Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Nożyce do trawy i żywopłotu, sekatory

Liczba i różnorodność nasadzeń w ogrodach powodują, że do pielęgnacji i przycinania roślin niezbędne mogą okazać się nożyce do trawy lub sekatory do żywopłotów. Dzięki nim szybko i precyzyjnie możemy przyciąć trawniki, kwiaty, a nawet gałęzie drzew.

Wszystkie produkty(70)

z4
(3)
29,99 zł/ szt.
(1)
69,99 zł/ szt.
(4)
39,99 zł/ szt.
(7)
69,99 zł/ szt.
(8)
39,99 zł/ szt.
(8)
99 zł/ szt.
(13)
49,99 zł/ szt.
(10)
59,99 zł/ szt.
(1)
24,99 zł/ szt.
(2)
29,99 zł/ szt.
54,88 zł/ szt.
69,99 zł / szt.
21% taniej
129 zł/ szt.
(1)
149 zł/ szt.
(3)
79,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Kosiarka, nawet najlepsza, nie załatwi nam sprawy wyrównania trawy na całej powierzchni trawnika. W trudno dostępnych miejscach, gdzie nie dostaniemy się kosiarką, trawnik możemy przyciąć lekkimi jednoręcznymi nożycami do trawy. Mocniejsze i bardziej masywne nożyce z długimi rękojeściami i ostrzami sprawdzą się z kolei przy sezonowym strzyżeniu żywopłotu. Natomiast o róże oraz krzewy owocowe zadbamy, przycinając je jednoręcznymi sekatorami. Z grubszymi gałęziami drzew świetnie poradzą sobie za to sekatory dwuręczne. Sprawdźmy sprzęt, jaki powinien posiadać odpowiedzialny ogrodnik.

Sekatory i nożyce ogrodowe

Sekatory i nożyce ogrodowe, dostępne w sklepach Leroy Merlin, mogą różnić się od siebie wielkością, rodzajem ostrza oraz typem rękojeści, co determinuje ich przeznaczenie. Dlatego przy ich wyborze powinniśmy sięgać po modele optymalnie dostosowane do naszych potrzeb w ogrodzie. Z tego powodu przed dokonaniem zakupu warto spróbować, jak sprzęt leży w dłoniach. Sekator musi być wygodny i dokładnie ciąć, przy jak najmniejszym wysiłku ze strony użytkownika. Oznacza to, że podczas przycinania nie powinien zgniatać roślin ani szarpać kory na gałęziach, a dłuższa praca nie może nadwyrężać dłoni czy nadgarstków. W zależności od wielkości i przeznaczenia sekatory ogrodowe możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • sekatory jednoręczne – najmniejsze sekatory, które służą do przycinania kwiatów, ziół, pędów i niewielkich gałęzi. Zakres średnicy cięcia sekatorów jednoręcznych dostępnych w sklepach Leroy Merlin wynosi do 25 milimetrów. Te najmniejsze mają zakres cięcia do 15 milimetrów, większe modele od 16 do 25 milimetrów. Ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej lub hartowanej;
  • sekatory dwuręczne – większe sekatory o przedłużonej, ergonomicznej rękojeści, które nadają się do przycinania grubszych gałęzi drzew. Miejsca przeznaczone do trzymania sekatorów pokryte są plastycznym tworzywem, które zapobiega ślizganiu się dłoni. Dostępne są mniejsze, w zakresie cięcia od 26 do 35 milimetrów, oraz większe – od 36 do 45 milimetrów. Warto rozważyć kupno sekatora do gałęzi wyposażonego w ograniczniki. Są to specjalne odbojniki, które chronią dłonie przed urazami poprzez amortyzowanie uderzeń;
  • sekatory na wysięgniku – to modele sekatorów ogrodowych o średnicy cięcia sięgającej najczęściej 32 mm, choć zdarzają się narzędzia umożliwiające cięcie grubszych gałęzi. Wyposażone są w długie, teleskopowe wysięgniki, dzięki którym można sięgać wysoko w koronę drzew i pozbywać się zbędnych gałęzi bez wchodzenia na drabinę. Pracę ułatwia przekładnia, która zwiększa siłę cięcia. W niektórych tego rodzaju sekatorach można indywidualnie regulować kąt cięcia. Zasięg pracy sekatora teleskopowego w zależności od rodzaju może wynosić nawet kilka metrów (licząc razem z operatorem);
  • nożyce uniwersalne – nożyce ogrodowe służą do prac pomocniczych. Z łatwością można przeciąć nimi drut, karton, a nawet cienką blachę lub węże ogrodowe PCV. Nadają się także do przecinania niewielkich gałęzi. Niektóre modele dodatkowo posiadają śrubokręt, otwieracz do butelek, obieraczkę i zgniatacz do orzechów.

Wybierając sekatory, warto zwrócić uwagę, w jaki typ ostrza zostały wyposażone:

  • ostrze kowadełkowe – konstrukcja tego ostrza opiera się na szerokim kowadle, które przytrzymuje gałąź lub pęd. Wówczas górne ostrze tnące z łatwością przecina przeszkodę. Koniec cięcia następuje, kiedy ostrze spotyka się z kowadełkiem. Dodatkowo kowadło często jest wyposażone w ząbkowane krawędzie i pokryte materiałem, który zwiększa tarcie. Ostrze kowadełkowe może funkcjonować zarówno w sekatorach jednoręcznych, jak i dwuręcznych, wyposażonych w teleskopowe wysięgniki;
  • ostrze nożycowe – taki sekator działa podobnie, jak nożyczki. Wyposażony jest w dwa ostrza tnące, które nie stykają się ze sobą. Dlatego najlepiej stosować je do cięcia młodego drzewostanu i cienkich gałęzi. Przecinany element podpierany jest na ostrzu wklęsłym, zaś element tnący to ostrze wypukłe, bardzo ostre. Spotyka się sekatory jednoręczne oraz dwuręczne o ostrzach nożycowych, również w opcji z wysięgnikiem.

