Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Przecinaki i szpicaki

Przecinaki, szpicaki - narzędzia do prac w materiałach budowlanych, stosowane są do podkuwania, żłobkowania, wykuwania otworów w ścianach, podłogach czy sufitach. Przydają ie również do podważania czy rozdzielania elementów konstrukcyjnych z drewna, chociaż do tego lepiej stosować łomy czy łapki do gwoździ.

Wszystkie produkty(18)

z1
16,90 zł/ szt.
(1)
16 zł/ szt.
(2)
25,49 zł/ szt.
21,49 zł/ szt.
91,29 zł/ opak.
(1)
35,29 zł/ szt.
(1)
21,25 zł/ szt.
34,99 zł/ szt.
56,99 zł/ szt.
(1)
50,88 zł/ szt.
23,88 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Przecinaki i szpicaki to jedne z najprostszych narzędzi. Służą do rozbijania różnych materiałów, a także łupania, cięcia, robienia wgłębień, przebijania oraz drążenia otworów – np. w metalu, kamieniu czy betonie. Dzięki swoim cechom znajdują zastosowanie nie tylko w pracach budowlanych i remontowych, lecz także w branżach blacharskiej, kamieniarskiej, a nawet w wędkarstwie (służą do robienia przerębli). Warto jednak wiedzieć, że istnieją przecinaki różnego typu, przeznaczone do określonych zastosowań.

Rodzaje przecinaków

W dużym skrócie: przecinak to narzędzie, które z jednej strony ma tępą końcówkę, z drugiej zaś ostrą. To właśnie ją przykłada się w określonym punkcie, a w tępe zakończenie uderza się młotkiem. Końcówka tnąca obrabia materiał – tnie, rozłupuje, kruszy, drąży otwory. Nadaje się do pracy z betonem, pustakami, cegłą, ceramiką, tynkiem, metalem oraz innymi materiałami.

Do wyboru są przecinaki różnego rodzaju, charakteryzujące się odmienną wielkością oraz inaczej uformowanymi ostrzami. Do najpopularniejszych należą przecinaki:

  • standardowe – mają podłużny trzon, który z drugiej strony jest zakończony spłaszczonym ostrzem. Warto sprawdzić, czy dany model ma specjalną nakładkę ochronną. Wygląda ona jak „grzybek” znajdujący się na końcu trzonka. Nakładka chroni dłonie przed przypadkowymi uderzeniami młotkiem. Niektóre przecinaki są fabrycznie wyposażone w taką osłonę, do innych można ją dokupić;
  • murarskie – takie przecinaki służą m.in. do usuwania płytek, zbijania fug, cięcia cegieł oraz innych prac rozbiórkowych. Od klasycznego przecinaka różnią się kształtem, ponieważ mają szerszą rączkę i jeszcze szersze ostrze. Przypomina ono szpachelkę, a niektórzy nazywają je „płetwą”;
  • ślusarskie – takie przecinaki mają szersze ostrze niż standardowe modele, natomiast węższe niż murarskie;
  • punktaki – służą do wykonywania niewielkich wgłębień. Są zakończone ostrą, punktową końcówką. Przypominają nieco długopis. Mogą okazać się przydatne na początkowym etapie prac, gdy trzeba oznaczyć punkty, w których następnie zostaną wykonane otwory np. za pomocą wiertarki;
  • wybijaki – pozwalają wykonać otwór w dość cienkim materialne. Końcówka robocza wybijaka przypomina stożek z lekko ściętym szczytem.

Na co zwrócić uwagę, kupując przecinak?

Po pierwsze, przecinak powinien być przeznaczony do określonych zastosowań – to najważniejsze kryterium. Po drugie, należy wiedzieć, że im twardszy materiał, tym większy kąt powinno mieć ostrze. Po trzecie, warto kupować przecinaki wykonane z solidnych materiałów, przede wszystkim ze stali węglowej lub stopowej (zwłaszcza chromowo-wanadowej). Po czwarte, bardzo ważna jest jakość końcówki tnącej. Nie mogą powstawać na niej pęknięcia, wgniecenia ani uszczerbki – jeśli się pojawią, narzędzie w zasadzie nie nadaje się do użytku.

Praca przecinakiem a bezpieczeństwo

Podczas korzystania z przecinaka, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Najistotniejsze w tym kontekście jest prawidłowe użytkowanie narzędzia – warto pamiętać m.in. o tym, aby nie ściskać go zbyt mocno. Dzięki temu można łatwiej wykonać prawidłowe, precyzyjne uderzenie.

Dłonie należy odpowiednio chronić – rękawice to absolutna podstawa. Warto korzystać także ze wspomnianej już osłony („grzybka”), mocowanej na końcu trzonka. Zwykle jest wykonana z gumy i skutecznie niweluje siłę niecelnego uderzenia.

Kolejną kwestią jest zabezpieczenie oczu przed odpryskami obrabianego materiału. W tym celu należy stosować okulary ochronne, odporne na uderzenia odłamków kamienia albo metalu. Podobne okulary powinny nosić także osoby znajdujące się w pobliżu tej, która korzysta z przecinaka – odpryski mogą bowiem polecieć na dość znaczną odległość.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.