Menu
Produkty

Narzędzia ogrodnicze

Żaden ogrodnik nie obejdzie się bez podstawowych narzędzi ogrodowych. Szpadel bądź łopata, to narzędzie niezbędne do kopania i przerzucania ziemi. Kultywator i pazurki pomogą spulchnić siemię i usunąć chwasty, a widły przydadzą się przy nawożeniu gleby. Żywopłot przytniesz sekatorem lub nożycami, a grubsze gałęzie drzew przy użyciu piły. Suche liście jesienią zgrabisz za pomocą grabi. Natomiast ubrania i obuwie robocze takie jak rękawice, płaszcz i kalosze ochronią nas przed skaleczeniami i złą pogodą.

Dowiedz się więcej

Do pielęgnacji ogrodu doskonale sprawdzą się sekatory do gałęzi umożliwiające sprawne, szybkie i precyzyjne cięcie oraz nożyce do żywopłotów. Niezbędne są także siekiery, piły i noże. W większości przypadków nie obejdzie się bez narzędzi do pracy w ziemi i akcesoriów do pielęgnacji trawnika i roślin. Do prac w ogrodzie najlepiej wyposażyć się też w odzież roboczą.

Nożyce, sekatory

Rośliny to żywy element ogrodu – rosną, rozwijają się, kwitną i przekwitają. Aby pięknie wyglądały, wymagają przycinania i odpowiedniej ochrony. Warto zaopatrzyć się w kilka narzędzi, które ułatwią ich pielęgnację.

  • Sekatory (zwane również nożycami ogrodowymi) mają wiele wariantów i różnią się wymiarami, kształtem i zastosowaniem. W zależności od rodzaju ostrza i wspomagania cięcia (np. w postaci przekładni) zapewniają wygodny chwyt i ułatwiają pracę. Dodatkowo długie rękojeści zwiększają siłę nacisku i tym samym ograniczają wysiłek podczas przycinania twardych gałęzi. Ponadto Sekatory różnią się przede wszystkim maksymalną średnicą elementów cięcia (od 15 do 65 milimetrów) i zasięgiem (warianty wyposażone w teleskopowe uchwyty ułatwią ucinanie gałęzi na większej wysokości).
  • Nożyce ręczne do żywopłotu różnią się od sekatorów znacznie dłuższymi ostrzami, które przypominają tradycyjne nożyce do papieru. Pozwalają na ręczne przycięcie krzewów i żywopłotu. Długość ostrzy ułatwia wykonanie tych czynności prosto i równo, a długie rękojeści pokryte antypoślizgowym materiałem zapewniają pewny chwyt podczas pracy.
  • Nożyce ręczne do trawy są niewielkie i służą wyłącznie do przycinania traw w miejscach problematycznych, np. takich, do których nie dociera kosiarka do trawy. Poszczególne modele różnią się budową głowicy, która może być obrotowa lub stała. Ergonomiczna i lekka konstrukcja pozwoli na uzyskanie idealnych brzegów trawnika.

Siekiery, piły, noże

W każdym ogrodzie niezbędne okazują się również akcesoria i narzędzia tnące, które umożliwiają wykonanie wielu prac ogrodowych lub działkowych. Warto je mieć w wyposażeniu.

  • Siekiery i toporki służą m.in. do rąbania drewna na opał. Siekiery różnią się wielkością i kształtem głowicy, a tym samym także zastosowaniem. Mniejsze i poręczniejsze modele o dłuższej głowicy nazywane ciesielskimi lub uniwersalnymi ułatwiają odcięcie niewielkich elementów (np. gałązek odchodzących od pnia), a duże z długim trzonkiem i szerszą głowicą w kształcie klina służą do rąbania i rozłupywania drewna. Waga głowicy wynosi od 0,4 do 4 kg, a długość przyrządu od 31 do 90 cm.
  • Noże ogrodowe służą do szczepienia drzewek i przycinania cienkich gałęzi. Natomiast piły przydadzą się do cięcia większości elementów drewnianych, takich jak konary czy masywne gałęzie.

Prace w ziemi

Wkopanie nowej ozdoby, umieszczenie oświetlenia ogrodowego czy wydrążenie głębszego otworu na urządzenia sanitarne w większości wypadków wymaga stosowania takich narzędzi jak szpadle i łopaty. W wielu przypadkach niezbędny może się okazać również świder do ziemi i kilof umożliwiający sprawne wykonanie prac przy wykopach, podważaniu kamieni, kopaniu w zwięzłej glinie. Jakie narzędzia ogrodowe do ziemi warto mieć?

