Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Poziomice

Poziomica to jedno z podstawowych narzędzi potrzebnych na budowie, podczas remontu, a nawet, gdy chcemy powiesić obraz na ścianie w sypialni. W ofercie poziomice do zastosowań profesjonalnych i domowych: poziomica laserowa, poziomica wodna, poziomica elektroniczna i inne. Wybierz sprzęt dla siebie...

Wszystkie produkty(47)

z3
40,88 zł/ szt.
58,88 zł / szt.
30% taniej
(16)
65,88 zł/ szt.
81,88 zł / szt.
19% taniej
(13)
56,88 zł/ szt.
70,88 zł / szt.
19% taniej
(3)
639 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
78,90 zł/ szt.
29,99 zł/ szt.
163 zł/ szt.
98,90 zł/ szt.
32,49 zł/ szt.
(1)
41,49 zł/ szt.
(1)
27,99 zł/ szt.
149 zł/ szt.
84,99 zł/ szt.
76,99 zł/ szt.
53,99 zł/ szt.
24,90 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Bez dobrej poziomicy, zwłaszcza w czasie remontu lub na budowie, ani rusz. Jest niezbędna do precyzyjnego wyznaczania płaszczyzn oraz linii prostych. Nie ma przy tym znaczenia fakt, jak bardzo punkty są od siebie oddalone. Poziomica przydaje się również np. podczas wieszania obrazów, ustawiania płotu, układania płytek w łazience itp. Do każdej z tych czynności warto jednak wykorzystać nieco inną poziomicę, istnieje bowiem kilka rodzajów. Są modele ręczne (najtańsze), sznurkowe i wodne, ale także laserowe (najdroższe) oraz elektryczne, z których często korzystają profesjonaliści.

Rodzaje poziomic

Poziomice dzielą się na kilka rodzajów (czasem narzędzia tego typu nazywa się też waserwagami). Różnią się wielkością, wytrzymałością, ceną oraz – co najważniejsze – budową. Do najczęściej stosowanych należą:

  • libellowe – nazywa się je też poziomicami murarskimi. To najpopularniejsze modele, działające na bardzo prostej zasadzie. Mają wbudowane libelle, przypominające wyglądem małe ampułki. W nich znajduje się ciecz oraz pęcherzyk powietrza. Pod wpływem grawitacji, pęcherzyk przemieszcza się i tym samym wskazuje kąt, pod jakim jest ustawiona poziomica. Poziomice libellowe dzielą się m.in. na oczkowe, rurkowe, skrzynkowe oraz dwuteowe. Dwa pierwsze typy należą do najprostszych, poziomice skrzynkowe są z kolei wyjątkowo wytrzymałe (libelle znajdują się w specjalnej obudowie), zaś dwuteowe – lekkie, dzięki czemu można je łatwo ustawić pod wieloma różnymi kątami (wszystko dzięki libelli 360°).
  • Sznurkowe – w pewnym sensie stanowią odmianę poziomic libellowych. Są bowiem wyposażone w dwa haczyki oraz małą libellę. Haczyki zaczepia się na rozciągniętym sznurku lub lince, co pozwala sprawdzić kąt nachylenia danej płaszczyzny. Poziomice sznurkowe sprawdzają się na dużych powierzchniach. Są to na tyle małe narzędzia, że bez problemu można je nosić nawet w kieszeni (nie licząc, rzecz jasna, sznurka – niektórzy producenci dodają go do poziomicy).
  • Wodne – nazywane też szlaufwagami. Sprawdzają się np. podczas układania płytek oraz innych prac wykończeniowych. Poziomice tego typu składają się z węża wypełnionego płynem, a także fiolek z zarysowanymi podziałkami. Działają na zasadzie „naczyń połączonych”.
  • Elektryczne – przypominają standardowe poziomice ręczne i działają na podobnej zasadzie. Są jednak wyposażone w cyfrowy miernik kąta nachylenia, który może wyświetlać wartości zarówno w stopniach, jak i procentach lub mm/m. Wynik, pojawiający się na wyświetlaczu, jest bardzo dokładny. Co więcej, w niektórych modelach cyfry automatycznie obracają się wraz z poziomicą, dzięki czemu można je odczytać w każdej pozycji.
  • Laserowe – świetnie sprawdzają się podczas prac na dużych powierzchniach. Takie poziomice pozwalają w szybki i precyzyjny sposób wyznaczyć zarówno linie poziome, jak i pionowe. Poziomica laserowa emituje bowiem widoczne wiązki lasera, które dokładnie wskazują określone punkty. Warto pamiętać jednak o tym, że silne światło może rozpraszać wiązkę lasera.
  • Poziomica do słupków – przydaje się podczas stawiania ogrodzeń lub innych konstrukcji, wymagających pionowania w dwóch osiach. Poziomice tego typu zwykle są bardzo wytrzymałe, mają duży zakres regulacji, a także kilka libelli oraz magnesy, dzięki którym narzędzie można przymocować np. do metalowych słupków.

Do wyboru są także m.in. poziomice trapezowe (jak wskazuje nazwa – mają kształt trapezu, dzięki czemu można stosować je np. w pomieszczeniach, w których ściana jest nachylona względem podłogi pod bardzo niewielkim kątem) czy też poziomice magnetyczne (przydają się podczas prac z elementami metalowymi, ponieważ można je do nich przyczepić).

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania poziomicy?

Zakup poziomicy to często inwestycja na lata. Chociaż najprostsze modele kosztują dosłownie kilka złotych, warto podejść do zakupu świadomie. Należy zadać sobie pytanie, do jakich prac będzie służyło narzędzie. Na dużych powierzchniach sprawdzą się np. poziomice wodne i laserowe, zaś na niewielkich – standardowe modele libellowe, nawet te nieduże.

Podczas zakupu poziomicy laserowej, warto pamiętać o dobraniu do niej odpowiedniego statywu. Dzięki niemu narzędzie będzie stało stabilnie. Należy również zwrócić uwagę na dodatki – niektóre poziomice są wyposażone np. w kątomierz, który podczas prac remontowo-budowlanych może okazać się bardzo pomocny.

Jak zatem widać, poziomice – choć z pozoru są bardzo proste – znacznie się różnią. Do zakupu narzędzi tego typu warto podejść świadomie, by praca była komfortowa i przebiegała sprawnie.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.