Elewacje

Serie

Zobacz wszystkie
Dlaczego warto kupować seriami?
Serie to gwarancja idealnego dopasowania koloru, wzoru i stylu produktów, stworzonych z myślą o kompleksowym wyposażeniu wnętrza.

Kamień elewacyjny i dekoracyjny

Cegła na ścianie w salonie lub kamień na kominku, loftowa łazienka z betonem architektonicznym czy ciekawe wykończenie elewacji budynku – to wszystko możliwe jest dzięki łatwym w montażu płytkom. Kamień dekoracyjny i elewacyjny jest jednym z najpopularniejszych materiałów do szybkiej metamorfozy wnętrz i ścian zewnętrznych. Wybierać można spośród imitacji betonu, cegły lub kamienia w różnych kolorach i kształtach.

Rodzaje kamienia elewacyjnego i dekoracyjnego oraz ich właściwości

Kamień elewacyjny do zastosowania na zewnątrz jest materiałem o wysokich walorach estetycznych, ale odznacza się także trwałością i odpornością na zarysowania. Został stworzony z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne: nie pęka na mrozie, nie odbarwia się na słońcu i nie niszczy go znaczna wilgotność czy wahania temperatur. Może być z powodzeniem stosowany na elewacjach, kolumnach, obudowie tarasu, wykuszach, łukach czy elementach dekoracyjnych.

Kamień dekoracyjny to materiał do zastosowania we wnętrzach. Imituje m.in. cegłę, kamień czy beton. Jest łatwy w montażu i czyszczeniu, odznacza się wysoką trwałością. Pomoże nie tylko przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza, ale też wyrównać ściany czy zakryć niedoskonałości. Wykorzystuje się go nie tylko w pokojach dziennych, by przykuć uwagę do konkretnego punktu lub miejsca na ścianie, ale także na kominkach, w kuchni czy sypialni, zwłaszcza w stylu industrialnym czy rustykalnym. Wprowadza kolor lub ciekawą fakturę, sprawiając, że aranżacja staje się niebanalna.

Wśród kamieni elewacyjnych i dekoracyjnych można wyróżnić:

 • beton architektoniczny – sprawdzi się we wnętrzach i na budynkach utrzymanych w stylu loftowym, surowym, minimalistycznym, w których ceni się prostotę, naturalność i uniwersalność materiałów. Charakterystyczny odcień szarości będzie dobrze komponował się z większością barw. Może być stosowany także w kuchni i łazience, a po impregnacji nawet pod prysznicem czy przy wannie. Dostępny jest również beton architektoniczny do układania na elewacji budynku, który jest mrozoodporny, ale wymaga dodatkowej impregnacji wodoodpornej;
 • imitacja cegły – dostępna w wielu kolorach i odcieniach imitacja cegły to bardzo popularny kamień dekoracyjny i elewacyjny, który wprowadza nie tylko elementy stylu loftowego, ale może skutecznie ocieplić zbyt surowe wnętrze. W ofercie dostępne są płytki o standardowych wymiarach, stylizowanych na cegły, jak również ciekawe węższe kształty o niejednorodnej fakturze;
 • imitacja kamienia – zamiast popularnej cegły można zdecydować się także na imitację kamienia, która podkreśli nawiązania do natury, swojskości i wprowadzi przytulną atmosferę do wnętrza. Tego typu kamień elewacyjny pomoże także połączyć spójną klamrą aranżację ogrodu, tarasu i wykończenie budynku;
 • lamele gipsowe – ciekawym materiałem dekoracyjnym do wnętrz są lamele gipsowe, stanowiące alternatywę dla tych drewnianych. To minimalistyczne, eleganckie i nowoczesne wykończenie ściany, np. w salonie za telewizorem lub w sypialni za zagłówkiem łóżka. Nie może być jednak stosowany w pomieszczeniach o znacznej wilgotności.

Jak układać kamień elewacyjny i dekoracyjny. Jaki klej będzie odpowiedni?

Do montażu kamienia dekoracyjnego przyda się:

 • klej do płytek kamiennych;
 • paca zębata do nakładania kleju i pojemnik na klej;
 • poziomica;
 • grunt do ścian.

Warto zaopatrzyć się także w szlifierkę kątową i tarczę diamentową do docinania kamienia. W przypadku kamienia kładzionego z fugą, niezbędna będzie sama fuga.

Przed rozpoczęciem prac należy pamiętać, że podczas przyklejania płytek powinny być zachowane określone warunki:

 • temperatura powinna wynosić od 5 do 28 stopni, inaczej klej może źle wiązać;
 • kamienia elewacyjnego nie można układać w czasie deszczu;
 • ściana lub inna powierzchnia musi być sucha, czysta i odtłuszczona. Duże ubytki lub odpadający tynk należy wcześniej naprawić.

Jak układać kamień elewacyjny i dekoracyjny? Pierwszym krokiem jest pokrycie ściany gruntem. Następnie na mały fragment należy nanieść cienką warstwę kleju (zazwyczaj występuje w formie proszku, więc należy go rozrobić z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu). Trzeba go też umieścić na przyklejanej płytce. Kamień przykłada się do powierzchni i dociska, aby pozbyć się nadmiaru kleju. Można go kłaść bezfugowo lub z fugą (w podobny sposób jak płytki ceramiczne). Kamień dekoracyjny trzeba też zazwyczaj zaimpregnować dedykowanym środkiem.