Po sezonie nie wystarczy tylko odłożyć sekator na półkę w komórce lub domku narzędziowym. Należy go wyczyścić, przetrzeć mechanizm za pomocą szczotki lub ściereczki, co pozwoli pozbyć się resztek drewna lub trawy. Na koniec trzeba posmarować sprzęt olejem technicznym, zawinąć w czystą szmatkę i odłożyć do następnego sezonu w suchym miejscu. Może zdarzyć się, że po wytężonej pracy niektóre części sekatora będą nadawać się do wymiany. Takim elementem jest chociażby sprężyna rozpierająca, którą bez problemu znajdziesz w sklepie i wymienisz samodzielnie.

Nożyce ręczne do żywopłotu

Jeśli nasz ogród otoczony jest żywopłotem lub posiada krzewy ozdobne, konieczne będzie zaopatrzenie się w nożyce do żywopłotu. Pielęgnacja naturalnego ogrodzenia jest wymagająca, ponieważ krzewy należy przycinać co najmniej dwa razy w trakcie sezonu. Pełnią one funkcję nie tylko praktyczną, ale również i estetyczną. Oznacza to, że nożyce do żywopłotu muszą być wygodne, mocne i wyposażone w ergonomiczne elementy, ułatwiające trzymanie ich w dłoniach. Istotna jest również ich waga. W wielogodzinne przycinanie żywopłotów należy włożyć sporo wysiłku, dlatego duży ciężar nożyc nie powinien być dodatkowym obciążeniem. Warto zadbać również o płynność działania nożyc do żywopłotu i nie dokręcać maksymalnie śruby, która łączy ze sobą dwa ostrza. Wówczas nie będą się one blokowały. Wśród nożyc do żywopłotu dostępnych w sklepach Leroy Merlin można wybierać spośród sprzętu wyposażonego w ostrza faliste i proste:

  • ostrza faliste – dzięki pofałdowanym brzegom, tego rodzaju ostrza zapobiegają wyślizgiwaniu się grubych gałęzi z obszaru pracy w trakcie przycinania żywopłotu. Polecane są szczególnie do popularnych w polskich ogrodach tui, ale świetnie nadają się również do świerków i krzewów ozdobnych. Sprawdzają się przy przycinaniu dużych powierzchni żywopłotów, ich ostrzenie jest jednak nieco bardziej wymagające;
  • ostrza proste – wskazane przede wszystkim do młodych pędów, a także przycinania korekcyjnego i cięć formujących. Powinniśmy zadbać, by ostrza w tego rodzaju nożycach zawsze były porządnie naostrzone, ponieważ bez tego możemy uszkodzić żywopłot i obniżyć jego estetykę.

Dobre nożyce do żywopłotu powinny być wyposażone w ograniczniki, które zapobiegną powstawaniu urazów na dłoniach. Teleskopowe uchwyty pozwolą bez wysiłku sięgać w trudno dostępne miejsca.

Nożyce ręczne do trawy

Bez trawnika nie obejdzie się żaden ogród. O jego estetykę można zadbać za pomocą kosiarki lub podkaszarki, ale takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające, szczególnie tuż przy klombach, na krawędziach lub przy ogrodzeniu. Żeby utrzymać estetyczny i uporządkowany trawnik, powinniśmy więc zaopatrzyć się również w nożyce do trawy. Wówczas na pewno trawnik będzie miał taką samą wysokość na całej powierzchni. O tym, jaki model urządzenia będzie dla nas najlepszy, należy zapytać doradcy. W sklepach Leroy Merlin zaopatrzymy się w modele nożyc do trawy różnych marek, jak Fiskars czy Geolia, wyposażone w obrotowe głowice lub w wersji klasycznej. Dzięki obrotowej głowicy ostrza mogą obracać się pod kątem od 90 do 360 stopni, co ułatwia manewrowanie nożycami i pozwala na łatwe pozbycie się wystających źdźbeł trawy. Takie rozwiązanie ułatwia prowadzenie nożyc, zarówno przez osoby prawo- jak i leworęczne. Nożyce można wówczas wykorzystać również do cięcia niewielkich gałązek w żywopłotach.

Nożyce powinny być wyposażone w wygodny, ergonomiczny uchwyt z miękkiego tworzywa sztucznego, który idealnie dopasuje się do dłoni, oraz twarde i wytrzymałe ostrza ze stali. Większość nożyc przeznaczonych do cięcia trawy posiada ostrza pokryte dodatkową powłoką antyadhezyjną, która zapobiega przywieraniu do nich resztek zieleni. By służyły jak najdłużej, nożyce do trawy powinny być odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Niektóre modele posiadają także mechanizm zapobiegający zakleszczaniu się ostrzy. Obsługa nożyc do trawy nie wymaga dużej siły ani szczególnych umiejętności. Przeznaczone są one do drobnych prac porządkowych, mogą więc używać ich osoby nieposiadające specjalnych kwalifikacji czy doświadczenia. W razie potrzeby, niektóre modele posiadają zamek blokujący, który można obsłużyć jedną ręką.

Tak przygotowani, możemy rozpocząć używanie nożyc, wyrównując trawę na obrzeżach trawnika, w zakamarkach, przy krawężnikach lub w otoczeniu roślin. Chodzi o drobne prace korekcyjne lub wyrównanie niewielkiego trawnika. Bardziej precyzyjne cięcia zapewnią nożyce krótkie, z którymi dotrzemy do mniej dostępnych miejsc.