Ręczna maszynka do cięcia płytek, zwana również gilotyną lub przecinarką do glazury, pozwala precyzyjnie dopasować różnego rodzaju płytki do okładanej nimi powierzchni. Dzięki niej praca jest szybsza, a przycięte krawędzie są równe i estetyczne. Duża ilość różnych rodzajów maszynek do cięcia sprawia, że łatwo można dostosować szerokość ostrza do wielkości płytki. Wybierając potrzebny model, warto też zwrócić uwagę na to, z jakich wykonano go materiałów i jak precyzyjnie je spasowano.
Ręczne przecinarki do glazury – najważniejsze cechy
Duży wybór ręcznych maszynek do cięcia płytek sprawia, że bez trudu można je dopasować do indywidualnych potrzeb. W najmocniejszych urządzeniach moc łamacza (odpornego i twardego elementu, umożliwiającego łatwą obróbkę płytek) wynosi ok. 1500 kg. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
- Długość cięcia – jest jednym z najważniejszych parametrów, który warto rozważyć przed zakupem urządzenia. Im większa jest długość cięcia, tym urządzenie jest bardziej uniwersalne – można nim przeciąć również płytki o większych rozmiarach. Należy uwzględnić sposób ułożenia płytek na powierzchni, ponieważ przecinarka wykonuje cięcia wzdłużne, poprzeczne i ukośne (jeśli płytki są ułożone „w karo”). Cięcie po przekątnej jest zawsze najdłuższe, więc kupując przycinarkę, należy uwzględnić tę wielkość. Przykładowo, dla płytki o wymiarach 50 × 50 cm, długość cięcia po przekątnej to 70,5 cm.
- Głębokość cięcia – parametr oznaczający, jak grube płytki można przecinać za pomocą danej maszynki. Do przecinania najgrubszych płytek przydaje się zagłębiane ostrze, pozwalające na cięcie dwustronne (po odwróceniu płytki) oraz wykonywanie cięć w środku materiału (w celu lepszego dopasowania).
- Rodzaj łamacza – jednopunktowy lub wielopunktowy. Wielopunktowy ma zazwyczaj większą siłę nacisku i umożliwia pracę z twardszym materiałem.
- Liczba prowadnic – przecinarki jednoprowadnicowe skutecznie unieruchamiają płytkę, natomiast dwie prowadnice umożliwiają precyzyjne prowadzenie linii cięcia, która w tym przypadku jest przez cały czas widoczna.
Ręczne przecinarki do płytek pozostawiają równe i gładkie krawędzie cięcia, pod warunkiem że dane urządzenie jest dobrej jakości i sprawnie radzi sobie z twardym materiałem. Należy jednak mieć na uwadze to, że większość ręcznych urządzeń jest przeznaczona do cięcia glazury i materiałów o podobnej twardości. W przypadku najtwardszych gresów lepiej sprawdzą się przecinarki elektryczne.
Rodzaje ręcznych maszynek do cięcia płytek
Wśród przecinaków do glazury można znaleźć stacjonarne urządzenia z prowadnicami i solidną podstawą, wymagające ustawienia na równej i stabilnej powierzchni, a także ręczne obcinaki do ceramiki i obcęgi różnej wielkości.
- Cęgi papuzie do ceramiki – służą do wykonywania cięć po łuku. Stabilny uchwyt i mocne szczęki pozostawiają równe, gładkie krawędzie cięcia, bez śladów szarpania.
- Obcęgi czołowe do płytek, szczypce do glazury – ich konstrukcja umożliwia precyzyjne odłamywanie twardych materiałów, zapewnia prostą linię cięcia.
Oprócz narzędzi przeznaczonych głównie do przecinania płytek przydatne są również rysiki traserskie, które ułatwiają cięcie. To proste, ręczne narzędzia o różnych kształtach, przeznaczone do pracy z glazurą lub gresem. Najbardziej wszechstronne rysiki mają twardą końcówkę, wykonaną ze spiekanego węglika (widii), która służy do wstępnego nacięcia powierzchni płytki. Nadają się do cięcia nawet bardzo twardych materiałów.
Zalety ręcznych maszynek do cięcia płytek
W przypadku wielu rodzajów płytek korzystanie z ręcznego urządzenia jest wygodniejsze. Pozwala ono na sprawne i szybkie przecięcie większości kafli, a do tego pozostawia równe krawędzie. Mechanizm tnący ręcznej maszynki jest prosty w obsłudze – mogą z niej korzystać i profesjonaliści, i amatorzy. Manualne maszynki sprawdzają się we wszystkich miejscach, w których zastosowanie urządzenia elektrycznego jest niemożliwe (np. z powodu braku dostępu do prądu). W przypadku większych przecinarek, kółka zamontowane w podstawie ułatwiają przemieszczanie urządzenia. Dobrej jakości maszynki do ręcznego cięcia są trwałe, wygodne w użyciu, poręczniejsze niż urządzenia elektryczne i tańsze w zakupie oraz eksploatacji.