenia i uszkodzenia. Głowice mogą być dodatkowo wzmacniane wyprofilowanymi wgłębieniami i tłoczeniami, które zwiększają sztywność i trwałość narzędzia.
Szpadle to sprzęt przeznaczony do kopania grządek, rabat, powierzchni trawiastych. W zależności od modelu, rodzaju stali i zastosowanych wzmocnień mogą być wykorzystywane do prostych prac ogrodniczych w niezbyt twardym gruncie (proste szpadle ze zwykłej stali), a także do cięższych prac w dość zbitej i twardej ziemi (głowice z wyższych gatunków stali i modele ze wzmocnieniami). Można nimi przekopywać podłoże w celu spulchnienia, przygotowywać wgłębienia pod sadzone rośliny, słupki lub elementy małej architektury, a także wykopywać drzewka, krzewy czy byliny w celu ich przesadzenia.
Saperki przydają się do kopania dołków, odkopywania samochodów w okresie zimowym lub do różnego rodzaju prac związanych z biwakowaniem. Są nieco krótsze od szpadli, a niektóre można dodatkowo składać, więc są poręczne. Z powodzeniem zmieszczą się nawet na bardzo małej przestrzeni i można zabierać je w teren (na biwaki czy wyprawy survivalowe).
Wybór pomiędzy szpadlem a saperką zależy od indywidualnych potrzeb. Ważny jest także rodzaj pracy, który chcemy wykonać przy pomocy tego narzędzia. Cena urządzenia zależy od rodzaju sprzętu, zastosowanego materiału i jego wykończenia oraz marki producenta. W sklepach Leroy Merlin dostępne są:
- szpadle proste – cechą charakterystyczną jest kształt głowicy, który przypomina prostokąt, niekiedy z lekko zaokrągloną dolną krawędzią. Głowice w poszczególnych modelach różnią się szerokością, co pozwala dopasować szpadel do indywidualnych potrzeb;
- szpadle ostre – ich dolne krawędzie ułożone w szpic ułatwiają pracę w ziemi, zwłaszcza gdy jest ona dość zbita, gliniasta i twarda. Ostre krawędzie ułatwiają także przecinanie korzeni roślin;
- saperki – są bardzo wytrzymałe i poręczne.
Łopata i szufla – akcesoria do porządkowania terenu
Duże łopaty i szufle służą najczęściej do przerzucania, mieszania lub załadunku miękkiej ziemi, kompostu, materiałów sypkich takich jak zboże, piasek, kruszywo, węgiel, a także mas betonowych. Ich głowice mają dość płaską podstawę i krawędzie boczne wyprofilowane w taki sposób, by ograniczyć spadanie zawartości. Mniejsze szufelki służą głównie do prac porządkowych, usuwania żużlu i popiołu z palenisk pieców na paliwo stałe lub kominków, a także do nabierania lub przerzucania sypkich produktów spożywczych, owoców i warzyw. W naszych sklepach dostępnych jest kilka modeli łopat i szufli, które różnią się między sobą szerokością głowicy, materiałem wykonania oraz marką. Łopaty i szufle, podobnie jak szpadle i saperki, mogą być wykonane z różnych gatunków stali, najczęściej hartowanej i mieć dodatkowe wzmocnienia, które zwiększają sztywność i trwałość narzędzi. W asortymencie znajdziemy:
- łopaty uniwersalne – sprawdzą się na budowach np. podczas załadunku lub mieszania materiałów sypkich, kruszyw, mieszania mas betonowych i zapraw;
- łopaty piaskowe – ich zaletą jest trwałość i lekkość, dzięki której zapewniają komfort pracy. Łopaty piaskowe wykorzystuje się głównie w rolnictwie i ogrodnictwie. Nadają się do przerzucania kamieni, węgla, kompostu oraz mieszania zboża;
- mniejsze szufle i szufelki o różnym przeznaczeniu. Mają znacznie mniejsze wymiary głowic niż klasyczne łopaty i szufle, a także znacznie krótsze trzonki. Większość z nich służy do wyrzucania śmieci, lekkich prac porządkowych i przenoszenia różnorodnych materiałów.
Można spotkać również szufle , którymi bez problemu pozbędziemy się zalegającego przed domem ciężkiego śniegu.