  • Szpadle i saperki to uniwersalne narzędzia przeznaczone do wykonywania niewielkich dziur i otworów o średniej głębokości. Szpadel ogrodowy umożliwia szybkie wykopanie dziury i zajmuje bardzo niewiele miejsca podczas składowania. Szpadle i saperki różnią się kształtem głowicy, która może być ostra lub prosta, nazywana także okrągłą czy też zaokrągloną. Poszczególne modele różnią się też materiałem wykonania trzonka (drewno, metal lub tworzywo sztuczne).
  • Łopaty i szufle to narzędzia, które różnią się od szpadli głębokością i pojemnością. Łopata (zwana także szuflą) jest przeznaczona do przerzucania ziemi, żwiru i piachu oraz do wykonywania wielu prac porządkowych. W tej kategorii znajdziesz również łopaty do odśnieżania, które są niezbędnymi narzędziami w sezonie zimowym.
  • Widły doskonale sprawdzą się przy pracach gospodarskich lub do rozbicia i rozpulchnienia twardej gleby. Wiele osób wykorzystuje je także do przenoszenia odpadów roślinnych do kompostowników.
  • Świdry są potrzebne w przypadku częstego sadzenia dużej ilości roślin i podczas szykowania wgłębień pod słupki ogrodzeniowe czy słupki do małej architektury ogrodowej. Budowa świdra umożliwia wykonanie idealnie okrągłego otworu bez konieczności schylania się (obrotowe rękojeści są umieszczone na wysokości umożliwiającej wykonanie prac w pozycji stojącej). Świdry różnią się między sobą średnicą wiercenia, która może wynosić od 10 do 20 cm.
  • Kilof to narzędzie rozdrabniające, które umożliwia rozpulchnienie i rozbicie twardej gleby, a w niektórych przypadkach także skał i kamieni (głównie w modelach o dłuższej rękojeści i znacznie cięższej główce). Warto je zakupić do pracy przy wykopach, podważaniu kamieni, kopaniu w zwięzłej glinie. Poszczególne modele różnią się m.in. wagą i wielkością. Im kilof jest większy i cięższy, tym większa staje się bezwładność podczas uderzenia. Z kolei małe kilofy o niskiej wadze najlepiej sprawdzą się do rozdrabniania twardego podłoża.

Pielęgnacja trawnika i roślin

Trawnik jest wizytówką posesji, a odpowiednia jakość gleby pomaga w uprawie roślin i warzyw. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, trzeba wykorzystać narzędzia ogrodowe przeznaczone do pielęgnacji trawnika i roślin.

  • Grabie są niezbędne w każdym ogrodzie. Modele z metalową głowicą sprawdzą się w rozpulchnianiu gleby oraz podczas zakładania trawnika. Grabie do liści lub warianty wyposażone w głowicę wachlarzową ułatwią sprzątanie. Poszczególne modele różnią się głównie wielkością i zastosowaniem.
  • Motyki, kultywatory i pazurki to narzędzia pomocne podczas pielenia ogródka. Przydadzą się głównie w pracach ogrodowych wokół roślin i warzyw (m.in. do usuwania chwastów). Kultywator umożliwia rozpulchnienie gleby, a motyka jest przeznaczona do sadzenia i przesadzania roślin i warzyw.
  • Wertykulatory i aeratory służą do wyspecjalizowanych prac przy trawniku. Wertykulator dzięki ostrzom i specjalnej budowie nacina darń, usuwając z niej mech, chwasty i filc. Umożliwia tym samym dostęp powietrza i wody do gleby. Aerator w postaci kolców do walca nakłuwa trawnik, umożliwiając korzeniom trawnika dostęp do wody i powietrza.
  • Walce warto wykorzystać do równania ziemi przy zakładaniu trawnika i podczas sezonowej pielęgnacji. Przede wszystkim pozwalają one zlikwidować różnego rodzaju ubytki w trawniku, które zostały spowodowane codziennym użytkowaniem bądź przez rozmaite szkodniki, np. krety. Można nałożyć na nie kolce, które umożliwią szybkie przeprowadzenie aeracji.
  • Siewniki i rozrzutniki to narzędzia niezbędne podczas zakładania trawnika oraz rozsiewania nawozu, przydają się też zimą, do dozowania soli lub piasku na ścieżki czy chodnik. Dzięki siewnikowi możesz mieć równo wysiany trawnik.

Transport w ogrodzie

W każdym ogrodzie niezbędne są narzędzia, które służą do transportowania ziemi, sadzonek i kompostu, a w wielu przypadkach również gruzu, piasku, żwiru czy ciężkich i nieporęcznych narzędzi.

  • Taczki ogrodowe służą do transportowania produktów sypkich (ziemia, piasek, żwir) i ciężkich narzędzi. Modele dostępne w naszych sklepach różnią się głównie ładownością i materiałem wykonania. Taczki zbudowane na trwałej i metalowej ramie wyposażone w masywne koła o dużej średnicy umożliwiają transport bardzo ciężkich przedmiotów. Z kolei pojemne taczki z plastiku znakomicie sprawdzą się do przewozu roślin, gleby czy sadzonek.
  • Torby warto wykorzystać do zbierania dużej ilości liści lub elementów roślin, natomiast wiadra są znakomitym wyborem podczas zbierania warzyw i owoców z przydomowego sadu. Skrzynki plastikowe są powszechnie znane na plantacjach owocowych oraz warzywnych. Powstały z myślą o sadach i polach uprawnych, jednak niska cena, rozmiary i pojemność sprawiły, że wykorzystywane są w różnych branżach, m.in. w transporcie.

