Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Pustaki szklane - luksfery i akcesoria

Pustaki szklane - (luksfery) są znanym i lubianym wykończeniem łazienek. Dzięki którym powstają ciepłe i pełne światła aranżacje. Pustaki szklane są zbudowane z dwóch zespolonych części, pomiędzy którymi znajduje się pustka powietrzna. Dzięki temu stanowią dobrą barierę izolacyjności cieplnej. Luksfery są odporne na niską i wysoką temperaturę oraz uszkodzenia. Z powodzeniem możemy je wykorzystać w kuchni albo nawet w garażu.

Wszystkie produkty(34)

z2
27,88 zł/ szt.
31,88 zł / szt.
12% taniej
(1)
28,88 zł/ szt.
35,88 zł / szt.
19% taniej
(1)
27,88 zł/ szt.
31,88 zł / szt.
12% taniej
30,88 zł/ szt.
39,88 zł / szt.
22% taniej
(2)
30,88 zł/ szt.
39,88 zł / szt.
22% taniej
(4)
15,49 zł/ szt.
(11)
11,99 zł/ szt.
33,49 zł/ szt.
(1)
67,88 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Luksfery były modne w czasach PRL, a obecnie przeżywają swój renesans. Technologiczne zmiany spowodowały, że szklane pustaki nadal tradycyjnie zwane luksferami podbiły serca projektantów oraz wymagających klientów. Dawniej luksfery wykonywano z jednego kawałka szkła, nie przepuszczały one wiele światła, miały nieciekawe kolory i zapewniały słabą izolację termiczną. Szklany materiał zyskał złą opinię i przez długi czas budził raczej negatywne skojarzenia. Po latach, dzięki zdobyczom technologii produkcji powstał produkt o znacznie lepszych cechach i nowoczesnym wyglądzie. Luksfery często zastępują lub uzupełniają ścianki z cegieł czy bloczków betonowych. Dzięki temu, że nie są przezroczyste, umożliwiają doświetlenie pomieszczenia, chroniąc przed wzrokiem postronnych.

Luksfery ‒ charakterystyka

Luksfer nowej generacji to znany materiał wykończeniowy, którego zaletą nie jest tylko wygląd.

 • Ważne parametry. Nowoczesne luksfery charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikania światła ‒ w przypadku luksferów przezroczystych wynosi on aż 80%. Luksfery zastępują z powodzeniem duże przeszklenia, a także doskonale doświetlają ciągi komunikacyjne w budynkach. Szklane pustaki są zgrzewane z dwóch elementów, a w środku wypełnione powietrzem. Współczynnik przenikania ciepła U dla standardowych luksferów wynosi 2,8‒3 W/(m²·K), a dla energooszczędnych ‒ 1,5 W/(m²·K). Wynika z tego, że luksfery energooszczędne charakteryzują się podwyższonym współczynnikiem izolacyjności termicznej. Pustaki szklane wykazują się również wysoką izolacyjnością akustyczną.
 • Wytrzymałość luksferów. Luksfer jest materiałem o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Pustaki odlewane są ze szkła, które bardzo trudno jest rozbić lub uszkodzić. Sama konstrukcja może być dodatkowo wzmocniona prętami zbrojeniowymi w przypadku murowanych ścianek zewnętrznych. Coraz chętniej luksfery wykorzystywane są na zewnątrz, ponieważ są odporne na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Ze względu na fakt, że nie zagraża im również woda ani wilgoć, mogą zostać użyte w łazience, kuchni czy innych pomieszczeniach z trudnymi warunkami jak np. garaż. Luksfery mają właściwości ogniooodporne. Wzniesione z nich ścianki są grubsze od standardowych ścian, dzięki czemu są odporne na płomienie przez nawet przez 90 minut (w zależności od klasy).
 • Zastosowanie. Dobre parametry szklanych pustaków sprawiają, że stanowią one doskonały materiał wykończeniowy na ścianki działowe oraz częściowe wypełnienie ścian zewnętrznych.
 • Rodzaj luksferów. Ze względu na rozmiar oraz miejsce zastosowania produktu, producenci wyróżniają trzy rodzaje luksferów:
  • pełny,
  • połówka ‒ stanowi połowę wymiarów luksfera o standardowych wymiarach,
  • narożnik ‒ stosowany np. na łączeniu ścian działowych.

