Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Zaprawy, fugi i listwy do klinkieru

Klinkier jest wymagającym materiałem, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczenia. Dlatego podczas układania elewacji zewnętrznej czy na ścianach wewnątrz należy używać specjalnych materiałów przeznaczonych do tego typu cegieł. Dzięki zastosowania trasu w zaprawie czy produktach do fugowania zmniejsza się ryzyko powstawania wykwitów i przebarwień.

Wszystkie produkty(24)

z2
(5)
46,99 zł/ szt.
(8)
43,70 zł/ szt.
(6)
43,99 zł/ szt.
(11)
31,49 zł/ szt.
7,40 zł/ szt.
46,99 zł/ szt.
(2)
46,99 zł/ szt.
(3)
46,99 zł/ szt.
(5)
40,40 zł/ szt.
(5)
43,99 zł/ szt.
(3)
43,60 zł/ szt.
(4)
43,99 zł/ szt.
(3)
35,10 zł/ szt.
41,50 zł/ szt.
45,90 zł/ szt.
(2)
43,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Klinkier (glina) jest naturalnym, trwałym i wytrzymałym materiałem, chętnie stosowanym na fasadach budynków, ogrodzeniach posesji i w miejscach reprezentacyjnych – ze względu na swój estetyczny wygląd. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym również chemicznych. Nie wymaga konserwacji ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Żeby mur z cegły klinkierowej dobrze się prezentował, trzeba zastosować odpowiednią zaprawę, użyć właściwych fug i listew.

Zaprawa do klinkieru

Tradycyjna zaprawa nie powinna być używana do mocowania cegły klinkierowej, bo mogłaby ją odbarwić. Końcowy efekt na pewno nie będzie wtedy estetyczny. Standardowe spoiwa budowlane zawierają wapno, które wnika w strukturę klinkieru. Może być ono również wymywane przez wody opadowe. Wówczas na powierzchni klinkieru powstaje biały, nieestetyczny i trudny do usunięcia osad.

Rodzaje zapraw używanych do klinkieru

Dostępne są trzy podstawowe rodzaje zapraw używanych do klinkieru.

  • Zaprawa murarska niezawierająca wapna – spoiwo cementowe, które można wykorzystać do murowania ściany z cegieł klinkierowych. Brak wapna znacznie pogarsza plastyczność zaprawy i utrudnia pracę.
  • Specjalistyczna zaprawa murarska do pracy z klinkierem – zazwyczaj zawiera tras reński. Ten minerał wchodzi w reakcję ze związkami wapnia i zapobiega powstawaniu wykwitów wapiennych na powierzchni klinkieru. Tras zwiększa wytrzymałość mechaniczną zaprawy, sprawia, że spoiwo jest plastyczne i łatwo się je nakłada. Do zapraw tego typu dodaje się mniej wody niż do typowych zapraw murarskich.
  • Zaprawa klejowa do płytek klinkierowych – oprócz cegły klinkierowej, służącej do wznoszenia murów, w powszechnym użytku są płytki klinkierowe, tworzące dekoracyjną okładzinę. Są lżejszą i tańszą alternatywą dla tradycyjnej cegły. Do ich mocowania służy nie zaprawa murarska, tylko klej, który także zawiera tras – ma on zdecydowanie lepszą przyczepność i siłę wiązania. Klej należy nakładać warstwą o grubości podanej przez producenta (nie może być zbyt cienka).

To, na co trzeba zwrócić uwagę niezależnie od rodzaju zaprawy, to odpowiednie uziarnienie kruszywa. Zaprawy do klinkieru powinny zawierać drobne kruszywo, które nie pozostawia zbyt wielu wolnych przestrzeni w gotowym spoiwie. Dzięki temu jest ono szczelne i nienasiąkliwe, niepodatne na działanie porostów, glonów czy grzybów.

Fugi do klinkieru

Ogrodzenie z klinkieru wymaga starannego wykończenia. W tym celu sprawdzi się zaprawa do spoinowania (fugowania), dostępna w wielu odcieniach. Fugę można również wykonać z zaprawy murarskiej, jeżeli jej naturalny, szary kolor, pasuje do całości. Nie można jej jednak użyć jako spoiny, mocującej cegły czy płytki klinkierowe. Jest zbyt krucha i mało odporna.

Barwa fugi przeważnie jest zbliżona do koloru użytej cegły. Dzięki temu spoina nie rzuca się w oczy, choć niektóre osoby wolą stworzyć silny kontrast i stosują fugę w wyraźnie odcinającym się kolorze. Wszystko zależy od zamysłu inwestora lub projektanta.

Listwy do klinkieru

Listwy do klinkieru są wykonywane z tworzyw sztucznych, odpornych na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych. Ich użycie znacznie przyśpiesza i ułatwia równe ułożenie cegieł lub płytek klinkierowych. Listwy mają różną szerokość, choć najczęściej wynosi ona 8 mm. Dzięki nim można uzyskać estetyczny efekt. Stabilizują i wzmacniają całą konstrukcję, pozwalają na uzyskanie idealnie równej fugi. Listew do klinkieru można używać zarówno podczas wznoszenia ścian, niskich murków czy słupów ogrodzeniowych, jak i w trakcie układania płytek klinkierowych na elewacjach budynków.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.