Narzędzia drobne

Podczas wykonywania precyzyjnych prac warto stosować małe i poręczne narzędzia, które umożliwią szybkie i sprawne przeprowadzenie wielu czynności ogrodowych.

  • Wśród drobnych narzędzi ogrodowych należy wymienić sadzarki służące do szybkiego i precyzyjnego zasadzania roślin, pazurki do miejscowego rozpulchniania gleby czy wycinacze do chwastów przeznaczone do usuwania zbędnych roślin z trawnika. Do prac ogrodowych warto również zaopatrzyć się w małe łopatki i grabki.
  • Dla ułatwienia prac fizycznych w ogrodzie można wyposażyć się m.in. w nakolanniki, które zakłada się na kolana podczas czynności wykonywanych na klęcząco. Miękka wkładka zapewnia komfortowe przebywanie w jednej pozycji przez wiele godzin.

Odzież robocza

Prace ogrodowe wymagają swobody ruchów. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy wiatr, warto założyć odzież roboczą do ogrodu.

  • Rękawice robocze ogrodowe chronią dłonie podczas prac w ogrodzie. Mocne i masywne modele skórzane sprawdzą się podczas trudnych prac, takich jak rąbanie drewna czy kopanie szpadlem. Z kolei rękawice lekkie i gumowe nadadzą się do sadzenia roślin czy pielenia ogródka. Wygodę latem zapewniają przewiewne rękawice bawełniane, a do prac mokrych warto wybrać nieprzemakalne rękawice lateksowe, nitrylowe lub gumowe.
  • Kalosze i gumofilce chronią stopy podczas większości prac ogrodowych. Jest to trwałe i nieprzemakalne obuwie robocze, które zapewni komfort podczas prac w grząskim lub podmokłym terenie i podczas deszczu. Z kolei masywne modele ochronią stopy przed ściętymi odłamkami i odpryskami podczas pracy z kosą spalinową.
  • Odzież przeciwdeszczowa przeznaczona jest do prac w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Modele na górną część ciała chronią korpus i głowę, a spodnie zakrywają nogi i ułatwiają pracę na kolanach.
  • Kurtki, kamizelki i bluzy ochronne BHP mają różne zastosowania. W zależności od modelu i rodzaju odzieży służą do ochrony tułowia przed zabrudzeniami, chłodem czy opadami. Większość odzieży zapewnia swobodę ruchów i dobrą ochronę przed wiatrem i lekkim deszczem. Niektóre modele są zamykane na szczelny zamek błyskawiczny, co poprawia komfort w wietrzne lub deszczowe dni. Wiele kurtek, bluz, kamizelek i płaszczy przeciwdeszczowych ma również pojemne, wygodne kieszenie.
  • Spodnie ochronne BHP stanowią element uzupełniający do bluz ochronnych BHP. Służą do ochrony nóg przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami. Większość modeli posiada głębokie kieszenie, w które można włożyć nakolanniki. Dzięki temu mogą być używane również przez glazurników, parkieciarzy i brukarzy.
  • Ochrona twarzy i uszu przyda się do prac z maszynami takimi jak pilarki, rozdrabniacze, kosy spalinowe czy nożyce do żywopłotu.
  • Czapki zimą chronią głowę przed mrozem i opadami śniegu, a latem (modele z daszkiem) przed działaniem promieni słonecznych.

Akcesoria do narzędzi

Narzędzia można ulepszać, a nawet poszerzać ich zastosowanie za pomocą rozmaitych akcesoriów. Wiele z nich spełnia także rolę części zamiennych.

  • Trzonki do narzędzi różnią się m.in. średnicą i długością, a także materiałem, z którego zostały wykonane. W tej kategorii znajdziesz również uchwyty do trzonka niezbędne do łopat czy saperek.
  • Części zamienne i ostrzałki – w tej kategorii produktów znajdziesz akcesoria takie jak sprężyna do sekatora czy klin do siekiery, a także ostrzałki, za pomocą których naostrzysz zużyte elementy. Ostrzałka do siekier i noży gwarantuje, że twoje noże i siekiery będą zawsze gotowe do użytku.
  • Stojaki, wieszaki i uchwyty sprawdzą się głównie do utrzymania porządku w schowku na narzędzia. Przeważnie mają formę haków sufitowych lub ściennych i umożliwiają magazynowanie zarówno niewielkich, jak i dużych narzędzi z trzonkiem.