Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Nożyce ręczne do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu to niezbędne narzędzie dla osób, które posiadają w ogrodzie krzewy ozdobne. Naturalne ogrodzenie w postaci żywopłotu wymaga przycinania co najmniej dwa razy w sezonie, dlatego też kupując nożyce ogrodowe dopasujmy je do naszych potrzeb. Zwróćmy uwagę na to z czego są wykonane i jak leżą w naszych dłoniach. Zaletą mogą być teleskopowe rączki, których długość dopasujemy do wykonywanej czynności.

Wszystkie produkty(10)

z1
(8)
99 zł/ szt.
(10)
59,99 zł/ szt.
(3)
39,99 zł/ szt.
149 zł/ szt.
(3)
24,99 zł/ szt.
139 zł/ szt.
219 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Nożyce ręczne do żywopłotów to akcesorium, które pozwoli na komfortowe, dokładne i wygodne przycinanie roślin tworzących zielone ściany i płoty. Są lekkie, często mają wspomaganie cięcia i amortyzację, które ułatwiają długotrwałą pracę. Łatwo docierają do pędów ukrytych za plątaniną gałęzi, a modele teleskopowe ułatwią pracę również tam, gdzie kończy się zasięg dłoni, np. w przypadku przycinania wysokich roślin. Czym różnią się nożyce ręczne do żywopłotu i jak wybrać te najlepsze?

Kiedy i czym przycinać żywopłot?

Cięcie żywopłotu to konieczny zabieg pielęgnacyjny, który sprawia, że krzew lepiej rośnie i zagęszcza się. Należy przeprowadzać je regularnie co sezon w odpowiednich terminach. Młode rośliny można podcinać do 20-30 cm już po ustąpieniu mrozów, czyli wczesną wiosną (marzec, kwiecień). Kolejne cięcie żywopłotu przeprowadza się w sierpniu. W podobnym czasie przycina się również bukszpan oraz tuje (w ich wypadku zabieg można powtórzyć 3 razy w okresie od marca do sierpnia).

Do przeprowadzania niezbędnych prac ogrodowych sprawdzą się nożyce ręczne. Dzięki temu, że są ostre, nie zniszczą pędów, a równo i dokładnie je skrócą. Łatwo się nimi manewruje nawet wśród gęstych gałęzi.

Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać odpowiednie nożyce ręczne do żywopłotu spośród wielu dostępnych modeli, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo? Wbrew pozorom mogą różnić się wieloma cechami, o których warto pamiętać podczas zakupu:

  • ostrza: powinny być precyzyjne i dobrze naostrzone, aby nie zniszczyć pędów. Niektóre nożyce ogrodowe mają faliste ostrza, które zapobiegają ślizganiu się po gałązkach, powłokę antyadhezyjną, do której nie przyklejają się fragmenty roślin oraz ograniczniki, pozwalające na większą precyzję strzyżenia;
  • ergonomia: nożyce powinny dobrze leżeć w dłoni i być wyposażone w antypoślizgowe rączki;
  • materiał: do długiej pracy polecane jest aluminium, ponieważ jest lekkie i łatwo utrzymać je w rękach;
  • teleskopowa rękojeść: teleskopowe nożyce ręczne do żywopłotu można regulować (przedłużenie od 66 do 90 cm), aby łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc lub wykonać cięcie wysokich roślin;
  • wspomaganie cięcia: nowoczesne modele są wyposażone w amortyzację lub system zębatkowy, który sprawia, że do cięcia nie trzeba już używać tyle siły;
  • gwarancja: niektóre modele mają zapewnioną gwarancję przez 25 lat.

Teleskopowe nożyce ręczne do żywopłotu – do czego mogą się przydać?

Szczególnym rodzajem nożyc ręcznych do żywopłotu są modele teleskopowe, których uchwyty można regulować i przedłużać mniej więcej do długości 90 cm. W ten sposób można dotrzeć nawet do wysokich gałęzi, bez konieczności używania drabiny. Nożyce teleskopowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trudno dosięgnąć, np. w przypadku podcinania wysokich tui lub gęstych krzewów rosnących w trudno dostępnych miejscach.

Jak naostrzyć ręczne nożyce do żywopłotu?

Przed każdym sezonem należy sprawdzić stan techniczny nożyc ogrodowych. Tępe - mogą nie tylko utrudniać i wydłużać pracę, ale też uszkadzać delikatne pędy roślin, szarpiąc ich powierzchnię. Ostrza nożyc ręcznych do żywopłotu można ostrzyć przy pomocy specjalnego urządzenia lub pilnika. Dodatkowym zabiegiem konserwacyjnym jest posmarowanie nożyc olejem maszynowym.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.