Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Pielęgnacja trawnika i roślin

Założenie i pielęgnacja trawnika wymaga często użycia wielu narzędzi takich jak: siewnik, walec, grabie i wertykulator. Jeśli natomiast chcemy uprawiać warzywa w przydomowym ogródku niezbędne będą pazurki i grece oraz motyka. Pamiętajmy przy zakupie narzędzi ogrodniczych, aby dopasować je do naszych potrzeb wybierając odpowiednią długość trzonka oraz materiał z jakiego są wykonane.

Wszystkie produkty(77)

z4
(3)
29,99 zł/ szt.
39,99 zł/ szt.
(2)
39,99 zł/ szt.
(1)
39,99 zł/ szt.
(1)
39,99 zł/ szt.
(6)
44,99 zł/ szt.
(6)
53,99 zł/ szt.
(7)
39,99 zł/ szt.
(5)
33,99 zł/ szt.
(1)
99,99 zł/ szt.
(3)
59,99 zł/ szt.
69,99 zł/ szt.
(4)
129 zł/ szt.
(3)
39,99 zł/ szt.
119 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Podstawowa pielęgnacja trawnika jest warunkiem koniecznym do utrzymania go w dobrej kondycji przez długie lata. Kluczowe jest regularne koszenie, podlewanie i nawożenie, nie mniej ważne jest też dbanie o podłoże i uzupełnianie ewentualnych luk. Warto zawczasu skompletować zestaw niezbędnych narzędzi (większych i mniejszych), które są atrybutem odpowiedzialnego ogrodnika. Do najważniejszych należą: wertykulator (poprawiający gospodarkę powietrzno-wodną gleby), aerator (napowietrzający glebę), kultywator (służący do spulchniania gleby), motyka, pazurki, rozrzutnik, siewnik, grabie (w różnych rozmiarach), łopaty i szpadle.

Aby jak najlepiej zadbać o trawnik, większe rabaty czy ogródek warzywny, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią trudną pracę w ogrodzie. W naszych sklepach dostępne są produkty, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i większych ogrodach i poletkach. Czym kierować się podczas wyboru odpowiednich narzędzi i na co zwrócić uwagę?

Grabie

Grabie to jedno z podstawowych narzędzi ogrodnika. Bez nich praca jest nieefektywna, trudniejsza i zabiera więcej czasu. W Leroy Merlin oferujemy zarówno grabie uniwersalne, jak i te przeznaczone do zadań specjalnych. Wśród nich wyróżnić można grabie do:

 • liści i skoszonej trawy,
 • rozprowadzania kamieni i grysu,
 • wyczesywania trawy,
 • wyrównania i napowietrzania gleby,
 • zbierania siana.

Wybrane modele mogą różnić się:

 • szerokością głowicy (od 19 do 70 cm),
 • materiałem wykonania (plastik, metal),
 • obecnością lub brakiem trzonka w zestawie,
 • możliwością regulowania zębów,
 • marką.

Na co zwracać uwagę, wybierając grabie? Ważne, aby były dopasowane do wykonywanej pracy, ponieważ poszczególne grabie różnią się od siebie konstrukcją i wytrzymałością, zatem nie wszystkie sprawdzą się do tych samych czynności. Sprawdź też wagę narzędzia - im mniejsza tym lżejsza będzie długotrwała praca. Grabie dobrej jakości długo zachowują kształt i są stabilne podczas grabienia, warto więc zdecydować się na zakup grabi renomowanej marki, które są nieco droższe, ale stanowią inwestycję na lata.

Motyki, kultywatory, pazurki

To sprzęt używany do pielęgnacji roślin i trawnika. Motyki, kultywatory i pazurki idealnie sprawdzą się podczas standardowego pielenia przydomowego ogródka. W sklepach Leroy Merlin znajdziesz wiele tego rodzaju narzędzi różnych marek. Każde z narzędzi musi być dobrze osadzone na trzonku (sprawdź czy jest w zestawie, czy musisz go dokupić osobno). Tylko wówczas jest bezpieczne w użyciu.

Motyki wykorzystuje się je zarówno do spulchniania gleby, jak i wycinania chwastów. Ręczne usuwanie chwastów jest zbyt czasochłonne, dlatego dobrej jakości motyka jest podstawą do tego zadania. Może się okazać również pomocna w okresie jesienno-zimowym przy rozbijaniu twardych brył ziemi. Pielenie pod uprawę nowych roślin będzie efektywniejsze, jeśli raz na sezon naostrzy się końcówkę motyki. Ponadto motyka przydaje się do kopczykowania roślin. Jest to sposób na wegetatywne rozmnażanie drzewek i krzewów. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj wczesną wiosną. Obok ściętej tuż przy ziemi rośliny należy usypać kopiec ziemi.

Konstrukcja motyki jest stosunkowo prosta. Narzędzie składa się z ostrza i trzonka. Ostrze może mieć różne kształty: trójkątne, trapezowe lub prostokątne. Trzonek wykonany jest z takich materiałów jak stal, drewno lub aluminium. Wybierając odpowiednią motykę, warto kierować się jej poręcznością i wagą. Im lżejsze i łatwiej przylegające do dłoni narzędzie, tym lepiej. Najlepiej wyposażyć się w narzędzie wielofunkcyjne, jakim jest motyka z widełkami.

Innymi narzędziami ręcznymi pomocnymi w pracach ogrodowych są pazurki, znacznie delikatniejsze w działaniu niż motyka. Również służą do spulchniania gleby i wyrywania chwastów. Lepiej sprawdzą się jednak na małych grządkach i rabatach.

