Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Kleje gipsowe

Kleje gipsowe charakteryzują się doskonałą przyczepnością. Sprawdzą się przy przyklejaniu sztukaterii oraz bloczków gipsowych. Produkty tego typu są ekologiczne, nietoksyczne i łatwe w stosowaniu.

Wszystkie produkty(8)

z1
(27)
21,79 zł/ szt.
(2)
14,99 zł/ szt.
(23)
26,39 zł/ szt.
(12)
24,99 zł/ szt.
(2)
21,10 zł/ szt.
(4)
20,30 zł/ szt.
(4)
24,70 zł/ szt.
(4)
13,99 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Kleje gipsowe są stosunkowo nowym produktem na rynku, wykorzystywanym do niwelowania drobnych rys i nierówności na ścianach, jak również do przyklejania płyt gipsowo-kartonowychr, płyt izolacyjnych (cieplnych, akustycznych) czy gipsowych elementów dekoracyjnych (sztukaterii). Zależnie od proporcji użytych składników, właściwości poszczególnych klejów gipsowych mogą się nieznacznie różnić. Generalnie jednak spoiwo gipsowe jest dość uniwersalne i niezbyt wymagające, zwłaszcza jeśli chodzi o powierzchnię. Dobrze przylega do większości podłoży, które powszechnie stosuje się w budownictwie: do cegły, betonu czy pustaków. Nie nadaje się jednak do klejenia szkła, metalu i drewna.

Kleje gipsowe – skład i właściwości

Każdy klej gipsowy jest mieszanką gipsu (półwodnego siarczanu wapnia), pełniącego funkcję spoiwa budowlanego, wypełniaczy (włókna celulozowe, piasek, mączki skalne) i dodatków modyfikujących. Zależnie od rodzaju dodatku, klej może mieć różne parametry w zakresie czasu oddawania wody do podłoża, czasu wiązania i przyczepność.

Klej gipsowy dostępny jest zazwyczaj w postaci sypkiej – do rozrobienia z wodą w określonych przez producenta proporcjach. Gotowy do użycia jest gęstą, plastyczną masą (nie spływa z narzędzi) o bardzo dobrej przyczepności. Kleje gipsowe wiążą szybko i mocno.

Zasady użycia kleju gipsowego

Kleje gipsowe najczęściej służą do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych do ścian. Można w ten sposób szybko poprawić wygląd nieestetycznej powierzchni lub zlikwidować ewentualne nierówności. Żeby to się udało, klej trzeba odpowiednio przygotować i stosować zgodnie z określonymi zasadami.

 • Podczas pracy z klejem wilgotność w pomieszczeniach nie może przekraczać 70%.
 • Podłoże, na którym używa się kleju gipsowego, powinno mieć temperaturę w przedziale 5-30°C.
 • Przed rozprowadzeniem kleju powierzchnię należy oczyścić, odpylić i odtłuścić.
 • Świeże mury muszą być wysezonowane, co oznacza, że wszystkie procesy wiązania klejów, użytych zapraw murarskich itp. muszą być zakończone.
 • Powierzchnie nowe i te, które nigdy wcześniej nie były malowane lub wykańczane w inny sposób, powinny zostać wcześniej zagruntowane, co pozwala zmniejszyć chłonność podłoża.
 • Trzeba usunąć ze ścian ewentualne stare powłoki malarskie, resztki tapet itp. – pod wpływem kleju gipsowego mogłyby się łatwo odspoić.
 • Przed użyciem kleju gipsowego należy zabezpieczyć ścianę przed działaniem pleśni i grzybów. Jeśli jakiekolwiek zmiany już się pojawiły, trzeba je usunąć.
 • Klej rozrabia się zgodnie z instrukcją producenta, tj. mieszając go do momentu otrzymania jednorodnej struktury (bez grudek). Tę czynność trzeba powtarzać co ok. 5 minut przez cały czas trwania pracy.
 • Klej należy przygotowywać porcjami (zależnie od ilości pracy), pamiętając, że czas wykorzystania gotowej masy to mniej więcej 45-60 minut.
 • Pojemnik, w którym przygotowywany jest klej gipsowy, musi być czysty, ponieważ pozostałości wcześniej przygotowanego kleju przyspieszają twardnienie kolejnej porcji.

Kleje gipsowe najczęściej stosuje się do montażu gipsowo-kartonowych. Odbywa się to następująco: masa klejowa jest nakładana punktowo w odstępach 30-40 cm. Poszczególne porcje kleju powinny tworzyć warstwy o grubości około 2 cm. Tak przygotowaną płytę należy docisnąć do ściany. Ewentualną korektę ułożenia płyty trzeba przeprowadzić w ciągu kilku lub kilkunastu minut, zanim klej zacznie twardnieć. W miejscach szczególnie kłopotliwych (okna, sanitariaty, otwory montażowe), klej można nanieść na całą powierzchnię płyty. Układając kolejne, należy zachować mniej więcej 2 mm dylatacji pomiędzy nimi i nieco większy odstęp – około 5 mm – pomiędzy płytami a sufitem.

Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu płyt g-k

Praca z klejem gipsowym nie jest skomplikowana, o ile postępuje się według określonych zasad. Przede wszystkim trzeba przestrzegać wytycznych producenta odnośnie przygotowania i aplikacji kleju. Pomimo starań, niekiedy nie udaje się jednak uniknąć błędów wykonawczych. Do najczęstszych należą:

 • niedokładne przygotowanie powierzchni – nieprawidłowo odpylone krawędzie i płyta, niezwilżenie lub niedostateczne zwilżenie miejsc przecięcia płyty;
 • aplikowanie kleju gipsowego w niewłaściwych warunkach – czyli w nieodpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza (szczególnie szkodliwe są ich gwałtowne wahania);
 • zastosowanie niewłaściwych materiałów dodatkowych: mas szpachlowych i taśm zbrojących do spoinowania, które powinny być przeznaczone do pracy z systemami suchej zabudowy;
 • popełnianie błędów technicznych – nieodpowiednie przygotowanie kleju (zbyt gęsta lub za rzadka masa), brak koniecznych dylatacji na powierzchni ściany kartonowo-gipsowej, nieprawidłowe składowanie płyt g-k (powinny być ułożone poziomo na przekładkach stabilizujących, które zapobiegają wyginaniu i pękaniu).

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.