Widły – w jakim celu się ich używa i jakie są rodzaje?
Na rynku narzędzi ogrodowych jest wiele modeli wideł, które różnią się od siebie masywnością i trwałością, rozstawem i kształtem zębów, długością, a także wagą. Pod kątem materiału głowicy – widły mogą być wykonane z różnych rodzajów stali, która dodatkowo może być poddana procesowi walcowania i hartowania. Walcowanie i hartowanie zwiększają w odporność na złamania i zniekształcenia oraz wydłużają żywotność narzędzi. Oferta naszych sklepów obejmuje:
- widły do kopania – są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dlatego poleca się je do prac ciężkich. Ich zęby są masywne i nieco spłaszczone. Widły do kopania są pomocne przy mieszaniu kompostu, przekopywaniu, spulchnianiu i użyźnianiu gruntu, pieleniu chwastów i innych pracach porządkowych. Sprawdzają się także jako sprzęt do wykopywania roślin korzeniowych, ziemniaków czy przesadzania krzewów;
- widły gospodarcze – są wytrzymałe na złamania i zniekształcenia, a ich zęby są nieco węższe i bardziej sprężyste niż w widłach do kopania. Wideł gospodarczych używa się w rolnictwie np. do przerzucania siana lub mieszania kompostu.
Świder – co to takiego i do czego się go używa?
Świder ręczny jest narzędziem ogrodowym umożliwiającym swobodne wykonanie otworów w podłożu. Dzięki świdrom sadzenie drzewek i krzewów, zwłaszcza o długich korzeniach, jest łatwiejsze i nie wymaga wkładania wysiłku w kopanie szpadlem. Narzędzia tego typu wykorzystuje się też do wykonywania odwiertów w ziemi, kiedy trzeba np. zamontować słupki ogrodzeniowe. Do dużych odwiertów polecane są świdry spalinowe, które wiercą większe dziury w podłożu i pracują efektywniej. Jeśli nie mamy potrzeby kupowania takiego, możemy go wypożyczyć. Najlepiej mieć jednak swój własny, ręczny, który przyda się w razie potrzeby.
W ofercie Leroy Merlin dominują świdry glebowe ręczne, które kształtem przypominają literę T. Są one zbudowane z podłużnego trzonka, w którego dolnej części znajduje się głowica, czyli dość długa spiralna końcówka z łopatkami poszerzającymi wiercony otwór. U góry urządzenia znajduje się poprzecznie rozmieszczony uchwyt z dwoma rączkami. Ponieważ świdry są przeznaczone do ciężkich prac w ziemi, muszą być wytrzymałe. Zarówno trzonek, jak i głowicę świdrów najczęściej produkuje się ze stali poddanej procesowi hartowania, a w niektórych modelach także walcowania. Dzięki temu są one odporne na uszkodzenia i złamania. Większość świdrów ma wysokość około 100 cm, a długość rączki około 90 cm. Dostępne modele różnią się między sobą średnicą głowicy, a co za tym idzie średnicą wykonywanego otworu. Najbardziej popularne są świdry o średnicach głowic 10, 15 i 20 cm. Przed zakupem warto zastanowić się, do czego takie narzędzie będzie nam potrzebne. Wywiercenie zbyt dużych otworów może stanowić problem, ponieważ łopatki świdra będą się plątać pomiędzy korzeniami roślin.
Jak działa świder do ziemi? Użytkowanie tego narzędzia jest bardzo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności. Sprzęt trzeba umieścić w ziemi tam, gdzie planujemy wykonać odwiert, a następnie kręcić jego rączką zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Świder zagłębia się w podłożu, a pozostałości są gromadzone na powierzchni. Wyciągnięcie świdra z gleby wymaga trochę siły, zwłaszcza gdy otwór jest głęboki, ale można sobie z tym poradzić. Na pewno użycie świdra zapewnia większy komfort pracy niż ręczne wykopywanie dołków.
Kilof – przydatny do ciężkich prac
Kilof to jedno z narzędzi ogrodniczych przystosowanych do trudnych prac w twardym podłożu. Służy do rozdrabniania, rozbijania dużych okruchów skalnych lub grud ziemi, usuwania kamieni z gleby, kopania i wycinania korzeni, a także tworzenia wrębów. Często stosuje się go również w kamieniarstwie, górnictwie i przemyśle budowlanym.