Kultywacja gleby

Proces kultywacji gleby jest niezbędny, aby ziemia mogła lepiej wchłaniać wodę i „oddychać”. Jeśli gleba jest zbyt mocno zbita, to wszystkie składniki odżywcze, które dostarcza się jej ze środków pielęgnacyjnych dla roślin, nie wchłoną się w sposób dostateczny. W związku z tym korzenie nie otrzymają substancji potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Wertykulatory i aeratory

Wertykulator służy do napowietrzania trawnika, usuwania chwastów i mchu. Najczęściej ma pionowe noże, których zadaniem jest przecięcie twardszej, obumarłej części trawy i lekkie wyniesienie jej na powierzchnię. Tym sposobem uzyskuje się glebę o luźniejszej strukturze i pozbywa się chwastów, co ułatwia wnikanie wody, nawozów i powietrza do gleby, w efekcie czego pobudza się trawę do wzrostu.

Aerator to urządzenie, które napowietrza trawnik za pomocą kolców nakłuwających glebę. Tym sposobem staje się ona luźniejsza, a sam trawnik jest odporniejszy na deptanie – szybciej się regeneruje.

Po co jest wertykulacja i aeracja trawnika?

Na powierzchni trawnika wraz z upływem czasu gromadzą się duże ilości obumarłych fragmentów roślin i pędów. Przyczynia się to do blokowania swobodnego przepływu powietrza i wody do systemu korzeniowego. To z kolei jest częstą przyczyną grzybicy roślin. Za pomocą wertykulatora nacina się, a przy użyciu aeratora nakłuwa darń. Wertykulację i aerację przeprowadza się wczesną wiosną i późnym latem lub jesienią (aerację można wykonać nawet kilka razy w sezonie, w przeciwieństwie do wertykulacji, która w większym stopniu ingeruje w strukturę trawnika). Aerację można też wykonywać za pomocą wideł, ważne tylko, aby nie wbijać ich na głębokość większą niż 10 centymetrów. Czasami wykorzystuje się również specjalne buty z kolcami, w których spaceruje się wzdłuż trawnika i w ten sposób spulchnia glebę. Przy glebach gliniastych zaleca się po napowietrzaniu posypanie jej piaskiem tzw. piaskowanie (cienką warstwą, ok. 5 mm). Przyczynia się to do poprawy porowatości podłoża.

Walce do trawy

Walec to urządzenie, którego używa się w celu wyrównania ziemi. W sklepach Leroy Merlin do walca do trawy możesz dokupić kolce, które dodatkowo pozwolą wykonać aerację i spulchnić glebę.

Wałowanie to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, ale nie przesadzaj z częstotliwością jego powtarzania. Optymalnie czynność należy przeprowadzać raz w roku – najlepiej na wiosnę. Pierwszy raz dobrze jest wałować samą glebę tuż po zasianiu trawy. Ma to na celu nadanie glebie bardziej zbitej struktury, ponadto zapobiega rozsiewaniu nasion przez wiatr, co wpływa na równy wzrost trawy w przyszłości. Wałowanie darni wspomaga ukorzenienie kępek trawy. Aby wałowanie przyniosło pożytek, sam wałek nie może być zbyt ciężki. W przeciwnym razie można zbyt mocno ubić ziemię.

Siewniki i rozrzutniki

Przydadzą się przede wszystkim na etapie planowania trawnika. Pomogą w łatwy sposób rozsiać trawy. W razie pytań nasi specjaliści pomogą ci dobrać model dopasowany do indywidualnych potrzeb. Pod uwagę weź przede wszystkim to, jaki rodzaj siewu będziesz wykorzystywać:

 • punktowy,
 • rzędowy,
 • rotacyjny.

Ważna jest też pojemność pojemnika (od 3 do 27 litrów). Nie mniej ważna jest marka, która przekłada się na jakość rozrzutnika i siewnika.

Siewniki uniwersalne można wykorzystywać nie tylko do nasion trawy. Większe modele z powodzeniem możesz stosować do rozsypywania wapna lub nawozu. Siewniki sprawdzą się też w sezonie zimowym przy posypywaniu oblodzonych chodników środkami antypoślizgowymi (w tym piaskiem lub solą), a nawet ścieżek w ogrodzie. Urządzenie to sprawdzi się przez cały rok, tym bardziej, że skonstruowane jest z mocnych tworzyw sztucznych wysokiej jakości.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Po upływie mroźnych miesięcy należy w sposób szczególny zadbać o trawnik. W tych miejscach, w których długo zalegały duże masy śniegowe, może dojść do przerzedzeń trawy. Powstają wówczas puste, nieestetyczne placki. Ponadto widoczne stają się kretowiska i pogorszenie jakości darni. Woda, która gromadzi się w płytkich warstwach gleby, naprzemiennie zamarza i odmarza, co podnosi darń do góry.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po zimie, jest dokładne wygrabienie terenu. Najlepiej zrobić to pod koniec marca, przed okresem wegetacji. W tym celu warto użyć grabi wachlarzowych, a sam proces wykonywać metodą na krzyż. Następnie należy wykonać wałowanie gleby. Pomoże to wyrównać teren i usunąć wybrzuszenia. Dobrą praktyką jest też przeprowadzenie wertykulacji, ale pod warunkiem, że trawa ma więcej niż 2 lata. Zabieg ten wykonany na młodych, nieukorzenionych jeszcze dość głęboko trawach może im zaszkodzić. Po wertykulacji warto posypać ziemię niewielką ilością piasku. Ten drobny wypełni miejsca w glebie po wertykulatorze lub aeratorze. Czasami wykonuje się także wapnowanie, dzięki któremu podnosi się pH gleby. Zabieg ten nie jest konieczny, jeśli ziemia ma prawidłowe pH. Dlatego należy zbadać pH ziemi przed podjęciem decyzji o wapnowaniu.