  Podczas decyzji o wyborze materiału wykończeniowego dużą rolę odgrywa aspekt estetyczny. W ofercie sklepów Leroy Merlin dostępne są następujące rodzaje luksferów:

  • przezroczyste,
  • kolorowe,
  • gładkie,
  • matowe,
  • błyszczące
  • wzorzyste.

Wybierając dany rodzaj luksferów, należy sugerować się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Kolor produktu oraz rodzaj wykończenia mają szczególny wpływ na to, jak zachowuje się materiał. Kolorowe luksfery dzielą się na barwione w masie lub barwione powierzchniowo. Te drugie charakteryzują się intensywniejszym kolorem, ale mają mniejszą trwałość. Nie nadają się do użytku zewnętrznego, odradza się również ich stosowanie w miejscach wilgotnych. Warto pamiętać, że kolorowe luksfery przepuszczają światło w mniejszej ilości niż pustaki przeźroczyste. Wartość współczynnika przepuszczalności różni się w zależności od zastosowanej technologii. Luksfery, które są barwione w masie, przepuszczają około 65% światła, barwione powierzchniowo ‒ 55%, a transparentne ‒ 80%. Jeśli chodzi o powierzchnię luksferów, to może ona być gładka lub nierówna, z wgłębieniami. Ze względów praktycznych najbardziej popularne są luksfery o gładkiej powierzchni, na której nie osadza się brud.

Luksfery mogą mieć wykończenie matowe lub satynowe. Każdy rodzaj wymaga nieco uwagi oraz pielęgnacji. Warto wiedzieć, że luksfery mleczne i matowe przepuszczają miękkie światło do wnętrza pomieszczenia, natomiast produkty wykończone wzorami delikatnie rozpraszają światło. Najbardziej polecane są luksfery o błyszczącym wykończeniu ze względu na to, że są najłatwiejsze w pielęgnacji.

Kleje do luksferów

Jedną z podstawowych kwestii jest wybór odpowiedniej zaprawy klejącej, która musi cechować się wysoką przyczepnością oraz elastycznością (zbyt sztywny klej może doprowadzić do pęknięć luksferów). Klej kładzie się już na początku montażu, kiedy to przykleja się listwę startową całej konstrukcji. Klej do luksferów lub zaprawę murarską stosuje się przy montażu każdego pustaka szklanego. Specjalna zaprawa do luksferów ma inne właściwości niż zwykła zaprawa murarska ‒ zapobiega przemieszczaniu się zbrojenia układanego w spoinach oraz zetknięciu się zbrojenia ze szklaną powierzchnią pustaków.

Akcesoria montażowe

Jest kilka sposobów montażu luksferów. Przydatnym i dostępnym akcesorium jest gotowy zestaw montażowy, który zawiera klej i listwę obwodową. Murowanie ścianki z luksferów rozpoczyna się od montażu listwy, czyli ceownika wykonanego z metalu lub tworzywa, który stanowi podparcie powierzchni poziomej. Należy również zamontować listwę obwodową mocowaną do powierzchni pionowej. Cała ściana z luksferów powinna mieć dwa punkty podparcia. Listwę startową mocuje się do podłoża łącznikami mechanicznymi lub klejem montażowym. Po wyschnięciu kleju przygotowuje się drabinkę zbrojeniową lub kładzie się równolegle dwa pręty o średnicy 6 mm. Należy też zastosować podkładkę dystansową, aby zbrojenie nie dotykało taśmy dylatacyjnej. Następnym krokiem jest wypełnienie listwy startowej zaprawą klejącą. Tak przygotowane podłoże pozwala na układanie pierwszej warstwy luksferów. Aby cała konstrukcja była równo ułożona, należy zachować równe odstępy pomiędzy luksferami. Używa się do tego krzyżyków montażowych, które zapewnią utrzymanie stałych odległości. Do budowy łuków oraz krzywizn wykorzystuje się specjalne akcesoria montażowe. Do krzywizn stosuje się profilowane listwy poziome oraz krzyżyki dystansowe, a do murowania łuków ‒ łączniki pionowe. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu ze ścianą z luksferów, montuje się okienko wentylacyjne, które przy pomocy wentylacji naturalnej usuwa wilgoć i nieprzyjemny zapach.