Elewacje

Deski i panele elewacyjne - podbitki dachowe, Deska elewacyjna

Szukając materiału do wykonania elewacji domu, warto zwrócić uwagę na deski elewacyjne. Najpopularniejsze są deski wykonane są z drewna sosnowego, natomiast coraz częściej spotykane są deski z drewna egzotycznego. Powinno ono charakteryzować się odpowiednim poziomem wilgotności, dzięki czemu elewacja będzie odporna na odkształcanie pod wpływem warunków pogodowych. Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na jakość drewna oraz na to w jaki sposób jest przechowywane, ponieważ ma to wpływ na właściwości użytkowe. Zastanawiasz się jakiego materiału użyć do wykończenia elewacji w swoim domu, sprawdź ofertę i ceny desek elewacyjnych w sklepach Leroy Merlin.

Elewacja wykonana z drewna lub materiału drewnopodobnego wciąż znajduje się w czołówce trendów. Można zastosować ją w domach tradycyjnych, stylizowanych na skandynawskie, ale też nowoczesnych, np. pod postacią dekoracyjnych paneli łączonych z cegłą czy betonem. Wybierać można spośród szerokiej gamy kolorów desek naturalnych, wykonanych z kompozytu kwarcowego lub PVC.

Rodzaje desek elewacyjnych – jakie deski elewacyjne wybrać

Elewację lub podbitkę można wykonać z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej wykorzystuje się:

deski elewacyjne drewniane

To tradycyjny, stosowany od lat materiał wykończeniowy, nadający elewacji klasycznego, szlachetnego wyglądu. Pasuje nie tylko do domów w stylu wiejskim, rustykalnym, skandynawskim czy nowoczesnej stodoły, ale jest też stosowany w formie paneli przy projektach prostych, minimalistycznych. Nigdy nie wychodzi z mody, a po zaimpregnowaniu jest też materiałem bardzo trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne. W ofercie znaleźć można tańsze drewno sosnowe lub mocniejsze i nieco droższe dębowe.

deski elewacyjne elastyczne

Są wykonane z kompozytu kwarcowego, który imituje fakturę i wygląd naturalnego drewna. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Ten typ desek jest łatwy w montażu, trwały i odporny na warunki atmosferyczne, a przy tym przyjazny dla środowiska. Można je docinać przy pomocy noża do okładzin. Deski elastyczne są wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

panele elewacyjne z PVC

Lekkie, tanie i szybkie w montażu panele wykonane z tworzywa sztucznego, które imituje naturalne drewno, kamień lub klinkier. Ich zaletą jest nie tylko cena, lecz także brak konieczności impregnacji oraz odporność na warunki zewnętrzne. Są również łatwe w czyszczeniu. Wymagają jednak warstwy termoizolacyjnej ze styropianu lub wełny i są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Deski elewacyjne drewniane – odpowiedni poziom wilgotności

Przy wyborze naturalnego drewna na elewację lub podbitkę dachową należy zwrócić szczególną uwagę na sposób jego przechowywania, ponieważ może mieć to wpływ na jakość tworzywa. Tego typu materiał wykończeniowy powinien leżakować w suchym, przewiewnym miejscu, które będzie osłonięte od deszczu. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 12-18%. W innym przypadku zamontowane deski mogą ulegać skręceniom i wypaczeniom.

Jaka grubość i szerokość desek elewacyjnych będzie odpowiednia?

Grubość desek elewacyjnych zależy od tego, w jaki sposób będą montowane, a więc od ich profilu. Te z wrębem lub zachodzące na siebie będą miały około 15 mm. Nieco grubsze będą deski z piórem, ponieważ ono samo powinno mieć około 10 mm. Można wybrać też deski o przekroju diagonalnym i grubości od 5 do 16 mm (w zależności od miejsca pomiaru). Deski nie powinny być zbyt szerokie – do 15 cm – ponieważ szersze mogą tracić swój kształt.

Jak kłaść deski elewacyjne?

Niezależnie od doboru materiału, z jakiego wykonane są dane deski elewacyjne, sposobów ich montażu jest kilka. Najczęściej wybieranym jest układ pionowy lub poziomy. Warto zauważyć, że może on wpłynąć na optyczne podwyższenie lub poszerzenie budynku. Deski można również układać pod kątem 45 stopni. Przy materiale naturalnym należy pamiętać o zachowaniu odstępów, które pozwolą na uniknięcie pękania czy wykręcania się drewna podczas jego ciągłej pracy. Niezbędna będzie też warstwa izolacyjna (np. z wełny czy target="_blank">styropianu ) oraz wiatroizolacyjna paroprzepuszczalna z folii. Deski montuje się na ruszcie wykonanym z drewna tego samego gatunku, metalu lub połączenia drewna i aluminium - układanie rozpoczyna się od dołu. Należy pamiętać, aby pozostawić przestrzeń (ok. 20 mm) między drewnem a izolacją, aby elewacja nie zawilgotniała. Do montażu należy użyć gwoździ lub wkrętów ocynkowanych.

Przed montażem warto sprawdzić, czy wybrana deska elewacyjna drewniana została zaimpregnowana przez producenta, czy może trzeba to zrobić samodzielnie. Jeśli tak, każdą deskę powinno się pomalować ze wszystkich stron, używając do tego specjalnego preparatu, następnie należy odczekać do wyschnięcia ostatniej warstwy.