Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Gipsy i gładzie

Gipsy i gładzie szpachlowe, które poradzą sobie z każdym rodzajem ściany. Produkty o uniwersalnym zastosowaniu, do idealnego wygładzania powierzchni ścian i sufitów. Dobierz gips, gładź lub inną gotową zaprawę szpachlową…

Wszystkie produkty(105)

z6
(38)
54,99 zł/ szt.
62 zł / szt.
11% taniej
59,99 zł/ szt.
(1)
3,88 zł/ szt.
5,88 zł / szt.
34% taniej
(2)
48,59 zł/ szt.
(1)
109 zł/ szt.
(64)
43,99 zł/ szt.
(7)
55 zł/ szt.
(236)
68,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Gipsy i gładzie pozwalają pozbyć się otworów, rys i nierówności ścian. Odpowiednio dobrany produkt na bazie gipsu można wykorzystać również do efektownego wygładzenia i wykończenia pod malowanie. Innym zastosowaniem jest uzupełnianie ubytków, tworzenie elementów dekoracyjnych, czy łączenie płyt kartonowo-gipsowych. Co warto wiedzieć, wybierając gipsy i gładzie?

Jak powstaje gips szpachlowy i do czego służy?

Naturalny kamień gipsowy, aby mógł być wykorzystany w przemyśle budowlanym, najpierw wypalany jest w temperaturze 150-190 stopni Celsjusza. W efekcie powstaje gips budowlany, z którego można wydzielić także wolniej wiążący gips szpachlowy.
Wykorzystuje się go m.in. do:

 • spoinowania,
 • klejenia płytek gipsowych,
 • łączenia ze sobą płyt z karton-gipsu,
 • uzupełniania ubytków,
 • wypełniania łączeń,
 • ustalania kątów ścian,
 • wyrównywania powierzchni ścian;
 • przymocowywania gipsowych elementów dekoracyjnych.

Gips szpachlowy – jak go rozrobić i używać? Jak długo schnie?

 • Jak rozrobić gips szpachlowy?

  Gips szpachlowy zazwyczaj sprzedawany jest w formie proszku. Należy go dokładnie rozrobić z wodą (dodając gips do wody) zgodnie z proporcjami podanymi na opakowaniu przez konkretnego producenta. Nie należy zmieniać proporcji, ponieważ istnieje ryzyko, że masa będzie zbyt rzadka lub zbyt gęsta i nie będzie chciała wiązać się z podłożem. Gips najlepiej mieszać mechanicznie przy pomocy mieszadła, które można obsadzić w wiertarce. Warto też przygotować niewielką ilość produktu i dorobić w razie potrzeby, aby podczas pracy wykorzystać w całości powstałą mieszankę.

 • Jak używać gipsu szpachlowego?

  Gips najczęściej wykorzystywany jest do wyrównywania ścian. Podczas pracy niezbędna będzie duża paca do nakładania masy na powierzchnię oraz mała szpachelka do zgarniania resztek. Jedna warstwa powinna mieć nie więcej niż 3 mm. Jeśli potrzebna jest grubsza, pracę należy podzielić na etapy. Gotową masę trzeba nakładać długimi, zdecydowanymi ruchami, zaczynając od dołu ściany. Po wyschnięciu można przeszlifować wszelkie nierówności papierem ściernym.

 • Jak długo schnie gips szpachlowy?

  Gips szpachlowy schnie około 3-4 godzin w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza.

Jaki gips szpachlowy wybrać?

Gips szpachlowy to ogólna nazwa wielu różnych rodzajów produktów, które mają różne cechy i przeznaczenie.
Przed zakupem należy sprawdzić:

 • Wydajność i przeznaczenie: gips do nakładania na ściany będzie określany zużyciem kg/m2, a ten stosowany do dekorów, wypełnień i innej bardziej precyzyjnej pracy określa metr bieżący;
 • Ziarnistość: w ofercie znaleźć można gipsy gruboziarniste o zwiększonej odporności i przyczepności do odnawiania starych tynków i wzmacniania tych uszkodzonych. Innym rodzajem są gipsy wykończeniowe o drobniejszych ziarnach;
 • Dobór do powierzchni: producent może w opisie na opakowaniu zawrzeć informację, na co można kłaść konkretny rodzaj gipsu.
 • Rodzaj gipsu szpachlowego: w sprzedaży dostępne są te z oznaczeniem B do elementów betonowych, F do płyt z karton-gipsu i G do szpachlowania.

Gips szpachlowy czy gładź szpachlowa?

Ze względu na inne parametry techniczne obu produktów, znalazły one różne zastosowania w pracach remontowych. Gładź szpachlowa składa się z mniejszych drobin, cechuje ją również większa elastyczność. Nakładana jest cieńszymi warstwami niż gips szpachlowy, który raczej służy do wyrównywania powierzchni i wypełniania ubytków. Gładź wykorzystywana jest do wygładzania, czyli ostatecznego wykańczania ścian przed malowaniem.

Gładź szpachlowa – co to jest, do czego służy, jak ją nakładać i ile schnie?

Gładź szpachlowa to kolejny rodzaj materiału oparty na naturalnym gipsie. W jego przypadku podczas produkcji dodaje się także kredę, dolomit i składniki pomocnicze. Sprzedawana jest w formie proszku do rozrobienia z wodą lub gotowej masy szpachlowej. Nakłada się ją bardzo cienką warstwą o grubości maksymalnie 1 mm. Czas schnięcia gładzi gipsowej to około 1-2 godzin. Produkt ten stosowany jest do dokładnego wygładzania ścian przed malowaniem. Powierzchnię pokrytą gładzią można szlifować, wyrównując ewentualne nierówności.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.