Kilofy przypominają nieco młoty, o mocno wydłużonej głowicy, zazwyczaj z dwoma ostrzami. Jedno ostrze miewa formę zakrzywionego i zaostrzonego klina, a drugie zwykle jest spłaszczone, zbliżone do motyki. W ofercie Leroy Merlin proponujemy kilof dwustronny z trzonkiem o długości 90 cm i ostrzem ze wzmocnionej stali hartowanej, odpornej na uszkodzenia i złamania.
Trzonki i uchwyty w narzędziach ogrodniczych
Wybierając narzędzia ogrodnicze, warto zwrócić uwagę na kształt, materiał i sposób wykonania ich trzonków i uchwytów. Ma to bowiem wpływ na wygodę wykonywanych prac. W niektórych narzędziach trzonek jest zintegrowany z głowicą, w innych można go dobrać indywidualnie lub wymienić. Kształt, długość i grubość trzonków dostępnych w naszych sklepach dostosowane są do narzędzi, do których są dedykowane. Są też modele uniwersalne (do wielu różnych narzędzi) oraz trzonki pasujące do określonego systemu narzędzi (wówczas jeden można wykorzystywać do kilku głowic). Dobierając długość trzonka, należy również dopasować go do swojego wzrostu.
Materiał trzonka. Najpopularniejsze i najtańsze są trzonki drewniane wykonane z suszonego, wyselekcjonowanego drewna sosnowego lub twardego (bardziej wytrzymałego) drewna liściastego. Powierzchnia jest szlifowana i zwykle lakierowana, co zwiększa trwałość i estetykę. Trzonki drewniane są dość lekkie i wytrzymałe. Mogą być proste, wyprofilowane z jednej strony tak, by można je było wsunąć do uchwytu w głowicy narzędzia i zaokrąglone z drugiej strony. Mogą też być fabrycznie wyposażone w uchwyt w kształcie litery T. Do niektórych trzonków z zaokrąglonym końcem można dopasować osobny uchwyt w kształcie litery D, zwiększający komfort pracy.
Dużą popularnością cieszą się trzonki wykonane ze stali hartowanej, ponieważ jest ona bardzo wytrzymała i odporna na wszelkie zniekształcenia, wygięcia i złamania. Niektóre są wyprofilowane i mają ergonomiczny kształt odciążający kręgosłup, zmniejszający napięcie mięśni i ułatwiający pracę. Trzonki metalowe mogą być dodatkowo powlekane tworzywem sztucznym lub gumą, dzięki czemu są przyjemne w dotyku (nie są zimne) i nie ślizgają się w dłoni w czasie pracy.
Równie wytrzymałe, a jednocześnie lżejsze, są trzonki aluminiowe. Dobrym rozwiązaniem są również trzonki z bardzo lekkiego i trwałego tworzywa sztucznego.
Trzonki różnią się także kształtem. W sklepach Leroy Merlin można kupić:
- trzonki klasyczne proste – to uniwersalne rozwiązanie stosowane do wielu narzędzi;
- trzonki wyprofilowane – to tzw. trzonki ergonomiczne, których kąt nachylenia naśladuje naturalny ruch dłoni. Odciążają kręgosłup i ręce nawet podczas wielogodzinnej pracy w ogrodzie.
Narzędzia ogrodnicze mogą też być wyposażone w uchwyty, odpowiedzialne za stabilną i wygodną pracę. Elementy te bywają integralną częścią trzonka lub mogą być wymienne. W sprzedaży dostępne są uchwyty drewniane, plastikowe i stalowe. Niekiedy pokrywa je guma PVC, która ma zapewnić narzędziu większą stabilność podczas trzymania i uchronić przed wyślizgnięciem się z rąk w czasie pracy. Kształt uchwytu wpływa również na komfort wykonywanych prac. Najczęściej spotykane są uchwyty przypominające literę T, które łatwo chwycić, oraz w kształcie litery D. Skonstruowane w ten sposób znacząco zwiększają komfort pracy.