Zaprawy i tynki

Wylewka samopoziomująca

Wylewka jest niezbędnym elementem podczas prac wykończeniowych, używanym najczęściej jako podkład do podłogi. Najpopularniejszym rodzajem jest wylewka samopoziomująca, która pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu. Przy zakupie produktów do wylewki należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę zaopatrzenie się w artykuły izolacyjne, które zabezpieczą nam pomieszczenie przed wilgocią.

Wykonanie wylewki samopoziomującej jest często niezbędne. Znacznie przyspiesza prace, ponieważ powierzchnia staje się równa, gładka i dobrze wypoziomowana. Zależnie od sytuacji, wylewki samopoziomujące mogą mieć różne grubości oraz skład. Wykonuje się je na podłożu betonowym, jastrychu cementowym lub anhydrytowym. Samorozlewna masa wylewki bardzo dobrze się rozprowadza, szczelnie wypełnia wszelkie nierówności oraz ubytki podłoża.

Wylewka samopoziomująca – charakterystyka i rodzaje

Wylewkę samopoziomującą wykonuje się najczęściej przed położeniem płytek ceramicznych lub winylowych, wykładziny albo paneli. Zależnie od sytuacji, wykonuje się wylewki o różnej grubości.

  • Samopoziomująca wylewka cienkowarstwowa (o grubości od 5 do 50 mm) jest wykonywana wyłącznie po to, by wyrównać podłoże.
  • Grubowarstwowa wylewka samopoziomująca (mająca nawet 10 cm grubości) nie tylko wyrównuje powierzchnię, lecz także stanowi odrębny podkład podłogowy.
  • Szybkowiążąca wylewka – przyspiesza prace wykończeniowe; można je kontynuować już po upływie kilkunastu godzin (lub doby) od momentu wylania wylewki.
  • Wylewka standardowa – czas jej schnięcia zależy od grubości. Wstępne wiązanie najczęściej trwa od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie można stanąć na podłodze. Pełne utwardzenie następuje jednak zazwyczaj dopiero po kilku dniach lub nawet – kilku tygodniach (w przypadku najgrubszych wylewek).

Ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa, wylewki samopoziomujące można podzielić na anhydrytowe i cementowe.

  • Wylewka anhydrytowa – spoiwem jest anhydryt (odwodniona odmiana gipsu). Może być stosowana jako wylewka cienkowarstwowa (o grubości nawet 2 mm) lub jako samodzielna, niezależna warstwa podkładowa o znacznej grubości. Ze względu na niewielką kurczliwość materiału, wylewki anhydrytowe na małych powierzchniach (do 50 m²) nie wymagają dylatacji (z wyjątkiem tych na obwodzie wylewki). Dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Nie powinny być jednak wykonywane w pomieszczeniach wilgotnych (jak łazienka lub kuchnia).
  • Wylewka cementowa – spoiwem jest cement z dodatkiem kruszyw, polimerów i, niekiedy, włókien. Cementowe wylewki samopoziomujące mogą mieć grubość od 1 do 100 mm. Charakteryzują się krótkim czasem schnięcia, stanowią wytrzymałe, odporne na obciążenia podłoże. Dobrze współpracują z instalacjami ogrzewania podłogowego, można je również wylewać w pomieszczeniach nieogrzewanych i takich o podwyższonej wilgotności (łazienka, pralnia, kuchnia). Czas schnięcia zależy od grubości warstwy, wynosi minimum 24 godziny.

Wylewkę samopoziomującą można wykonać maszynowo lub ręcznie. Wylewki dobrej jakości powinny cechować się wysoką rozlewnością i łatwością rozrabiania. W przypadku większych pomieszczeń samodzielne wykonanie wylewki (zwłaszcza szybkoschnącej) może wymagać pomocy kilku osób. Masę samopoziomującą trzeba bowiem sprawnie rozłożyć (wylać).